„Keramiku dlouhé roky sbírám a z Kostelce si vždy přivezu nějaký zajímavý nový kousek. Tentokrát je to hliněný pekáč na buchty, zaujala mne mazaná propagace. Pekáče byly na stánku i s hotovými buchtami. Když se chystám na Keramický den raději si vždy přivstanu a přijedu dříve, mám jistotu že nabízené zboží nebude ještě přebrané ,“ svěřuje se Petr Dvorský z Pardubic.

Počasí se brzy podstatně zlepšilo a jak je dlouhé roky při trzích zvykem vysvitlo slunce, které celý den zpříjemňovalo všem návštěvníkům pobyt.
„Letos se do Kostelce nad Černými lesy sjelo 242 keramiků, množství zájemců o jejich díla pořadatelé odhadovali na něco okolo deseti tisíc. Proti prvnímu ročníku, kdy přišlo něco přes deset prodávajících a návštěvníci se počítali na stovky je dnes Keramický den jednou z nejznámějších a nejvíce navštěvovanějších podobných akcí v celé České republice“ říká starosta Jan Svatoš.

Tradiční akce je od samého vzniku vždy doplněna o řadu jiných kulturních programů. Letos většina z nich patřila místním dětem, představil se Aerobik klub DODO, counry tance předvedly děti z mateřské školy, zazpíval dětský soubor Kosáček, se svým uměním se představily břišní tanečnice. V muzeu proběhly dvě vernisáže. První uvedla měsíc trvající výstavu obrazů a grafik Jindřicha Nováka, druhá , k regionu bližší, představuje obrazy krajinářky Jožky Ryšavé. Malířka dlouhé roky žila na Výžlovce a řada jejich obrazů zachycuje motivy z černokostelecka.

Premiéru mělo setkání sběratelů všeho, co se týká Černokostelecka. Jeho organizátoři Josef Jíša a Jiří Bohata předpokládají, že právě dnes položili základ nové tradice.

„Jsme tady náhodou a jsme opravdu nadšeni. Přes třicet let totiž žijeme ve Švýcarsku, do Čech ale od sametu jezdíme každý rok nejméně na měsíc. Podobné akce dělají třeba hodně v Rakousku, ale většinou jde jen o lokální záležitosti, zaměřené na typická místní řemesla. Myslím si, že přehlídka jednoho řemesla za účasti jeho tvůrců z celé země je docela ojedinělá i v rámci Evropy. Jen je škoda, že ruční práce je stále méně a méně oceňována, likviduje jí sériová výroba a hlavně dovoz z Číny…“ zamýšlí se pan Vacek z Lucernu.

Závěr pestrého dne patřil na pódiu známé brněnské skupině Poutníci. Je až neuvěřitelné, že blougrassová a country skupina vznikla před čtyřiceti roky a za tu dlouhou dobu nacvičila 273 skladeb od bluegrassových legend i z vlastního repertoáru. Poutníci v Kostelci nevystupovali prvně a letos ho dokonce zvolili za místo křtu své zatím poslední CD nazvané Poutníci slaví 40 live.

Pavel Pávek