Adventní Otevřená ulice
Kolín - V neděli v 17 hodin a 12 minut začíná poslední letošní zastávka Otevřené ulice a proběhne tam, kde všechno začalo. Chrám svatého Bartoloměje a Brandlova ulice v Kolíně. Tentokrát bude i odkloněná doprava, aby byl dostatek prostoru pro návštěvníky a pro světlo. A světlo nebude ledajaké, protože bude přímo z Betléma a přinese ho Junák - český skaut, 1 středisko Kolín. Navíc si můžete s touhle partou vyrobit svíčku a přinést domu vlastní dárek. Nebo si můžete pustit svíčku ve skořápce společně s T. K. Arnika Kolín, zahrát si i nějakou vánoční hru. Stánky nabídnou něco dobrého, můžete koupit i malé dárky a v chrámu bude probíhat hudební program v podání Double Guitar a pěveckého sboru Privatissima. Pokud bude příznivé počasí, bude i taneční vystoupení skupiny Spolu, mladé mamky a jejich děti. "Ale to všechno jsou jen kulisy pro to, abyste se před Vánoci všichni potkali a popřáli si vše dobré," říkají organizátoři.

Slavnostně rozezní kapličku
Doubravčice - Kaplička sv. Jiří už nebude němá. Obec dokončila instalaci elektrického zvonění. Přijít tak můžete na slavnostní rozsvícení a rozeznění kapličky s účastí patriotů této události Petrem Salavou a Miroslavem Pačesem. Akce se uskuteční v sobotu od 17.30 hodin. Svařené víno a koláčky zdarma. Doubravčická kaplička vyrostla podle historické dokumentace v roce 2011 na místě původní, které byla zbořena v 50. letech.

Předvánoční prohlídky zámku
Škvorec - Odpolední prohlídka zámku Savoia ve Škvorci se konají dnes od 15, 16 a 17 hodin. Kastelán provede hosty po zámecké zahradě, parku, následně ukáže horní nádvoří a prostory původní konírny, která dnes slouží jako přednášková místnost savojské akademie, dále horní nádvoří a vysvětlí také průběh rekonstrukce celé památky. Každá prohlídka trvá zhruba 40 minut. Dozvíte se například, ve kterých prostorách bývala židovská synagoga nebo úřad samotného hejtmana, kdo zámek obýval či kde ležela proslulá zbrojnice pánů Smiřických.S Ježíš(k)em tentokrát na kafe nebo na pivo?
Kolín/Malešov – V neděli proběhnou závěrečné bohoslužby na netradičních místech, od 10.30 hodin opět v kavárně Tradice v Kolíně a od 16 hodin v malešovském pivovaru s příznačným názvem „na pivo s Ježíš(k)em“. Akce probíhají v rámci kampaně, která vybízí k „ovládnutí“ vánočního shonu. V pondělí se pak završí koncertem kapely Awaken v 18 hodin taktéž v Tradici. Celou akci můžete sledovat na facebooku @nakafesjeziskem nebo www.ackolin.cz
Součástí je ochutnávka dobrot kavárny.

Tismickou bazilikou zazní libé tóny známé Rybovky
Tismice – Koncert Vox Bohemica zazní v neděli 17. prosince od 17 hodin v kostele Nanebevzetí Panny Marie. Sbor předvede oblíbenou Českou mši Vánoční Jakuba Jana Ryby.

Orchestr Archi spolu s hosty navodí sváteční náladu
Kolín – Základní umělecká škola Františka Kmocha zve na Vánoční koncert smyčcového orchestru ZUŠ Kolín Archi a jeho hostů. Diriguje Barbora Kubíčková a Jiří Dojčiak. Zpěv Sylva Čmugrová, klavír Václav Mlčoch. Na programu například J. S. Bach, K. Stamic, E. Elgar a další. Koncert začíná v neděli v neděli v 19 hodin v městském divadle.

