Vytvořil tak doplněk závodům dračích lodí, které zde organizovalo město. „Občas závody rušily představení,“ posteskla si jedna z maminek a pravidelných festivalových příznivkyň.

V jedenáct hodin dopoledne vystoupili Kristýna Matějová a Dominik Tesař jako divadlo Minotaurus s pohádkou Kde roste štěstí, o hodinu později pak Jakub Folvarčný zahrál Tajnou pohádku (o hadovi), v rámci dílny děti malovaly masky i si nechaly pomalovat vlastní obličej či za doprovodu harmoniky pochodovaly po ostrově.

Fanoušci pánské taneční skupiny Rasputin se v jednu po poledni jejího vystoupení nedočkali, avizovanou laponskou pohádku nahradil slovenský mim Števo Capko. Miřenka Čechová a Radim Vozáry předvedli jako Teatro Pantomissimo v inscenaci Mime must go on! klasickou pantomimu každý zvlášť i dohromady, ve vtipně pospojovaných skečích coby konkurz jim zdárně sekundovala i organizátorka festivalu Lucia Kašiarová.

Pouliční divadlo Minotaurus se s představením Hotčehý přestěhovalo na náměstí, aby oslovili diváky, kteří se zde sešli na končící armádní show k filmu Tobruk a na ostrově je tak marně někteří rodiče s dětmi hledali.

Vrchol letošního Mimoriálu přišel v devět hodin večer s česko – francouzským souborem Décalages a jejich poetickou TaBALADOU, která na moderní hudbu míchala prvky cirkusové akrobacie s loutkami, tancem, živým zpěvem a vizuálními efekty, to vše na téma stáří s otázkou kam se starými lidmi před slušnou návštěvou v citelném večerním chladu.

Než se připravila hip hopová kapela Mataio Technia, která celý letošní festival ukončila, zahrál několik vlastních bluesových písniček Zálabský Red Zdeněk Hemza. „Dvakrát jsem s nadšením sledoval, jak se plní hlediště a bylo nutné navyšovat připravenou kapacitu a to na páteční představení Teatra Novogo Fronta na náměstí a při závěrečné TaBALADĚ na ostrově. To potvrdilo, že budoucnost tohoto festivalu je v plenérových představeních, která zaujmou kolemjdoucí vedle diváků, kteří si jej vybrali v programu. Pokud nám vydrží zdraví i nadšení, rádi bychom v organizování Mimoriálu pokračovali,“ shrnul letošní pouze dvoudenní festival jeho organizátor Petr Voříšek.

Zdeněk Hejduk

Informace a fotogalerii z prvního dne Mimoriálu najdete ZDE