Lidé poznají tajemství chrámu

Grunta – Kostel Nanebevzetí Panny Marie se otevře v pátek večer návštěvníkům. Důvodem je akce nazvaná Tajemství chrámu. Příchozí se mohou od 20 hodin těšit na setkání hudby a mluveného slova, které podtrhne atmosféra kostela osvíceného svícemi.

Koncert představí naděje české houslové školy

Stříbrná Skalice – V rámci Stříbrnoskalického hudebního léta se v sobotu 19. srpna v kostele sv. Jakuba v Rovné uskuteční koncert mladých houslových virtuózů. Od 16 hodin se představí naděje české houslové školy. Zahrají Sophia Lébrová, Josef Lébr, Anna Pawlicová, Kateřina Tumpachová, Veronika Jugasová a Magda Routová. Zazní tvorba Veraciniho, Mazase, J. Micky, Komarovského či M. de Fally.

Skanzen v sobotu přivítá dožínkové slavnosti

Kouřim – Národopisný pořad Dožínky se odehraje v sobotu 19. srpna od 10 do 18 hodin v Muzeu lidových staveb v Kouřimi. Třikrát během dne projde areálem muzea dožínkový průvod, po každé obchůzce zahraje dudák Jan Vít Trčka. Návštěvníci si budou moci vyzkoušet sečení obilí. Bude se péct chleba, proběhne dílna pečení chlebových uzlíků, zájemci se mohou naučit plést ze slámy ošatky a ozdoby na dožínkové věnce. V kovárně ze Starého Bydžova si děti s pomocí mistra kováře Zdeňka Grausami mohou ukovat hřebík.

Kouzlo porcelánu a textilu poznávají na zámku

Zásmuky – Výstavní síň na zámku Zásmukách dál hostí výstavu Kouzlo porcelánu a textilu. Vystavujícím autorkami jsou Alena Tocháčková a Naděžda Harbichová. Expozice je zde přístupná až do 3. září. Zájemci ji mohou navštívit vždy v sobotu od 12 do 17 hodin a v neděli od 10 do 17 hodin.

Užijí si pouť v retro stylu

Chotouchov – Teprve druhá „Chotouchowská pouť“ v retro stylu 50. let 20. století se odehraje v sobotu 19. srpna za Panskou stodolou. Od 14 hodin se děti mohou těšit na maličkatou pouť, kde je čekají dětské houpačky, řetízkový kolotoč, zmrzlina i komediantská maringotka. V 16 hodin vystoupí kouzelník Pet. Na závěr nebude chybět pouťová tancovačka. Od 20 hodin zahraje kapela ECHO 91.

Práchovna opět otevře

Kolín – Mohutná pozdně gotická věž Práchovna otevře své dveře veřejnosti i druhý prázdninový měsíc. Zájemci mohou přijít v pátek 18. srpna. Otevřeno bude od 14.30 do 16.30 hodin.

Utkají se o titul Iron Man

Vyžlovka – Devátý ročník Summer tour – Iron Man a potřetí i Iron Women se odehraje o víkendu na Vyžlovce. Akce se uskuteční ve dnech od 18. do 20. srpna na koupališti. Od pátku do neděle čekají na všechny příznivce soutěže ve fotbálku, plážovém volejbalu, Free croquetu, kubbu, střižbě, ping-pongu a „dejte penaltu prezidentovi“. Ti nejúspěšnější se mohou těšit na finanční a věcné ceny.

Solopyská jízda již popáté

Solopysky, Ratboř – Solopyská jízda se uskuteční již popáté v sobotu 19. srpna v Solopyskách. V 10 hodin se sjedou historická, sportovníi vojenská vozidla na návsi v Solopyskách.Poté společně vyrazí na náves do Suchdola a poté na zámek Kotěra v Ratboři. Nebude chybět ani kouzelník, Ochotnický spolek Paběnice a večerní zábava od 20 hodin.

Ve Štolmíři zase zavoní chléb

Štolmíř - polek Mamaloca připravil na tuto v sobotu od 11 do 16 hodin tradiční akci, kdy se po Štolmíři bude linout vůně čerstvého kváskového chleba, který připravují zkušení pekaři. Večer od 18.30 hodin návštěvníky čeká v kostele sv. Havla benefiční koncert a kapela Tara Fuki.