Kdy jste se stal DJjem?

Od roku 2006 se aktivně věnuji DJingu, kterému jsem propadl po navštívení několika větších párty.

Co vás k tomu přivedlo?

Líbila se mi vždy atmosféra party, ale chtěl jsem zkusit i druhou stranu pohledu, a to právě tu za mixážním pultem.

Nikdy vás nelákalo stoupnout si spíše na pódium a zpívat nebo na něco hrát?

Vždyť já přece hraju, akorát trochu jinak než kapela. Ale zpívat? To ne…

Musí mít DJ hudební sluch?

V dnešní době už ani ne. Dnes se hraje už hodně z počítače a tam už je potřeba jen dobrý výběr tracků a můžeš být hvězda. Je to dnes už jinak. Dřív byly jen gramofony a DJ se tam musel více snažit. Já ale neodsuzuji, z čeho člověk hraje. Spíš koukám na to, jak to celý podá lidem.

Lidé znají kapely jmény. Jak je to u DJů? Znají vás lidé jménem? Jezdí na akce právě kvůli vám?

Ano, je to stejné jako u kapel. Jezdí se za jménem DJe… Nebo potom na celek jako akci, kterou dělá některý DJ/Promotér.

Jak snášíte, když někde hrajete a parket je prázdný?

Prázdný parket beru jako trénink a ten potřebuje každý. Takže vlastně v pohodě.

Kde vás lidé mohou v nejbližší době potkat? Kam byste je pozval?

V nejbližší době mě můžete slyšet ve Třech Dvorech na BPM Wars Open air, a to tento pátek. (19. července)

Jde o techno hudbu. Myslíte, že lidi baví víc než rock?

Já mám rád spíš Techno a House, ale rock mi nevadí. Každý má svůj oblíbený styl, takže jestli je více technařů než rockerů, to nevím.

Mnoho lidí tuto hudbu odsuzuje. Zejména ti starší. Proč myslíte, že tomu tak je?Rockeři a punkeři jsou přece také pořádně slyšet a nejsou tolik zatracovaní jako technaři.

Jde o to, že lidi odsuzují techno podle toho, jak ho prezentují v médiích. V televizi vždy ukážou tekknaře, jak lezou na poli do beden. A hned každý vidí, jak technaři dělají bordel, přitom akce, které třeba sám pořádám, jsou bez problémů.

DJ Marteen

Zdeněk Klučina se narodil 17. 1. 1989 a věnuje se elektronické hudbě od první návštěvy Summer of Love 2004, kde ho techno úplně pohltilo. První sestavu gramofonů a mixu koupil v roce 2006 a začal rozvíjet své dovednosti. Největší průlom se datuje rokem 2008, kdy společně s přítelem Failkoksem založili Techno Session a získali nové, nejen DJské, ale i pořadatelské zkušenosti. V roce 2010 vznikla nová techno scéna pod názvem Bpm Wars. Mohli jste ho slyšet hrát: Rocco Café Kolín, Fullhouse Poděbrady, MOMO Poděbrady, Rachot club Chotutice, BPM wars OA, Madhouse Momentálně si zahrál po boku s mnoha českými prestižními DJi, jako je Agent, Golpe, Franke, Boss, Pavel Krejd, Steen & Keeper, Spiriakos, Raffael De La Rue a další …

Oblíbení interpreti:

David Moleon

Axel Karakasis

The Advent & Industrialyzer

Hugo Paixao

Spiros Kaloumenos

Spiriakos

a mnoho a mnoho dalších…

Techno versus Tekno

Techno vzniklo v Detroitu v USA v 80. letech a hrálo se v klubech a produkovali ho jednotliví DJs. V klubech se pak mohlo zaměňovat s house music, hiphopem či discem.

Tekno vznikalo na začátku 90. let ve Velké Británii. Mezi průkopníky patřilo uskupení Spiral Tribe, které pořádalo takzvané Freeparty (nelegální halové či venkovní akce bez placení vstupného). Tekno se tedy většinou hraje na freeparty, která může trvat i několik dní (Czechtek, BulgariaTek…) Je důležité také podotknout, že rozdíl mezi technem a teknem je i v kultuře a lidech.