Předpovědi počasí však hrozily nepřestávajícím deštěm natolik, že se ještě v pátek zvažovala možná mokrá varianta. Déšť nakonec nespadl, počasí však bylo spíše podzimní než jarní a někteří účinkující hráli v péřových bundách, našli se fanoušci, kteří popíjeli vínko v rukavicích. „Je strašná zima, musí se jim se zkřehlými prsty hrát strašně,“ prohodil místostarosta Pavel Hoffmann, který převzal nad festivalem záštitu a celý jej zasvěceně moderoval.

Program na Karlově náměstí krátce po půl jedné odpoledne zahájila brněnská kapela Rusty Nail, hrající bluesové i rockové standardy, včetně Jimiho Hendrixe. Naopak na zajímavou vlastní tvorbu vsadili následující ostravští BandaBand, mající v kapele housle, saxofon a percussionistu a hlavně zajímavé české texty včetně zhudebněných básní. Na dřeň žánru prokřehlé fanoušky zavedl kanadský kytarista a zpěvák Jonathan Gaudet, který žil ve Francii, Argentině, Louisianě a nyní pobývá v Čechách.

Na pódium si s sebou vzal nejen hráče na foukací harmoniku Jaromíra Hůlu, ale i kontrabasistu a bubeníka, kterého znají návštěvníci kolínských městských plesů z jazzové kapely Classic Jazz Memorial. Tečku za odpoledním programem udělala energická zpěvačka Hanka Dundrová s kapelou The Kids tvořenou muzikanty z Prahy, Mostu, Teplic a Děčína. Pátá avizovaná formace 4Bristols nedorazila. „Bohužel se omluvili, jeden ze členů kapely je lékař a povolali jej do služby, bez něj ostatní zahrát nemohli, hodně je to mrzelo,“ vysvětlil Aleš Králík z Music Promotion.

I přes nevraživé počasí prošly náměstím stovky posluchačů, někteří se jen zastavili a pokračovali dál, ti, kteří věděli, o co jde, zůstali celé odpoledne. Bylo mezi nimi i dost kolínských muzikantů, na náměstí se prodávalo pivo, víno, klobásy i štrúdl, nabídka obsahovala i malované kamínky či keramiku.

Zdeněk Hejduk