„Letos bylo vyhlášeno téma Krajina jako kulturní památka, takže jsme se rozhodli přesunout všechny akce právě na unikátní hradiště. Chtěli jsme, aby lidé, kteří k nám přijíždějí, poznali i jinou stránku naší bohaté minulosti,“ vysvětlila hlavní organizátorka Radka Jirkovská.

Již na zahájení před zdejším muzeem, kde pohanská vědma v podání Ivy Lubinové vzývala čtyři živly a vypustila holubici jako symbol slovanské duše, dorazila tisícovka lidí. Ti obdrželi plánek a milodary pro slovanská božstva a vydali se na dlouhou cestu na hradiště. Zde je u Libušina jezírka čekala vědma a hrob zličanského knížete, který střežili strážci v podání žáků dramatického oboru ZUŠ Kouřim, u Lechova kamene ohňové kejkle Plaňanských zvoníků a na akropoli knížecí hostina a vyhlášení války přemyslovské Praze zličanským knížetem Radslavem v režii Malého divadla při DDM Kolín. Pod skálou pak čekala čarodějnice s kouzelnými lektvary a dobové stánky s občerstvením.

Závěr programu patřil kouřimskému divadlu Mrsťa Prsťa a jeho představení „Radslavův soud“, úsměvně si pohrávajícího s místními legendami, a závěrečnému ohňostroji, který rozzářil oblohu nad starobylou Kouřimí i tváře stovek přihlížejících dospělých a dětí. „Bylo to jiné než v předchozích letech, ale opět originální a zajímavé,“ zhodnotila večer jedna z přihlížejících divaček.

Martin Drahovzal