„První ročník vznikl jako spontánní reakce kolínských muzikantů napříč žánrovým spektrem na tehdejší povodně. Od té doby tu vystupují kapely, které jsou ochotny zahrát zdarma. Pořadatelské služby se tentokrát ujali pracovníci občanského sdružení Šela, kterým jsme letos výtěžek přislíbili,“ shrnula Jarmila Kašparová, ekonomka Městského společenského domu.

Celý festival zahájili pod názvem Jéžiš a žáci mladí muzikantští adepti, které učí místní kytarista Roman Jansta řečený Jéžíš, jehož pamětníci znají z kapely Melšpajz. Skladbami od Deep Purple či AC/DC udělali radost fanouškům klasického rocku. Trojice říkající si Absurd Error naopak zahrála jen jednu předělávku, ostatní písničky byly jejich vlastní, a to ve stylu punk, kterému podřídili i celé vystoupení, včetně závěrečného svléknutí baskytaristy.

Rovněž kolínská formace Parahybana vsadila na šlapající bigbít s dívčím zpěvem a jejich fanoušci se roztančili pod pódiem, kde předtím pogovali příznivci punku. Ti si přišli na své poté, když pódium opanovala kapela říkající si Kulturní zřízenost, která dorazila až z Třemošnice. Baskytarista Petr Priesnitz a bubeník Václav Husa, původní muzikanti legendární kapely Skylla, přizvali kytaristu Olina Rokytu a opět Skyllu vzkřísili a dali vzpomenout i na písničky vzniklé před desítkami let. Metalový Straton dorazil až z Nymburka, jejich zpěvák Jiří Jech jen z kolínského sídliště, a parodoxně zahráli Smoke On the Water od Deep Purple stejně jako první kapela, došlo i na rockovou předělávku popového hitu se svérázným textem.

Závěr patřil chvaletické kapele Komat, s níž pořád zpívá finalistka Česko – Slovenské SuperStar Leona Šenková. „Mrzí mě, že přišlo tak málo lidí, nedávno jsem zpívala pro dva tisíce fanoušků. Ale je pravda, že třeba v Přelouči je to s návštěvností podobné,“ řekla Šenková, která zpívala s plným nasazením, i když ten den již potřetí. Stokorunové vstupné nakonec zaplatila osmdesátka návštěvníků.

„Odečteme jen nejnutnější náklady na výrobu a výlep plakátů, které jsme museli zaplatit, a zbytek odevzdáme vedení občanského sdružení Šela. To se stará o klienty s duševními nemocemi. Díky patří nejen kapelám, ale i zvukaři Láďovi Douskovi a jeho kolegovi, kteří téměř osm hodin zdarma zvučili a svítili, a také vedení restaurace, které dalo muzikantům pivo,“ uzavřela Kašparová.

Zdeněk Hejduk