„Hrají zde kapely, které si mohou říkat týnecké, to znamená, že alespoň jeden její člen žije tady u nás v Týnci," shrnul Stanislav Kyselák, kytarista kapely Klaxon a zaměstnanec městského úřadu, který stál i u zrodu tohoto festivalu. Původní line up nabízel dokonce deset kapel, jejich pořadí se však neustále měnilo a letitá Guernica z něj nakonec vypadla úplně.

„Mrzí nás to o to víc, že my už tak často v téhle sestavě nevystupujeme, ale náš bubeník Jakub Homola působí v dalších skupinách, s nimiž hraje na prestižních festivalech, a ty časy nakonec nešly sladit," vysvětlil Petr Košvanec, kytarista kapely Guernica, který si alespoň festival užil coby divák. „A já se na vás tak připravil," ukazoval mu jeden z fanoušků letité tričko, do kterého se na jejich počest oblékl.

V krásném letním počasí tak festival, se zhruba hodinovým posunem oproti plánu, otevřela punková kapela P. Ruka, následovaná pop rock produkující kapelou FanFan. „Je to nejen žánrově, ale i generačně pestré. Třeba ve FanFanu hraje syn kytaristy Pavla Bošiny, který u nás kdysi působil," usmíval se Kyselák, jenž s kapelou Klaxon nastoupil na pódium hned po mladících z FanFanu a kapela nechala zavzpomínat na klasickou tancovačku s českými verzemi hitů legendárních hardrockových a metalových kapel, stejně jako na ulítlé texty období, kdy si Klaxon ještě říkal Tlustá Berta. Konec jejich setu už přece jenom před pódium přilákal první tancující, do té doby si travnatý areál užívaly především děti, které rodiče vzali na možná vůbec první hudební akci v jejich životě.

Dvojnásobný vítěz loňského TPCA Beat Festu, kapela BU-FU, dokázala, že vítězství nebylo náhodné a rozparádila fanoušky tvrdým hard corem s českými a dokonce i ruskými texty. Rozverná partička Něco posílena kolínským kytaristou Fandou Hálou zaplnila parket a písničkami s lehce zapamatovatelnými texty pak fanoušky rozezpívala, večerem tak zněly zhudebněné historky o kopáčích, filmech či lehkých děvách, chlastu a chlebíčcích.

Jediná nemístní kapela, metalová Mastaba, si vyzkoušela roli hosta a publikum ji zcela odzývalo, prostor před pódiem se v tu dobu prakticky vylidnil.

Zaplnil se opět s další kapelou mající v Týnci kořeny – v partičce Ancient Desire se sešla pestrá společnost muzikantů od bývalého folkaře přes kytarovou oporu tvrdě metalové skupiny až po zpěvačku Romanu Kohoutovou. Dohromady nabízejí gotický rock a týnecké vystoupení bylo teprve třetím v jejich historii, přijati byli s nadšením.

„V těchto bílých jsem se vdávala," smála se po koncertu zpěvačka Romana šatům, které si při koncertu odskočila rychle převléknout.

Basista David Adamec, který měl po celý večer na starosti dodržování přidělených časů kapelám, si poté, co skupina Ancient Desire odstěhovala z pódia své nástroje, jen převlékl kalhoty a natáhl tričko s emblémem své kapely Elysium, z předchozí party zůstal i bubeník Pepa Spudil, přišli další dva kytaristé a zpěvák a areálem se rozléhala další odnož tvrdé muziky.

Až před druhou hodinou ranní se na pódium dostala další regionální legenda a lehce omlazená partička Skylla, ta už ale hrála jen pro ty nejvěrnější a nejvytrvalejší fanoušky.

„Festival se povedl úplně úžasně, vyšlo nám počasí, dorazilo bezmála tři sta platících, vytočili jsme deset sudů piva a honoráře kapelám uhradilo vybrané vstupné, takže až to všechno spočítáme, zřejmě i nějaké finance zbudou, ty pak podpoří nějaké naše aktivity, v minulosti to byla třeba mateřská škola," shrnul druhý den přímo z Ostrova Dušan Žmolil, starosta města.

Festival je pohodovým podnikem, na němž se sešly celé rodiny a to za více než příjemné vstupné osmdesáti korun, přičemž desítka pivo stála dvacet korun a výborné speciality z místní kuchyně se pohybovaly v cenách od desetikoruny za topinku se sýrem po zvěřinový guláš za čtyřicet korun.

Zdeněk Hejduk