Předesílám, že NIKDY nechci být kolínskou Osobností roku a NIKDY jí nebudu, protože i kdyby mě někdo někdy navrhl, tak bych tuto poctu odmítla z jednoho prostého důvodu - v Kolíně jsem se narodila a vím proto dobře, že jsou tady jiné osobnosti, které mě tím, co dělají, hravě převálcují.
Zrovna dneska jsem potkala v zálabské samoobsluze spolužačku mého bratra. Znám ji odmalička, tykala jsem jí vždycky a asi před rokem, když jsme se spolu v krátké době několikrát zastavily, mi začala tykat i ona. Když mě ale dneska uviděla, trochu se zarazila a pak místo ahoj!, řekla dobrý den.
„Tykáme si,“ upozornila jsem ji s úsměvem a ona přikývla.

„Já vím… jenom jsem si říkala, že ty jsi osobnost… vydáváš knihy… já ti nesahám ani po paty.“ Proběhlo mi hlavou, jak se jí před mnoha lety narodila postižená dcera. Jak se o ni celý život stará. Kolikrát jsem ji potkala na mostě a při pohledu na její unavené oči jsem měla chuť říct jí něco povzbudivého. Občas jsem to i řekla, ale teď se hodilo, abych jí to řekla ještě jednou.

„To já ti nesahám ani po paty. A v úctě se před tebou skláním.“
A takových lidí je v Kolíně hodně. Co takhle dát titul Osobnost roku rodičům postižených dětí, rodičům, kteří se museli ve svém životě vzdát mnoha věcí, a udělali to, protože je jejich děti potřebují?

A určitě by se i v Kolíně našli lidé, kteří mají v pěstounské péči postižené děti nebo děti, které vyžadují větší péči.
Našli by se pedagogové, kteří celý život nedělali nic jiného, než že „jenom“ učili tak, že na ně jejich žáci i po letech vzpomínají.
Našli by se trenéři, kteří celý život věnovali svůj volný čas tomu, aby vychovávali budoucí fotbalisty, hokejisty, basketbalisty, atlety…
A to nemluvím o zdravotnictví, o sestřičkách, vrchních sestrách, doktorech.

A protože Osobnost roku nemusí být nutně člověk věkem zralý, naplněný zkušenostmi, ale může to být i žák či student, stálo by za to zapátrat ve školách, zda tam není někdo, kdo „překročil svůj stín“ a udělal něco, co udělat nemusel, něco, co jeho školu či Kolín zviditelnilo, něco, co někomu pomohlo.

Tohle všechno mě napadlo, když jsem si kolínském týdeníku přečetla, kdo všechno je navržený na Osobnost roku 2007.
Předseda a jednatel spolku… manažér… členka městské kulturní komise… vedoucí odboru… člen spolkového předsednictva… Tyto lidi navrhla Spolková rada Kolína. Starosta sám prý žádný nápad nemá a na podatelnu městského úřadu nedošel jediný návrh od občanů.
Tak snad příště…

Se známou kolínskou spisovatelkou Irenou Fuchsovou se můžete na našich stránkách setkat každou středu.

Předchozí fuchsoviny najdete na jejím webu www.kdyz.cz anebo zde na našem zpravodajství www.kolinsky.denik.cz

Irena Fuchsová