Příchozím se v programu, jímž je provázel známý moderátor podobných akcí Pepa Voda, představili například tradiční kutnohorští Brzdaři či Wyrton sice z Ronova nad Doubravou, ale zahrnují i muzikanty z Kolína, zejména Honzu Rotha, hlavního pořadatele tohoto festivalu. Svou pódiovou živelnost předvedlo duo Tata mia či příjemnou muziku trio Zlomky, tahouny byla letos Pavlína Jíšová a přátelé, Monogram a Jarret. Lahůdkou pro milovníky tohoto žánru byli ovšem i slovenskočeští Beňa a Ptaszek, tradiční bluegrass přivezli All Bells & Whistles a The Bee Line, které kolínské publikum může znát například z Kolínských Saloonů, pořádaných stejně jako Kolínský ostrov sdružením Ostrof.

Ano, skutečně s písmenem f na konci. Proč? Zkuste si do internetového vyhledávače zadat klasické slovo ostrov… Vyběhne na vás milion odkazů a vyznejte se v tom. Ovšem zadáte-li ostrof, bude „doma“ co by dup.

„Kolínský ostrov nepatří k obřím fesťákům, kam se sjíždí tisíce diváků a kde stojíte půlhodinové fronty na pivo a klobásu. Je to ale příjemná akcička, kde se v hezkém prostředí potkáte se známými, které jste třeba pár týdnů neviděli, poslechnete si pěknou muziku a neperete se o místo k sezení. Jsem tu potřetí a vždycky se mi tu líbilo, prostě taková countryrodinná pohodovka,“ nechal se slyšet Martin Dobřanský, jeden z diváků, který do Kolína dorazil s přítelkyní a dalšími kamarády z Říčan.

A pravda. V po dlouhé době teplém letním odpoledni sedělo v hledišti několik desítek diváků, jejich řady začaly houstnout s přibývajícím chládkem a blížícím se vystoupením známějších kapel. „Jejich chyba,“ řekl další z diváků. „Ostrov je jednodenní fesťáček, kde i na začátku bývají kapely, které je škoda vynechat. A ani letošek nebyl výjimkou,“ dodal.