Ta navazuje na již beznadějně rozebrané Britské obrázky napsané před více jak čtyřiceti lety. „Dají se sehnat občas v antikvariátech a samozřejmě je mají v knihovnách. I v té kolínské,“ odpověděl v závěru autor na jeden z dotazů slušně zaplněného sálu, v němž sedělo i několik žáků kolínské základní umělecké školy.

Než ale došlo na otázky, představil svého kolegu jeho kamarád Jan Čáp, který promítal také doprovodné fotografie. Kocourek vystudoval v tehdejším Československu střední stavební školu a poté pokračoval na Vysoké škole ekonomické v Praze.

„Bavily mě řeči, chtěl jsem se je učit,“ řekl. I kvůli tomu studium na rok přerušil a odešel do Anglie, kde se chtěl zdokonalit v angličtině. „Dostal jsem na rok výjezdní doložku, jenže v šedesátém devátém spadla klec a československá republika ze mě udělala emigranta. Já jsem z ní neutekl,“ vysvětlil.

Noc literatury v Kolíně.
Obrazem: Ministr vnitra Vít Rakušan předčítal z románu Jaroslava Rudiše

Do redakce BBC jej doporučil Pavel Tigrid, dostal se tam bez jakékoliv novinářské zkušenosti, ale po absolvování vstupního pohovoru a náročné zkoušky z jazyka. „Začátky byly těžké,“ přiznal.

Během hodiny prošel knihu a upozornil na některé kapitoly či místa, zmínil se i o inspirující knize Anglické listy Karla Čapka. „Čapek je spisovatelský gigant, jsem jeho upřímným obdivovatelem, měl dostat Nobelovu cenu. K Anglii měl i kritické poznámky, ale byly pěkně formulované, třeba se mu nelíbily tehdejší britské univerzity,“ přiblížil čítankového autora.

Kocourkovým oblíbeným tématem je i Pavel z Kravař, český husita, který byl v Anglii upálen a o němž napsal knihu Upálení Pavla z Kravař v St. Andrews L.P. 1433.

Zmínil se i o současném palčivém britském problému a to Brexitu. „Je to jejich největší tragédie od druhé světové války, jsou vidět prázdné regály, nedostatek některého zboží, zvedla se inflace. A třeba šedesát procent Skotů bylo proti vystoupení z Evropské unie, takže teď se budou chtít odtrhnout,“ vysvětlil.

Z vědecké konference Já, robot v kolínském Ceropu.
OBRAZEM: Vědecká konference v Kolíně. Cerop zaplnili roboti, děti a mládež

S Janem Čápem zavzpomínali i na tehdejší ruční stříhání magnetofonových pásků, čtení zpráv naživo či na současného krále Karla III.

„Harry Potter je strašně důležitá kniha, protože vrátila děti ke čtení,“ odpověděl na vyznání jedné dívenky, že má ráda Anglii, protože z ní pochází právě tahle literární postava.

Milan Kocourek dodnes spolupracuje s tuzemským Radiožurnálem nebo televizní stanicí ČT 24, píše do českých i anglických novin a časopisů.

Jak Nové britské obrázky, tak Upálení Pavla z Kravař na místě nabízel vedoucí jednoho z místních knihkupectví, kde jsou také ke koupi. Autogram autora ale bylo možné získat jen na kolínském a další den pražském setkání.

Co u vás rozhodne komunální volby? Zapojte se do velké ankety Deníku ZDE.