„Obrazy vznikají často z přibližného, nejasného tvaru, z velké části nezáměrně. Následuje doplnění, vytažení, ohraničení. Hledání základních principů utváření prostoru, tvaru a hmoty a obalení krajinou. Výsledný obraz ovlivňuje čistá plocha uvnitř i vně otisku matrice. Během skicování v plechu myslím na velikost papíru, který obraz ponese. Když není prostor kolem dostatečný, obraz vnímám jako uzavřený, ukončený,“ vyznala se autorka, kterou celou vernisáž prožila s malým synem Vojtou v náručí. V krátké řeči pak přiznala, že i mateřství ji v její tvorbě inspiruje. V úvodu vernisáže na romantickou notu zahráli houslista Jiří Dojčiak a klavírista Václav Mlčoch.

Výstava černobílých grafik, z nichž jedna získala svého nového majitele hned o vernisáži, je k vidění až do 6. března od pondělí do pátku vždy od 10 do 18 hodin.

Eva Vápenková je zajímavá zejména pro svou grafickou tvorbu a práci. Od roku 2016 je členkou Sdružení českých umělců grafiků Hollar, od kterých získala i ocenění. Vystudovala Dějiny umění na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a Akademii výtvarných umění v Praze. Působila i v ateliéru restaurování výtvarných děl malířských pod vedením profesora Karla Stretti či v ateliéru grafiky profesora Jiřího Lindovského.