Podle potřeby pak těleso rozšiřují ještě další trumpetista Martin Dostál, pozounista, kytarista a zpěvák Oldřich Brázda a kytarista a zpěvák Jiří Červín. „Přemluvila mě k tomu moje žena, je to zase úplně jiné hraní, než v Kaprech,“ srovnává pedagog kolínské ZUŠ působení ve své domovské skupině Kapři a v Esu. „V dnešní době všechno podmiňují ekonomika a peníze, proto jsou akce, kde hrajeme jenom já s Laďkou, a třeba na plesech posílíme až na pět muzikantů. Třeba teď myslivci odvolali několik posledních lečí, protože na ně prostě nemají peníze, myslím, že příští rok to bude ještě horší,“ obává se Miloslav Hartman.

Toho si někteří fanoušci pamatují coby člena populárního poděbradského orchestru TOX, který svými netradičními vystoupeními slavil úspěch i na kolínských tanečních setkáních Klubu přátel Františka Kmocha. „TOX jsem opustil po vzájemných neshodách s kapelníkem, nejdříve odešla zpěvačka, pak já,“ vzpomíná Hartman. „Poté mi zavolal Olda Hořák z Poděbrad a několik let jsem s ním jezdil hrát do Rakouska, ale pak jsem s tím skončil a rozhodl se postavit na vlastní nohy,“ pokračuje Hartman. Zavolal Laďce Červínové, která má za sebou kromě jiného i slavné roky v tanečním orchestru Universal.

„Ta mi řekla, že by do něčeho podobného měla chuť, rozhodl jsem se nakoupit aparaturu, na čas jsem se ještě vrátil do TOXu, ale neshody trvaly, takže jsem se definitivně rozhodl, že dám dohromady kapelu, která bude hrát minimálně stejně, nebo dokonce líp,“ vrací se Hartman do nedávné minulosti. Na repertoáru má Eso na pět stovek písniček. „Na posvícení v Nové Vsi jsme prodlužovali o tři hodiny, Gottovu Lady Carneval jsme hráli třikrát, máme široký záběr sahající od dechovky přes osmdesátá léta minulého století až po současné hity jako je Čmelák Divokýho Billa nebo Pohoda od Kabátů.

Právě Pohoda měla původně seskupení dát jméno. „Padaly návrhy jako Pohoda nebo Pohodáři, ale ne všem se to líbilo. Nakonec jsme zvolili Eso coby nejvyšší kartu s tím, že bychom se chtěli pořád zlepšovat, zkvalitňovat, zúčastňovat se stále lepších akcí,“ líčí Hartman. Právě fanoušky nejvíce žádané písničky se kapela rozhodla natočit ve studiu Sklep Ládi Douska. „Pod názvem Premiéra by na něm mělo být dvacet čtyři písniček z našeho současného repertoáru, příští rok na Vánoce bychom rádi natočili s kolínským sborem koledy,“ plánuje Hartman. V plánu má další CD ve stylu country či dechovkové, ale upravené tak, aby zněly jako od brněnského orchestru Václava Hybše. Rád by také připravil program s písničkami pro děti ve školkách. „Chtěl bych se v nich zaobírat zdravou výživou nebo slušným chováním, sám mám děti a vím, jak je to někdy složité,“ míní.

Zdeněk Hejduk