Od narození Matouše Collina uplyne v tomto roce již pět set let, od jeho smrti pak čtyři sta padesát. Původně se tento významný muž, který byl prvním profesorem klasické řečtiny na Karlově univerzitě, jmenoval Kalina. Své jméno zlatinizoval proto, že se pohyboval ve společnosti vzdělanců.

Kouřimští si tohoto velikána připomenou již ve čtvrtek, kdy v radničním sále na Mírovém náměstí začne vědecký konference. Ta se bude věnovat nejen dílu, ale také životu kouřimského rodáka. Konference zabrousí také k dalším stránkám jeho tvůrčího odkazu ve vzdělanosti a kultuře. Na akci město Kouřim spolupracuje s Nadací pro dějiny kultury ve střední Evropě, Ústavem hudební vědy Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze a Státním oblastním archivem v Praze.

Památku Collina si připomenou kromě vědců či badatelů také umělci. Na páteční devatenáctou hodinu je totiž přichystaný koncert souboru Dyškanti v čele s uměleckým vedoucím Martinem Horynou. Soubor předvede v kostele sv. Štěpána hudbu, kterou mohl sám Matouš Collinus slýchat.

Sláva vyvrcholí v sobotu. právě na tento den je přichystaný doprovodný program. Již v 10.00 hodin dopoledne totiž dojde k vernisáži výstavy, která mapuje život tohoto slavného muže.

Výstava bude k vidění v prostorách sálu a předsálí Městského úřadu v Kouřimi a vernisáž doprovodí svým vystoupením žáci zdejší umělecké školy.

O půl hodiny později dojde k odhalení pamětní desky.