Zpěvačka, která už za komunistů provokovala svým oblékáním do rybářských sítích a barevných podprsenek, se po emigraci do Anglie vrací i do České republiky, a to se stále novým repertoárem. Po virové přestávce se Jana Kratochvílová se svojí kapelou Illuminati.ca, v níž vedle jejího partnera, skladatele a bubeníka Jiřího George Hrubeše hraje na kytaru i v Kolíně hodně známý kytarista kapely Benefit Matěj Koudelka, představila předposlední červnové úterý v Městské knihovně v Praze.

Společně nyní produkují hodně tvrdou muziku kombinovanou s elektronikou, ale vedle skladeb z posledních desek Ruby Rose Mayhem a Trinity se slušně zaplněný kinosál dočkal i dávných hitů jako V stínu kapradiny, Copánky přetextované jako Korálky spásy, další pak schované ve dvou hudebních směskách. Na závěrečnou Publikum tvé jsem já už půlka sálu stála a tleskala, na přídavkou směs pozvali tanečníci ze souboru na jeviště ty křepčící pod pódiem.

Jak současná hudební tvář Jany Kratochvílové zní, budou moci posoudit i kolínští fanoušci, na pódiu městského společenského domu se jim totiž představí ve čtvrtek 22. října.