Třikrát nalezl azyl v Městském společenském domě, teď po dvakrát právě v zálabské restauraci. „Chtěl jsem tuto muziku přiblížit Kolíňákům, ale jak je vidět, ani dnes jich tu příliš není,“ uvedl v úvodní řeči hlavní organizátor a propagátor jižanské muziky Dalibor Mierva, který také celým večerem provázel.

Z důvodu pozdějšího příjezdu první vystupující kapely, nabral večírek hned na začátku půlhodinku zpoždění, což však nikomu nevadilo, protože v osmnáct hodin, kdy měla akce začít, v sále posedávalo jen několik fanoušků. Ze židlí je nezvedla ani první vystupující kapela, Last Rebel, která přijela z Ústí nad Labem.

Většina jižanských skupin má tři elektrické kytary a dvě doprovodné vokalistky, Rebel popřel obojí, kytary měl dvě a se zpěvačkou zpíval chlapík. Kromě dvou vlastních, z nichž ta o vzniku blues měla poněkud stupidní text, se kapela prošla převzatým repertoárem sahajícím od Jimi Hendrixe přes B.T.O. až po „klasiku všech klasik – Lynyrd Skynyrd a jejich hymnu jižanské hudby Sweet Home Alabama.

Tam kde Last Rebel skončili, následující The Again z Olomouce začali – jádro jejich repertoáru tvořily totiž skladby právě Lynyrd Skynyrd, to už byl sál slušně zaplněný a téměř všichni na nohou.

Jejich česká premiéra se skutečně vydařila. Jedinou kapelou, která nechyběla ani na jedné kolínské Jižanské noci a navíc ještě vystupovala na letišti v rámci Dne záchranářů, je pražské seskupení The Cell, v němž odešlého zpěváka za mikrofonem nahradil zpěvák Michal Cerman, kterého rockoví fanoušci znají z kapely Brutus a jiní zase třeba z muzikálů Jesus Christ Superstar nebo Hair a dalších hudebních projektů.

Všemi oblíbení The Cell s sebou přivezli zbrusu novou desku, kterou Dalibor Mierva a Pavel Hartl, doživotní prezident sdružení Dixie, spolku přátel jižanského rocku, pokřtili Jimem Beamem. „Od desky General Lee je to to nejlepší, co na našem trhu vyšlo,“ chválil Hartl. „V autě už několik měsíců nic jiného neposlouchám, tahle kapela je mojí srdeční záležitostí,“ přidal se Mierva.

Pátou jubilejní Jižanskou kolínskou noc pak ukončila teplická partička Blue Rocket, která jediná zpívala celý repertoár česky, takže se fanoušci i rozezpívali, tančili už dávno. Vše zaznamenávaly najednou čtyři kamery soukromého studia, takže si účastníci za nějaký čas budou moci pořídit pěknou vzpomínku, a ti, co tam nebyli, se přesvědčit, o co přišli.