A předposlední letošní srpnovou sobotu se festival pod názvem Brod 1995 do areálu opět vrátil. „Už u toho zůstaneme. Nechceme dělat nějakou monstrózní akci, ale hudební setkání tak maximálně pro pět tisíc lidí se službami na úrovni a v krásném prostředí,“ shrnul zkušený pořadatel Petr Fořt. Na dvou vedle sebe stojících pódiích se tak vystřídala desítka účinkujících, před čtrnáctou odpolední desetihodinový hudební maratón odstartoval irský muzikant Travis O‘ Neill s houslemi a banjem v kapele. Na vedlejším pódiu pak pokračoval nejdříve písničkář Pokáč, kterého záhy podpořil Voxel, aby několik skladeb zahráli společně a set poté uzavřel samotný Voxel, který s mikrofonem vyrazil i mezi diváky.

I přítomní mladí fanoušci se pak výborně bavili u okénka hudebních legend – Ondřej Hejma se svým Žlutým psem zazpíval z rádiových hitů jen Sametovou, ale sáhli i ke skladbě (I Can’t Get No) Satisfaction od The Rolling Stones nebo připomněli jižanskou kapelu Lynyrd Skynyrd. Michal Prokop s kapelou Framus Five zahrál a zazpíval jako tradičně hned v úvodu koncertu své největší hudební pecky Kolej Yestarday, Baladu o spolykaných slovech a Bitvu o Karlův most, ale i pak sázel další hity z novějších desek, i té poslední a to v nakažlivé dobré náladě a ve festivalové čepici na hlavě, kterou mu na pódium přinesl Petr Fořt coby ochranu proti náhle vyšlému a navzdory všem předpovědím počasí pálícímu slunci. Cirkus Brothers roztančili publikum směsí ska, latiny a dalších rytmů, moderní pop přidala zpěvačka Debbi, nejen bizarní kostýmy, ale i swing v elektronické podobě nabídli Mydy Rabycad.

Tradiční směs folklóru a bigbítu už slušně zaplněnému areálu předložil Čechomor, stále populárnější Jelen rozdal dobrou náladu svých chytlavých písniček, přestože frontman Jindra Polák zpíval v sedě s nohou v sádře a na pomoc si přivezl vietnamskou zpěvačku. Tečku za festivalem udělali slovenští punkoví Horkýže Slíže, kterým k jejich pětadvacetinám nechal jejich český manažer Petr Fořt na pódium dovézt stejný počet lahví vína a ze střechy fotbalových kabin odpálit ohňostroj. Že to s festivalem myslí pořadatelé vážně potvrzuje už dnes datum jeho konání příští rok – 18.8.2018. A už dnes jsou na něj potvrzena jména třech účinkujících – Tomáše Kluse a kapel Cirkus Praha a Vypsaná fiXa. Fanoušci mající rádi vše jisté, už si mohli rok dopředu koupit vstupenky za bezkonkurenční cenu tří stovek.