neděle

Čtyřicátý pátý ročník Kmochova Kolína je minulostí


Nejoblíbenější písní Františka Kmocha Kolíne, Kolíne skončil v neděli před sedmnáctou hodinou jubilejní festival Kmochův Kolín. Tato skladba společně s písní Česká muzika zazněla jako přídavek Monstrkoncertu, na kterém zahrály stovky muzikantů a zatančilo několik pohybových skupin. Po poledním dešti se nakonec Monstrkoncert konal v nádherném slunečném počasí, v prvním bloku mládežnické dechové orchestry zahrály i populární skladby skupiny ABBA, v druhém pak dospělí předvedli světovou premiéru neznámých skladeb Františka Kmocha, všechny spojené orchestry pak zahrály nejslavnější pochody Andulku Šafářovou, Jarabáčka a Kolíne, Kolíne, což sledovalo zaplněné Karlovo náměstí včetně prapravnučky Františka Kmocha Jiřiny Janderové.

sobota

Čtyřicátý pátý mezinárodní hudební festival Kmochův Kolín byl dnes odpoledne oficiálnězahájen. Zahájil jej starosta města Jiří Buřič za účasti a pozdravů předsedy Senátu ČR Přemysla Sobotky, místopředsedy Senátu ČR Jana Rakušana a europoslance Milana Cabrnocha. Stalo se tak po tradičním průvodu městem všech zúčastněných orchestrů a pohybových skupin, které na chodnících sledovaly stovky fanoušků dechovky.

Večer a v noci pokračoval program přímo na Karlově náměstí v Kolíně. Návštěvníkům mimo jiné zahrál orchestr z Hradce Králové a k vidění byl i ohňostroj.

pátek

Pořadatelé ze Společnosti Kmochův Kolín tentokrát sáhli k dramaturgické novince, když pod názvem …Kmoch by se nezlobil připravili na Karlovo náměstí koncert jiných hudebních žánrů, než tradiční dechovky.

Celý festival však odstartoval již v 17 hodin na scéně u obchodního domu OBI koncertem kolínských dechových orchestrů a souborů Pra-lin –ka z Prahy a mládežnické kapely ze Zábřehu. „Bylo to strašné místo, málem do nás najížděla auta, sólo naší nejlepší hráčky rušil projíždějící vlak,“ stěžovala si později na náměstí Marie Senewiratne z Velkého dechového orchestru Dolní Chvatliny. „Na náměstí tyto kapely z technického důvodu hrát nemohly a třeba v parku by na ně nepřišel už vůbec nikdo,“ oponoval hlavní organizátor Jiří Linka.

Jeho slova potvrzuje tristní účast posluchačů v sále Na Zámecké, kde hrála Městská hudba Františka Kmocha, holandští Gerwens Muziekkorps a Košatova Suchdolanka.

Na náměstí program rozjel Richard Tesařík, který zazpíval Pohodu od Kabátů upravenou v polkovém rytmu, poté zahráli pestrou směs skladeb tělesně postižení muzikanti z Jedličkova ústavu říkající si The Tap Tap, pauzu mezi výměnou kapel na pódiu neplánovaně vyplnila fantastická balkánská dechovka z Rumunska Fanfare Zimbrul. „Pozval jsem si je na svatbu a bylo mi líto, že tu nehrají, tak jsem zaplatil i tohle festivalové intermezzo,“ vyznal se Oldřich Bajer, který se v sobotu žení v Ratboři. „Neumějí vůbec noty, to všechno je předávaná tradice,“ podotkl štěpán Suchochleb, promotér známý z hospody La France i festivalu Rock for People, který kapelu sehnal a do Čech přivezl.

Rumuni přivedli v úžas nejen publikum scházející se do Chrámu svatého Bartoloměje na tradiční Nocturno, ale i muzikanty z Hudby Hradní stráže a Policie České republiky, jenž tam vystupovali a kteří si podupávali do rytmu a hudebníky fotili mobily.

Yo Yo Band pak na náměstí v textech obešel celou republiku i zemi, před Trabandem, jehož frontman Jarda Svoboda je stejným rodákem ze Zásmuk, jako slavný kapelník Kmoch, vypadl hlavní elektrický jistič na náměstí a než se podařilo sehnat odpovídajícího pracovníka, někteří návštěvníci ztratily nervy a šli si nechat vrátit vstupné.

Náměstí pak roztančil svým ska nářezem, plzeňský Tleskač a tečku udělaly ostravské Buty, které fungovaly jako music box – co si diváci zakřičeli, to zahrály.V kotli u bariér se výborně bavili i místostarosta Roman Pekárek a radní Jakub Plašil.

Páteční dramaturgie se rozhodně ukázala jako dobrým tahem, menší návštěvu ale ovlivnily tři faktory: poměrně vysoké vstupné 290 korun, obří festival v Milovicích se vstupem zadarmo aneskutečná zima. Lidé se choulili do svetrů, pili teplé nápoje a snili o zimních bundách. Přesto na náměstí skotačili do druhé hodiny ranní, někteří co tančili i v tričkách.

autor: ZDENĚK HEJDUK

rozhovor s hlavním pořadatelem Jiřím Linkou čtěte zde