Tradiční předání světélka doprovodí promítání
Plaňany – Předávání betlémského se uskuteční světla v neděli 17. prosince od 16 hodin na náměstí. Již tradičně bude akce spojená s Projekcí na barák a také vůní punče. Na třetí adventní neděli si pro vás zpívání připravily děti ze ZŠ Plaňany.Ve skanzenu vyvrcholí Vánoce
Kouřim - Na návštěvníky čeká 17. prosince od 10 hodin Stříbrná adventní neděle ve skanzenu v Kouřimi. V zahřátých světnicích se bude s hospodáři povídat o adventních a vánočních obyčejích, pověrách i věštění budoucnosti, zavoní vařená muzika a škvarkové cukroví. Venku návštěvníci potkají tajemné Lucky a hrozivou Perchtu. V 11 hodin je připraveno společné zpívání s Michaelem Pospíšilem Barokní roráte. Ccelý den pak budou příchozím k dispozici řemeslné vánoční dílny – vonné františky, řetězy z hubinek, království ze sušeného ovoce, drátěné řetězy a ozdoby, slaměné řetězy, máčené svíčky a svíčky z ořechových skořápek, ozdoby ze skleněných perel. Chystá se pečení škvarkového cukroví, vaření muziky i přástky, povídání o pěstování a zpracování lnu a vlny, bude i bylinkárna Jany Hunalové.

Adventní neděle v muzeu
Kolín - Výstavu Vánoce v měšťanském domě v Červinkovském domě v Kolíně doprovodí v neděli bohatý program. Začíná ve 14 hodin. Připraveny jsou ukázky vánočních obyčejů, věštění, lití olova, komentované prohlídky, výroba skleněných ozdob, dílničky pro děti i dospělé. Na výstavě se dozvíte, jaké obyčeje dodržovali naši předci, jak zdobili vánoční stromky, jaké pokrmy servírovali na štědrovečerní tabuli. Instalace přibližuje vánoční obyčeje 19. století v městské společnosti. V tomto období se začaly tyto oblíbené rodinné svátky profilovat do podoby, jak ji známe dnes. K vidění bude slavný Alšův betlém, dobové pohlednice či hračky. Neodmyslitelnou součást vánočních svátků tvořila také specifická kuchyně se zvláštními pokrmy a cukrovím, jehož příprava bude také k vidění.

Anděl Páně letí Na Střelnici
Kouřim - Kino na kolečkách v neděli zavítá do Kouřimi a přiveze Anděla Páně 2. Promítání začíná v 15 hodin v kinosále Na Střelnici. Občerstvení (slaný, sladký popcorn, pivo, limo) zajištěno. Děti do 12 let v doprovodu dospělého. Při příležitosti promítání si budete moci také prohlédnout výstavu Kouzlo vánočního stromečku ve vstupních prostorách Střelnice, tedy výstavu různě zdobených vánočních stromečků a nejrůznějších dekorací, které nejkrásnějším svátkům v roce patří.Kostel rozezní Rybova mše
Cerhenice - Rybova Česká mše vánoční zazní 17. prosince od 16 hodin v kostele sv. Jana Nepomuckého v Cerhenicích. Vystoupí Consortium Pragense Orchestra vedené sbormistrem Národního divadla Adolfa Melichara. Audiovizuální přenos před kostel, tepelné zářiče a teplé občerstvení zajištěno.

Půjdou si vánočně zaběhat
Český Brod - Oddíl triatlonu TJ Slavoj Český Brod pořádá 17. prosince od 10:30 hodin jubilejní 25. ročník silničního běhu. Místo konání: Český Brod – autokemp u Podviničního rybníka. Silniční běh na 10 kilometrů. Prezence je v jídelně autokempu od 8:30 do 10:20 hodin. Poběží se v osmi kategoriích.

Po koledách bude country
Polepy - V sobotu 16. prosince se v polepské hospodě od 18 hodin koná vánoční koncert skupiny Loštičáci, které doprovodí pěvecký sbor Písklata. Po skončení koncertu se bude hrát v rytmu country nejspíš do pozdních nočních hodin. Hosté se mohou těšit na svařené víno a skořicové trdelníky.

Další adventní zastavení
Kolín - Třetí adventní neděli 17. prosince čeká návštěvníky centra Kolína bohatý program na Karlově náměstí u vánočního stromu, kde si budou moct od 17 hodin zanotovat koledy s Věnovankou. Za vidění pak bude stát také vystoupení dětí a rodičů Základní školy Mnichovická.