A návštěvníky tentokrát vyzvali, aby dorazili v maskách. „Ten nápad vznikl na oslavě narozenin jedné naší kamarádky, která na ni vyhlásila vstup v maskách a maskovaní přišli mladí i staří. Bylo to úžasné a nás napadlo, že bychom to zkusili i s naším bálem,“ zavzpomínal Milan Mazúrka. A návštěvníci na něj slyšeli, dorazily celé party námořníků, faraonů, hippies či bohů a bohyní, ale i manželské a jiné páry přišly jako pohádkové, filmové a další postavy.

Rabovaly se půjčovny, výprodeje a pomohly i šikovné ruce, nejlepší masky vybrané odbornou porotou si pak ze slavnostního vyhlášení odnášely hodnotné ceny. Ani v karnevalovém reji však nechyběl tradiční bohatý program – na skladbu Já vítám déšť zatančily s deštníky mažoretky Srdíčko, na Samba Brasil pak o několik desítek minut později jejich starší kolegyně.

Na skladby ska kapely Sto zvířat své břišní variace nabídla taneční skupina Ax, která jednu z choreografií předvedla i na narozeninách Sto zvířat v pražské Incheba aréně. Hlavní organizátor Milan Mazúrka si jako Kluk z plakátu zatančil s Kocourem Modroočkem, na což navázala taneční miniatura pánské taneční skupiny Rasputin, která na Schelingerova Šviháka lázeňského uvedla následující přehlídku dámského spodního prádla modelingové agentury Radky Lacingerové.

O půlnoci pak Rasputin předvedl zcela novou choreografii pojmenovanou 11 Dalmatinů, v níž se členové proměnili v hravé psíky a nechybělo ani brejkové číslo. Standardní zůstala i hudební nabídka: Na velkém sále vyhrávala i rock oblečený do dechovkového aranžmá čáslavská Březovanka, u salónku tradičně nestárnoucí Combo 2, v restauraci Elka Leoše Kubečka a v Komorním sále formace BTK Martina Jirmanna z Bezděkova nad Metují, půlnoční pauzu vyplnil harmonikář Josef Kmoch.

Coby Mach a Šebestová celým bálem slovem provázel Jaromír Kupr s manželkou Pavlou. Každým rokem putuje finanční výtěžek z tohoto plesu na dobročinné účely. „Vzhledem k tomu, že letošní ples byl jubilejní, tak jsme se rozhodli dát nějaké finance i těm, kteří pro nás celou tu dobu vystupovali zadarmo. Ale díky tomu, že byla opět velice slušná návštěva, tak doufám, že nějaké peníze zbudou i na potřebné. Tentokrát bychom chtěli podpořit kolínský oddíl sledge hokejistů Draci,“ nastínil Mazúrka.

Ten se svými spolupracovníky má ještě další téma na přemýšlení: „Nápad s maškarním bálem se opravdu ujal a hodně těch, kteří v maskách nedorazili, vyprávěli, jak jim ti ostatní dodali odvahu a že by za rok maskovaní určitě přišli. Otázkou je, jak dlouho toto nadšení vydrží. Jestli i další bál udělat v maskách, je na další debaty a zvážení,“ uzavřel prozatím Milan Mazúrka.

Zdeněk Hejduk