Festival tradičně uspořádala skupina Divokej Bill, která je v Úvalech doma. Tentokrát si ale tato partička na Ouvaláku nezahrála, tedy alespoň tradiční zhruba hodinový set písniček. „Hrajeme už od začátku vždy někdo z kapely jako hosté ostatních a strašně nás to baví," prozradil už během večera Roman Procházka z Divokýho Billa.


Ten si zahrál například s kapelou Imodium. „Teď zrovna jsem se naučil dvě jejich písničky a za malou chvíli jdu hrát. Moc mě baví učit se to vlastně na koleně," zářil nedaleko pódia.


Jednadvacátý ročník Ouvaláku doznal hned několika změn. Organizátoři například ubrali na velikosti celého festivalu. „Myslím si, že je to akorát. Je to moc příjemný, prostě akorát, v pěkným prostoru , ten je zaplněnej," chválil krok skupiny Divokej Bill například Pavel Měšťánek z kapely Medvěd 009.


Na Bigbítu si tentokrát na jednom pódiu zahrála osmička kapel. Krev v žilách hudebním fanouškům rozproudila například EMMA, Wohnout nebo i pardubická Vypsaná fixa. „Lidi si to užívali hodně. Chtěl bych vzdát hold kapele Divokej Bill, Ouvalák je už tradičně super, je to paráda," popsal frontman poslední jmenované kapely Michal „Márdí" Mareda.


Doplnil ho i Michal Hrůza. „Byla to moc příjemná akce, moc děkuju Romanovi Procházkovi, kytaristovi Divokýho Billa, za to, že nás sem pozval," hlásil.
Ve stejnou dobu jako festival se ale hrálo i utkání Čechů s Rusy na Mistrovství Evropy ve fotbale. Sportu chtiví hudební fanoušci o něj však nepřišli. Sledovat ho mohli přímo v areálu.


Zájem o utkání byl ale i mezi členy většiny kapel. „Jsem velkej fanoušek," přiznal se Márdí. „Kolik to skončilo?" ptal se jen pár okamžiků poté, co slezl z pódia.
Úvod Ouvalského bigbítu poznamenal také déšť. Mraky i dešťové kapky ale brzy z oblohy nad Úvaly zmizely. „Užívám si to hrozně moc, navíc během našeho koncertu vysvitlo slunce," zdůrazňoval Pavel Měšťánek z kapely Medvěd 009.


Prostor u sokolovny se zaplnil téměř do posledního místa. „Jsem nadšenej z atmosféry a taky z lidí, co dorazili. Uděláme ho příští rok zase a bude to ještě lepší. Bereme situaci jak je, Ouvalák chceme určitě udržet," hodnotil Vašek Bláha z pořádajícího Divokýho Billa.


Festival se letos těšil velkému zájmu návštěvníků. „Myslím, že je tu přes osm stovek lidí," odhadoval v závěru večera Bláha.


Tečku za jednadvacátým ročníkem Ouvalskýho bigbítu udělala úvalská legenda The Snails.

(Martin Šnajdr)