„Když byla covidová situace nejhorší a zakázáno skoro všechno, tak jsme do Kolína přejeli přes hranice okresu z Prahy a s manželkou se mimo jiné procházeli i okolo řeky,“ prozradil zpěvák, kytarista, skladatel, textař, básník a muž mnoha dalších profesí v úvodu koncertu.

„Šest set padesát kilometrů odtud je válka, ale já mám spousty starých písní, které na ni mohu použít,“ uvedl Dědeček letitou písničku Kdyby smrtka měla mladý. Ale zazněly i skladby z nejnovější desky pojmenované Nebudu bydlet v Québecu, včetně té titulní. „S Františkem Gellnerem bych se rád seznámil, kdyby nezmizel někde na válečné frontě,“ uvedl písničku Buď matka boží pomocná, v níž zhudebnil právě verše tohoto básníka.

Vojta Kiďák Tomáško zahrál na terasách za kolínským společenským domem.
PODÍVEJTE SE: Vojta Kiďák Tomáško představil na terasách i svoji novou desku

Z nového alba zazněla nejen ironicko–veselo– politická Sněmovní, ale především skladby Potkan a Kardinál, při kterých běhal mráz po zádech a vysloužily si bouřlivý souhlasný potlesk. Naopak opět pobavila Namrzají Nusle, dělající si legraci ze zeleného fanatismu.

Mezi vyprávěnými historkami zazněla i ta, líčící koncerty ve věznici ve Valdicích, kdy jeden z posluchačů, z nichž každý měl trest odnětí svobody od patnácti let výš, ocenil nejvíce písničku Zabili trafikantku, která pochopitelně také zazněla a jíž rockoví fanoušci znají z podoby zahrané a zazpívané dívčí kapelou Panika.

Z rockového koncertu na terasách za Městským společenským domem v Kolíně. Na snímku kapela Argos.
Na terasách hráli rockeři z Peček, písničkář z Ameriky a klín vrazili Pink Floyd

Písničkář a spisovatel pak v byznysovém okénku představil několik svých knih a desek, které si po poslední přídavkové písničce našly své nové majitele. „Já jsem si pochvalu pro Kolín nechal až na konec, abyste to nezapomněli, ale já tomuto městu vděčím za mnoho. V roce 1995 mi zdejší Petr Soukup v jeho vydavatelství Zóna vydal moji desku Reprezentant lůzy a od té doby jsem slavný,“ pobavil několik desítek posluchačů.

Ve čtvrtek 26. května ve stejných prostorách zahraje písničkář Slávek Janoušek s kapelou, v červnu pak místní country skupina Bílý tesák a pak kníže pornofolku Záviš.