Nedávnou vernisáž snímků kolínského fotografa Jaroslava Dvořáka, který pozval do multifunkční haly na kolínské Bangladéši několik kapel, zahajovala skupina říkající si Ty, co hráli na Silvestra. „Píše se to přesně takhle, i s tou gramatickou chybou,“ usmívá se zpěvák a kytarista René Bien.

Kořeny ve Velimi sedmdesátých let

Kořeny kapely sahají až do roku 1965, kdy se na velimské základní školy dali dohromady Renda Bien a dnes známý poděbradský právník Vladimír Rybář a založili kapelu, které, ovlivněni tehdejší tuzemskou téměř jedničkou, dali název Velimpic. „Po skončení devítiletky se k nám přidali další muzikanti, především z kolínské průmyslovky, kromě jiných třeba Zdeněk Fanta, pozdější známý rocker Honza Peroutka, z tanečních orchestrů proslavený Dušan Stojkov či Milan Kyncl a vznikla z toho kapela okresního formátu říkající si Red Bears,“ rekapituluje Bien. Hrávali ve Velimi i na čajích v Radimi, zúčastnili se i okresního beatového salónu v Pečkách. „Vrcholné období pro nás skončilo rokem 1970, kdy jsme maturovali na střední škole. Ještě jsme chvíli fungovali jako kapela Spirit, kterou doplňovala i dechová sekce, pak to ale všechno skončilo,“ rekapituluje dnes Bien.

Po deseti letech z čundrů na Silvestra

Zhruba před deseti lety se opět potkali René Bien a Vladimír Rybář a s partou dalších lidí začali jezdit na čundry a další akce, kde hrávali na akustické nástroje u ohýnků. „Pak jsme si řekli, že bychom to mohli zkusit zase i na elektrické nástroje. Na první koncert jsme si je vypůjčili a hráli na Silvestra v Kutné Hoře. Utekl nějaký čas a my jsme zase domlouvali vystoupení a někdo se ptal, kdo bude hrát a místní štamgast odpověděl: Ty, co hráli na Silvestra a oni to napsali na plakáty. Jsou s tím samozřejmě problémy, třeba jsme hráli na oblastním sněmu ODS a manažerce vytkli, že je na plakátech gramatická chyba a ona všechny přepisovala,“ směje se Vladimír Rybář.
Repertoárovou škálu předvedli Ty, co hráli na Silvestra i na zmíněné vernisáži – písničky The Beatles, blues, Olympic, rokenrol, Petr Novák – to je to, co baví hrát je i návštěvníky jejich produkcí. „Jsme především partou kamarádů a přátel, jezdíme spolu na dovolené a před lidmi už zase tak často nevystupujeme,“ uzavírají muzikanti.

Zdeněk Hejduk