Kolínské děti se sešly se svými soutěžními kamarády z různých koutů světa a nově se seznámily s týmem z Indie a tanečnicemi z Filipín. Soutěžní maraton trval 3 dny, vždy od brzkého rána do pozdního večera – děti vstávaly první den ve 03:50 našeho času (v Moskvě je o 2 hodiny více). Vždy ale s nadšením a plné očekávání.

Nejvíc zážitků si určitě odvážela nejmladší účastnice výpravy sedmiletá Michaela Nezbedová. Poprvé letěla letadlem, poprvé byla na zahraniční soutěži a přitom bravurně zvládla náročný program. Na palubovku maminky ani trenéři nesmějí – a tanečníci musí sami hlídat, kdy anglicky nebo rusky vyvolají jejich startovní číslo, kdy se mění soutěžní skupinky na parketu, kdy je vyvolají při postupu do dalšího kola. A malá Míša svůj soutěžní pobyt korunovala hned 7 zlatými medailemi v kategorie minikids. (Až na jednu - vyhrála všechny sólové disciplíny, do kterých byla přihlášena) A to startovalo až 19 soupeřek v jednotlivých tancích, Míša se tak stala 5 násobnou MISTRYNÍ EVROPY 2 násobnou MISTRYNÍ SVĚTA.

Velice těžkou pozici měla o něco starší Natálie Sedláčková, která už musela startovat v silně obsazené kategorii juveniles I. Přesto, že do Moskvy jela hlavně pro zkušenosti a s výsledky jsme moc nepočítali – ukázala, že má bojového ducha, a i ve starší kategorii získala mnohá finálová ocenění a jednu STŘÍBRNOU MEDAILI (titul I. VICEMISTRYNĚ SVĚTA) ve all stylu.

Čtěte: Kauza Roman Pekárek: Náklady na právníky zaplatí bývalý místostarosta

Ještě o něco starší kolegyně – Natálie Sochorová a Adéla Syřínková startovaly v kategorii juveniles II a junior I a i za konkurence až kolem 30 soupeřek se obě dokázaly prosadit. Natálie obhájila titul MISTRYNĚ SVĚTA v all stylu a společně s Adélkou zaujaly porotu svými duety, za která získaly 3 medailová ocenění. Adélka byla povětšinou nejmenší tanečnicí na parketě – ale ani mezi vyzrálejšími a staršími juniorkami se svým projevem rozhodně neztratila… Kromě medailí za dua získala ještě sólovou bronzovou medaili za tanec merengue a skvělé finálové umístění v karibském sólu.

Jediným chlapcem výpravy byl David Scholze, který startoval v týmových i sólových disciplínách - ve kterých také získal finálová umístění. Soutěž mu přinesla hlavně cenné zkušenosti a probudila v něm chuť zlepšit se a příští rok se se zahraniční konkurencí opět utkat.

Nejpočetnější skupinou výpravy byl náš juniorský tým. Tým tvoří 14 – 15 leté tanečnice, které spolu trénují už mnoho let, a jejich tréninky sestávají jak z tanečních technik, tak průpravy baletní nebo gymnastické. Už několik let se pohybují ve špičce svého oboru a to jak v synchro dance, tak v karibské show nebo sólových tancích. Jejich všestrannost je sice jejich velikou výhodou, ale udržet se i ve starší juniorské kategorii mezi specialisty jednotlivých disciplín je rok od roku těžší a těžší. I proto si ceníme každého finálového umístění (startovka vždy čítá okolo 20 – 30 startujících).

V Moskvě startoval náš juniorský tým se 7 choreografiemi a získal 7 medailových umístění – 5 ZLATÝCH, 1 STŘÍBRNÉ a 1 BRONZOVÉ. Tyhle výsledky ale stály stovky hodin dřiny, potu, odříkání a někdy i slz. Ale také hodně smíchu s kamarády z týmu. Jedna ze sólistek týmu – 14 letá Oldřiška Neumannová studuje na pražské taneční konzervatoři a každý pátek, kdy se unavená vrací po náročném týdnu ze školy, míří rovnou do MSD na trénink CrossDance juniorského týmu, který má často pokračování ještě v SO… A v neděli v 16:00 už zase musí být v sálu konzervatoře na nedělním tréninku Baby Baletu Praha…

Přečtěte si: Vrtulník záchranky loni pomohl ve středních Čechách 231 pacientům

Právě Oldřiška získala v Moskvě nejvíce sólových medailí – 3 ZLATÉ, 3 STŘÍBRNÉ a 3 BRONZOVÉ. Její týmová kolegyně Natálie Romportlová, premiantka kutnohorského gymnázia, si z Moskvy odváží kromě 7 týmových medailí ještě 3 ZLATÉ, 2 STŘÍBRNÉ a 2 BRONZOVÉ medaile. Mezi úspěšné sólisty patří i Martina Ulrichová a Adéla Bukačová. V juniorském týmu tančily ještě Adéla Závorková, Kateřina Pokorná a Adéla Skryjová, v některých choreografiích i mladší Natálie Sochorová a Adéla Syřínková.

Protože byly v Moskvě 2 české týmy - moderátor soutěže ohlašoval CrossDance přímo jako CrossDance KOLÍN a ne jako CrossDance Czech Republik – a jedni soupeři se přišli druhý den soutěže zeptat, kde země s názvem KOLIN leží, zda v Indonésii nebo v Americe… :-)
Do Moskvy jsme přiletěli 1 den před soutěží (aby se tanečníci trochu aklimatizovali a zvykli na časový posun) – a tím pádem jsme stihli navštívit i Rudé náměstí, obchodní dům GUM, prohlédli si Chrám Vasila Blaženého a posoudili přesnost a synchronnost pohybů vojáků při výměně stráží u věčného plamene… Všichni ochutnali také ruský boršč a pirožky nebo pelmeně. Nezapomenutelné bylo také cestování v ruském metru nebo trolejbusech… Poznávání země a kultury vždy patří k našim soutěžním výjezdům…

Čtěte: Rockeři vybrali na Maximka 9800 korun

Na loňském ME právě tady v Moskvě se do povědomí porotců a soupeřů pevně zapsala CrossDeňácká tanečnice Rozália Rácová a Luciana Kučerová. Letos po příjezdu do soutěžní haly k nám přišla trenérka jedné z nejúspěšnějších ruských tanečnic dané věkové kategorie a ptala se, zda jsme Lucianu a Rózu přivezli. A když jsme řekli, že bohužel letos přijet nemohly – tak se paní trenérka usmála a řekla: „Это очень, очень хорошо“! Jsme rádi, že se naši tanečníci stávají takovým pojmem a stejně tak pyšně sledujeme, když u některých zahraničních týmů nebo sólistů vidíme náš „rukopis“. Naše prvky, variace či nápady ve vystoupení druhých.

Moskva 2017 byl neuvěřitelný zážitek. Děkujeme moc všem partnerům a sponzorům, kteří pomohli tento zahraniční výjezd našim tanečníkům uskutečnit. Jen díky možnosti srovnávání se zahraničními soupeři z různých zemí máme možnost kolínské děti držet stále ve špičce. Celková bilance 39 medailí z ME, MS v Moskvě je toho důkazem. Největší díky ale patří všem trenérům a choreografům, kteří s dětmi pracují, v první řadě panu Vladimíru Vidnerovi.

Naďa Eretová

Přečtěte si: Krve není nikdy dost. Nové dárce všude rádi uvítají