Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Autoři Jouza a Plavec napsali knihu o náletech na Kolín

Kolín/ Nakladatelství Svět křídel vydává knihu Azemě se chvěla. Nálety na Kolín za druhé světové války. Autory jsou Ladislav Jouza a Michal Plavec. Křest publikace se uskuteční ve čtvrtek 13.prosince od 15.30hodin vkolínském knihkupectví PetraKrále.

11.12.2007
SDÍLEJ:

Obálka knihy A země se chvěla.Foto: repro

Ucelená kniha onáletech na Kolín za druhé světové války dosud chyběla. Přitom bylo toto město nejvíce bombardovaným místem ve středních Čechách. Autorům se podařilo shromáždit svědectví českých obyvatel města iamerických pilotů.

Kombinací vzpomínek a dosud neznámých údajů zčeských, německých a amerických archivů vznikla jedinečná historická mozaika.

Kromě detailního líčení letecké války na Kolínsku, včetně činnosti hloubkařů, publikace popisuje okolnosti okupace regionu a začlenění kolínských továren do německého zbrojního průmyslu.

Smutnou kapitolu kolínské historie tvoří výroba nechvalně známého plynu Cyklon B. Přínosný je zejména důkladný rozbor hloubkových útoků na železniční dopravu vProtektorátu 28.prosince 1944, knimž došlo vsouvislosti snáletem na Kolín a Pardubice. Americké eso Arthur C. Fiedler, jenž za války dosáhl osmi sestřelů, popisuje, co ho kútoku toho dne na lokomotivy přimělo.

Vzávěrečné kapitole je svědectví dalšího amerického stíhače, Freda M. Fehsenfelda, jenž jako jediný pilot dosáhl ve spolupráci sestřelu německého letadla vblízkosti Kolína na samém sklonku války. Čtenáře, kteří mají rádi historické fotografie, nepochybně potěší bezmála 250snímků zobdobí předválečného iválečného. Většina znich nebyla dosud publikována. Kromě sugestivních snímků následků náletů se podařilo shromáždit iněkolik fotografií amerických letadel a letců, kteří se na bombardování podíleli.

Velmi zajímavé jsou iamerické letecké snímky pořízené během náletu 24.srpna 1944a po něm, včetně vyznačených dopadůpum.

„Každý, kdo se jen trochu zajímá ohistorii, tu knihu musí mít,“ tvrdí nakladatel Arnošt Moucha.

11.12.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Sjezd Vavřineckého potoka 2017   Foto: archiv organizátorů
3

Bára Špotáková si divokou vodu radši nezkusila, za rok to možná napraví

Neštěstí nebylo opravdové, šlo pouze o cvičení.
94

Záchranné sbory zachraňovaly osoby po srážce vlaků, naštěstí šlo o simulaci

KRIMI MIX: Ukradli peníze, maso i jízdní kolo

Kolín - Přinášíme vám krimi zprávy z Kolína.

Rathův požadavek na odškodnění za pouta se vrací k obvodnímu soudu

Střední Čechy – Ucházet se o 30tisícové odškodnění má dál šanci někdejší hejtman Středočeského kraje David Rath, který před čtyřmi roky stanul před Krajským soudem v Praze jako jeden z účastníků procesu v kauze údajných korupčních manipulací se stavebními a zdravotnickými zakázkami kraje.

Město bude výstavbu střediska platit ze své kasy

Kouřim - Zdravotní středisko v Kouřimi bylo velkým tématem letošního roku. Vedení města se rozhodovalo, zda zázemí pro lékaře vybudovat přímo na historickém náměstí nebo raději v těsné blízkosti základní školy. Vedení města a zastupitelé nakonec pro případnou výstavbu zdravotního střediska ve města zvolili variantu v ulici Čs. armády s byty.

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme další školáky ze Základní školy v Plaňanech

Kolín - Představujeme vám dvě třídy ze Základní školy v Plaňanech.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení