Pocházíte z Kolína, vracíte se tam?

Vracím se často a pořád, mám tam svou rodinu a převážnou část svých přátel.

Samozřejmě je skvělé, když máme možnost s KH Bandem v Kolíně vystoupit, beru to jako srdeční záležitost. Je to moje rodné město, a když víte, že potkáte na různých akcích své přátele a známé, zpívá se a hraje se s menší nervozitou.

Ve kterém roce jste začínala svoji kariéru? Jak na toto období vzpomínáte?

Před lidmi jsem oficiálně začala zpívat, jestli se nepletu, v roce 2009. Mám na to úžasné vzpomínky, bylo to takové, řekla bych, zkouškové období. Nevěděla jsem, co můj hlas zvládne a nezvládne a byl to takový pokus-omyl, který mě ale neuvěřitelně bavil. Hlavně jsem měla kolem sebe lidi, kteří mi věřili, i když to ze začátku nevypadalo nadějně (nikdy jsem se do té doby neslyšela na odposlech a absolutně jsem netušila jak pracovat s mikrofonem).

Vydrželi to pár měsíců a ono se to prolomilo. Především jsem to do roku 2015 brala jen jako koníček, kterému bych se jednou chtěla věnovat. V tom stejném roce jsem začala zpívat s KH Bandem a byl zlom, kdybych řekla, že to beru jako začátek své kariéry.

Čtěte: Do konce měsíce přijdou davy, shodují se v servisech

Jaké bylo vaše první vystoupení, jaké to bylo?

První vystoupení si pamatuji naprosto přesně. Hráli jsme s kapelou S.O.S. Banda na jedné svatbě, kde jsem se střídala ve zpívání s Jirkou Jechem. Když měla přijít moje chvilka a měla jsem prvně zazpívat před lidmi, klepala jsem se a měla tak neuvěřitelnou trému, že jsem chtěla utéct okamžitě pryč. Hlavně je to tréma, která je podle mě nejvíce vidět. Když se vám rozklepe hlas, vůbec nic s tím neuděláte. Prostě to nejde. Ale bylo to skvělé.

Tuhle trému jsem zažila po hrozně dlouhé době i teď s KH Bandem. V roce 2016 jsme měli první vystoupení a cítila jsem zase tu nervozitu a tu bezmoc s trémou cokoliv udělat. Naštěstí to ze mě po první písničce hned spadlo a užívala jsem si to bez trémy až do konce.

Je to hodně náročné po fyzické stránce?

Pokud jedeme hrát s kapelou pátek i sobotu, v neděli jsem opravdu hodně unavená. S KH Bandem jezdíme většinou na večerní program a vracíme se domů nad ránem. Pořádně se nevyspíte a hned další den se jede znovu a opět do rána. Myslím si, že neděli si užíváme všichni stejně - odpočinkem.

Já momentálně pracuji na posílení a na správném používání hlasivek, protože jsem nikdy nechodila na hodiny zpěvu a jsem samouk. Ono se to nezdá, ale i zpívání dokáže být fyzicky náročné.

Čemu se teď věnujete nejvíce?

Řekla bych, že přípravě na hraní s kapelou. Je pro mě důležité si písničky zpívat po celý týden, aby hlasivky nezažily v pátek šok. Celkově se s kluky snažíme zkoušet a zařazovat nové věci do repertoáru podle aktuálních trendů, abychom mohli přicházet co nejčastěji s něčím novým. Je lepší repertoár stále rozšiřovat a nezabřednout do stereotypu s jedním playlistem.

Plánujete nějakou nahrávku?

Není to tak dávno, co jsme na toto téma narazili. Zatím není ještě jasně dané, co budeme nahrávat a kdy budeme nahrávat, ale máme jasno v tom, že se do něčeho takového určitě brzy pustíme.

Myslím si, že je to určitě skvělá věc, jelikož většina pořadatelů chce slyšet, koho si vůbec na danou akci pozvou. Když budeme mít nějaké profi nahrávky, neuděláme žádnou chybu. Ba naopak!

Přečtěte si: Plesovou sezonu v Lorci ukončil Rybářský ples

Jaký styl hudby je vám nejbližší a naopak, který nemusíte?

Když dojde na rockové písně, jsem na pódiu v sedmém nebi. Strašně ráda si tenhle styl zazpívám. Samozřejmě ráda zpívám i ostatní písně ale ty rockovky…

Co ale opravdu nemám ráda, jsou dechovky. Takže jak má na akci pořadatel požadavek, abychom zahráli dechovky, samozřejmě je zahrajeme, ale všichni se vždy na sebe „velmi nadšeně" díváme. Tedy až na výjimku Lukáše Lázňovského (klávesy), který je neuvěřitelně do dechovek nadšený!

