Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kolínský orchestr Harmonie 1872 vsadil na Radima Schwaba

Kolín – Že se blíží Vánoce a konec roku, se v Kolíně pozná nejen podle vystavených ozdob a kolekcí v supermarketech, ale i tradičních vánočních koncertů velkých místních dechových orchestrů. Kolínská filharmonie svůj Podzimní koncert odehrála v Městském společenském domě druhé listopadové pondělí, hned následující den si kolínské Městské divadlo pronajala Harmonie 1872, aby podle něj svůj večer nazvala Svatomartinský koncert.

20.11.2014
SDÍLEJ:

Harmonie 1872 svůj večer nazvala Svatomartinský koncertFoto: Zdeněk Hejduk

A pojala jej na jedné straně odlehčeně, v muzikálovém a filmovém repertoáru, na té druhé však ve špičkové kvalitě a profesionalitě. S orchestrem totiž už léta spolupracuje zpěvačka a moderátorka Renée Nachtigalová, která už má za sebou tolik podobné práce, že uvádí lehce a jakoby mimochodem a případné chybičky klidně s vtipem a nonšalancí přizná.
Výborné zpěvačky Petra Perná a Helena Hálová v orchestru také už nějaký ten čas působí, ale teprve potřetí si s ním zazpíval muzikálový i operní zpěvák a herec Radim Schwab.
„Potkali jsme se na jednom ročníku Miss Kolínska, kde jsem s menším obsazením Harmonie zpíval, tam jsme se domluvili. A jsem hodně rád, protože je to fantastický orchestr, jde z něj strašná síla a zpívat s ním je pro mě ohromný zážitek," vyznal se Schwab z pódia.
Koncert zahájila směs pochodů nazvaná Svět pochoduje v úpravě Ladislava Slavětínského zasvěcená západní armádě včetně pískací melodie ze známého filmu Most přes řeku Kwai.
Renée Nachtigalová si zazpívala Pie Jesu od Andrewa Lloyda Webera, od stejného autora záhy zazněl první vrchol večera, duet Schwaba a Heleny Hálové Fantom opery, když pak Radim Schwab zazpíval sólově part Erika ze stejného muzikálu, Helena si s ním alespoň výborně muzikálově – činoherně zahrála.
V Amoradě od Waldira de Azeveda své umění předvedl klarinetista Robert Pacourek, v následující skladbě Sway se poprvé ten večer představila Petra Perná. Ve Vzpomínce na cirkus Renz od Gustava Petera uchvátil hrou na xylofon Gejza Trgiňa, k vojenským pochodům se orchestr opět vrátil ještě těsně před přestávkou, když zahrál Frankfurter marsch složený Petrem Stříškou.
„Petr jej napsal na počest Horsta Wellemanna, který náš orchestr pozval na akci, kde Petr Stříška dirigoval dva tisíce muzikantů spojených orchestrů a také pochod nazval jeho jménem. Po jeho smrti jej ale přejmenoval," uvedla Nachtigallová.
Melodiím ze slavných filmů patřil úvod druhé poloviny, kdy jí otevřela Šlitrova Babeta ze snímku Kdyby tisíc klarinetů, slavícího letos padesátiny, Petra Perná zavzpomínala na Inku Zemánkovou a její Slunečnici z filmu Hotel Modrá hvězda a Helena Hálová zazpívala písničku Nella Fantasia od klasika filmové hudby Ennia Morricona. Početná pozounová sekce vynikla v orchestrálce Chtěl bych mít kapelu z repertoáru Milana Chladila, ale známé i z punkové cover verze.
To už se večer blížil do finále – na Broken Vow a tradicionál Už z hor zní zvon se na scénu vrátil opět Radim Schwab a Pískovec vyzpívala Petra Perná. Na směs pochodů od Františka Kmocha se ke všem zpěvačkám poprvé k mikrofonu postavil Ladislav Klouček a vygradovaná medley s několika konci a tečkou v podobě neoficiální hymny Kolíne, Kolíne vyprovokovala publikum k závěrečnému potlesku ve stoje.
Po dlouhých minutách ovací je posadila až další populární skladba Františka Kmocha Andulko Šafářova. Kromě kapelníka Petra Stříšky dirigovala i mladá Irena Pithartová, vzájemně se pak zastupovali za klávesami.
Nasazením, výběrem repertoáru a především provedením, ale zároveň lehkostí bez křečí nasadil hned první kolínský orchestr kvalitativní laťku předvánočních koncertů hodně vysoko.

Autor: Zdeněk Hejduk

20.11.2014
SDÍLEJ:
Krajský úřad Středočeského kraje v Praze.

Krize krajské koalice dospěla na ostří nože. Silná slova mohou vystřídat činy

Ilustrační foto

S Deníkem za zábavou. Kam se podíváte?

ANKETA: Půjdete k volbám?

Kolínsko - Ptali jsme se obyvatel Kolínska, zda půjdou volit.

Zdravotně postižení z celého regionu se sjeli na podzimní ples

Kolín /FOTOGALERIE/ – Již po patnácté uspořádalo vedení Domova Na hrádku z Červeného Hrádku v Bečvárech Podzimní ples pro osoby se zdravotním postižením, tentokrát si pro něj vybralo prostory Městského společenského domu v Kolíně.

Bára Špotáková si divokou vodu radši nezkusila, za rok to možná napraví

Kolínsko - Stavidla rybníka Vavřinec na Kutnohorsku se jako už tradičně v podzimním období o víkendu 14. a 15. října otevřela a jindy klidný Vavřinecký potok, zvaný rovněž Výrovka, se změnil v dravou bystřinu.

Záchranné sbory zachraňovaly osoby po srážce vlaků, naštěstí šlo o simulaci

Kolín /FOTOGALERIE/ - Několik hasičských jednotek nejen z Kolína, množství sanitek, jednotky státní i městské policie, třískot rozbitého skla a vyprošťování zraněných okny vlaku a následné rozmísťování dle závažnosti zranění, v jednom případě dokonce exitus. Tak to vypadalo ve středu odpoledne na kolínském nákladovém nádraží, kde zmíněné složky záchranného integrovaného systému asistovaly u vlakového neštěstí. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení