Letos začal program trochu netradičně koncertem kapel spíše z populárního směru. Jaký to mělo ohlas?

Ve své podstatě takový, jaký jsme trochu očekávali. Kontroverzní. Což si myslím, že je v pořádku.

Proč?

Je potřeba se zamyslet nad budoucností Kmochova Kolína. Deset let se mluví o tom, jak je potřebné festival modernizovat. Mnoho lidí mluvilo o různých podnětech, ale realizace žádná. Přivedli jsme dechovou hudbu, která je v podstatě ve svých zemích dechovkou, i když to tak nevypadá.

Některým se také nelíbily dlouhé pauzy mezi jednotlivými kapelami…

Ty byly v průměru dvacet minut. Všichni se snažili, aby vše proběhlo co nejrychleji. Nikdo nevymýšlej nějaké zbytečné mezery. Když je nějaký velký fesťák, tak je také běžné, že jedna kapela hraje třeba čtyřicet minut a potom je pauza, aby se mohla připravit další kapela.

Co podle vás ovlivnilo malou páteční návštěvu? Na programu přitom byly skupiny zvučných jmen.

Samozřejmě se na tom podepsalo i počasí. Na toto roční období byla až neskutečná zima. Navíc v Milovicích současně probíhal velký festival.

Tam byl vstup zdarma. Nebyla právě výše vstupného příčinou menší návštěvy?

Když hrála v kolínském divadle známá kapela Kryštof, byl vstup 370 korun. Na Čechomor 280 korun. Na náměstí vystoupilo v pátek celkem pět kapel. Podle mě by se to některým lidem nelíbilo, i kdyby stál vstup „pouze“ dvě stě korun. (vstupné na páteční večerní program stál 280 korun pozn. redakce)

Lidé si také stěžovali, že chtějí jít pouze do restaurací na náměstí a nebudou tedy platit vstupné.

To musí být pochopitelné. Jestliže restaurace je na náměstí, tak se nedá nic dělat. Mnoho lidí to chce použít pouze jako záminku, aby se zdarma dostali na náměstí. Problémy s tím byli i v minulých ročnících. Takováto akce je jednou do roka. Mělo by se to chápat.

A co na to samotní restauratéři? Neozývali se, že přijdou takzvaně o kšeft?

Žádné výtky jsme letos nezaznamenali. Například u restaurace Monet jsme se dohodli, že se trochu posunuly zábrany. Lidé, kteří nebyli na náměstí, mohli do Monetu, ale zároveň jsme ohraničili jejich zahrádku, aby návštěvníci restaurace nemohli na náměstí bez zaplacení vstupného.

V minulosti nastal nějaký problém?

Tak samozřejmě. Jednalo se například o pizzerii na rohu Kouřimské ulice.

O co přesně šlo?

Byl menší spor o zahrádku u restaurace. Jsou to ale věci, které při pořádání takového festivalu prostě někdy musí přijít, a někdy vás dokáží naštvat. Nejde ale o nic zásadního, co se týká realizace celého Kmochova Kolína.

Výtky byli ke scéně u OBI. Hlavně ze strany účinkujících.

Hledal se prostor, kde by se ještě mohlo hrát a zároveň se přišli podívat diváci. Když postavíme scénu někde v parku a podobně, tak tam diváky nemáme. Je také otázka, jestli do toho parku někdo vůbec přijde. Místo u OBI bylo zárukou toho, že lidé tam budou. Jak to zafungovalo je pak na zhodnocení. Když se to ale nezkusí, nemůžeme zjistit, jak to bude fungovat. Je to otázka dalšího hledání ideálních míst.

A co třeba prostor u aquaparku nebo na sídlišti v místě, kde kdysi stál pomník Lenina?

Návštěvnost samotného aquaparku je ovlivněná počasím. Záruka, že tam přijdou lidé jen jako návštěvníci plovárny, tedy není ani zaručená. Přemýšleli jsme o mnoha místech. U velkých obchodních center je přece jen větší pravděpodobnost, že lidé se tam minimálně zastaví. Otázkou pak je, jestli je daná hudba nebo kapela zaujme.

Jak je vůbec finančně náročné pořádání celého Kmochova Kolína?

Do celkových nákladů musíte počítat nejen například ubytování pozvaných kapel ale i propagaci festivalu v médiích. Dostaneme se tedy na 2,5 – 3 miliony korun. Na financování se podílí i samotné město.

Byli jste s letošním ročníkem Kmochova Kolína jako pořadatelé spokojeni?

Spokojeni jsme byli. Hlavně z toho, že se do příprav a celé organizace zapojila spousta mladých lidí z Kolína. Ať už se jednalo o studenty z gymnázia nebo základních škol, což byl pro nás největší zážitek. A také se zúčastnilo mnoho mladých muzikantů nebo dirigentů. Ti podle mého názoru perfektně vybrali programovou skladbu.

Kolik se zúčastnilo kapel a z jakých zemí?

Celkem šestatřicet z šesti zemí. Byly zde mimo jiné kapely ze Švédska nebo Rumunska.

Jak to vidíte příští rok? Budete pokračovat v nastaveném trendu?

Jestli budu pokračovat já, to nevím. Na to je nyní moc brzy. Ale podstatné je si uvědomit, že když někdo bude chtít dostat podobnou nebo ještě větší mediální podporu jako letos, tak je to podle mě jediná šance. Celostátní deník a rozhlas jsme získali díky tomu, že jsme dramaturgii pojali úplně jinak. V sobotu byl na programu ve velké míře také jazz. Nebyla to taková akademická muzika ale opravdový živý jazz.

Jaká je tedy budoucnost festivalu?

I kdybych já nepokračoval, tak je tu tým mladých lidí, kteří chtějí pokračovat.

Že by tedy festival zanikl úplně, to nepřipouštíte?

To rozhodně ne! Jedná se vlastně o pozitivní prezentaci celého města. Pověření a kompetentní lidé by si to měli uvědomit.

Jak probíhal letošní 45. ročník Kmochova Kolína čtěte zde