Co posloucháte za hudbu, sledujete novinky?

Jsem strašně ráda, že jsem měla možnost vždy zpívat s kapelou úplně vše. Od popu po rokové pecky. A myslím si, že mě to ovlivnilo i v tom, co poslouchám. Jsem totiž srdcem rockerka, ale ráda si poslechnu i dobrý pop, funky nebo něco tvrdšího.

Co se týká novinek, nevyhledávám je, ale jelikož jsem dost času v autě, poslouchám rádio a novinky mne neminou. Na druhou stranu musím říct, že když se pak dojde k tématu, co lidem zahrát, aby je to bavilo a nešlo jen o staré klasiky, pak je ta chvilka, kdy si ty novinky projedu a vybereme něco, co bychom mohli zahrát.

Teď zrovna nejčastěji kladená otázka pro naši kapelu je: A hrajete Boky jako skříň? Takže je jasné, co budeme muset zařadit do repertoáru.

Jak na sobě musí zpěvačka pracovat, aby byla úspěšná?

Tak tohle je tedy otázka, na kterou nevím, jak odpovědět. Doufám, že jednou budu moct říct, že je to takhle a takhle.

Co děláte ve volném čase? Jak sbíráte energii?

V osobním životě se snažím věnovat nejvíce přítelovi, našim kocourům a rodině. Jelikož chodím do práce a o víkendech jsem pryč, musím jim to vynahradit. Jsem nadšenec do kosmetiky a líčení. Takže pokud nikde nezpívám a mám „volno", tak mám většinou nějaké líčení na svatbu nebo jinou příležitost. Je to takový muj relax.

Energii jako takovou beru nejraději v jižních Čechách, kam jezdíme pod stan. Je tam řeka, les, louka, oheň, plno přátel a minimum mobilního signálu. Takže ideální místo pro dobití baterek a úžasného odpočinku.

Máte nějaký rituál před vystoupením? Jste pověrčivá?

Řekla bych, že žádný rituál nemám. Nebo jsem si alespoň do této doby žádného nevšimla. Co se týká pověrčivosti… Řekla bych, že jsem, ale jen v určitých věcech.

Z kultury: Ve zručském sále zahrála skupina Pepino Band

Co prožíváte na podiu? Jste nervózní, jste šťastná?

Je to nepopsatelný pocit. Je skvělé, když víte že za zády máte lidi, na které je spoleh… Že to vždy nějakým způsobem dobře dopadne. Je to pocit naplnění a zároveň objevování něčeho nového. Občas se ta tréma snaží vyplout napovrch… Ale já se s ní vždy poperu. Zároveň, když vidíte před sebou lidi, kteří se baví a užívají si to… Potom si to v dvojnásobné míře užíváme i my na pódiu. Je to skvělý pocit.

Je den, kdy máte koncert. Jak probíhá?

U mě je to chaos. Jak je to u kluků vlastně ani netuším (směje se). Vždy se domluvíme v kolik a kde se srazíme, když jedeme společně někam dál, a potom je to v autě jedna velká sranda… Když dojedeme na místo, kluci si nachystají nástroje a já si maximálně složím pultík… Je super zpívat, máte totiž minimální zavazadla! Když je vše postaveno, uděláme zvukovku a většinou máme potom chvilku čas… takže klukům upravím kravaty a jdeme na to.

Zdokonalujete se stále ve zpěvu? Nebo to není zapotřebí?

Nikdy jsem nechodila na výuku sólového zpěvu. Takže až teprve teď, po devíti letech zpívání, jsem začala chodit k Marcele Březinové na zpěv a jsem za to neskutečně ráda, jelikož je to pro mě vlastně úplný začátek a výzva. Každý zpěvák by měl pravidelně docházet na výuku zpěvu, vždy je co zdokonalovat.

Co vás dokáže naštvat a co naopak potěšit?

Řekla bych, že podle situace. Znáte to, člověk má dobrý ale i ty špatný dny. Potěšit dokáže člověk, který přijde osobně a řekne, že se jim naše vystoupení líbilo. To je vlastně to, proč člověk dělá hudbu rád. A to si myslím za všechny, že je to, co nás dokáže opravdu potěšit.

Petr Klér

Karnevaly jsou tu: Zbraslavická sokolovna byla v sobotu plná masek