Lehký jazz na úvod

Především před svými fanoušky zahájila festival pár minut po třinácté hodině domácí kapela Kronos Combo hrající směs jazzu, swingu a rocku a v ohromném vedru roztančila několik fanoušků. „Hezky jim to swinguje," ocenil hudební publicista Ilja Kučera mladší, člen odborné poroty. Na televizní obrazovce, která zaznamenávala hlasy fanoušků, vyrostl při jejich produkci okamžitě sloupec převyšující ostatní kapely.

Hlasovat mohl každý návštěvník prostřednictvím části své vstupní pásky a po přijetí hlasu jej asistentka hned zadala do počítače a ten se objevil na dvou velkoplošných obrazovkách. V prvním soutěžním bloku se představila ještě skupina Xenon z nedalekého Pňova – Předhradí a poté jejich čtrnáctiletého bubeníka Zbyňka Husa na bubenické sedačce vyměnil jeho otec Václav, který společně s Petrem Priessnitzem a Olinem Rokytou obnovili legendární metalovou Skyllu.

Prvním nesoutěžním hostem festivalu byla domácí partička FANFAN, která zvítězila vloni u diváků a předvedla vyhraný pop rock, přestože se musela vyrovnat s absencí klávesisty.

Smršť BU – FU

To už se areál slušně zaplňoval a následující BU – FU byli první kapelou, která přitáhla fanoušky pod pódium, nehledě na to, že většina z nich přijela především na jejich set. A kapela nezklamala je, ani přítomné, kteří je slyšeli úplně poprvé – svůj styl nazývají underpub hip core a především zpěvák Jaroslav Černík se ani na chvíli nezastavil, zpíval česky, anglicky i rusky a komunikoval s publikem. Druhou soutěžní kapelou v tomto bloku byla letitá partička Liguére! rovněž od Chvaletic, kde zpíval, skákal a hrál na housle uhrančivý frontman Alan Pešta.

Pak přišel vrchol letošního festivalu – první profesionální host, kapela Harlej. Ta má nejen v Kolíně hodně fanoušků a svůj koncertní set si řádně vychutnávala – nechávala zpívat publikum, kytarista Tonda Rauer, zpěvák Tomáš Hrbáček i basista Kolinss co chvíli vycházeli z hloubi pódia na jeho kraj, aby se ocitli přímo u fanoušků. Koncert odpálili hitem Zfetovanej a pak už společně s diváky odzpívali Kapitána Morgana, Pověste ho vejš, Přirození, Zrzi a další pecky. Coby přídavek pochopitelně nesmrtelný Svařák, to už zpíval celý areál. V publiku šíleli nejen rockoví fanoušci, ale i množství dětí, jeden malý chlapec s namalovaným obličejem tak vytrvale hrál na rohu pódia na imaginární kytaru, až si na závěr vysloužil od Tondy Rauera trsátko a Kolinss jej nechal hrát na svoji baskytaru.

Soutěž do konce

Po Harleji se špatně nastupuje, tuto nevděčnou roli dostala kapela Epitaf s Pavlou Novotnou za klávesami a Monikou Andělovou, kterou si možná pamětníci vybavili i z jiných místních projektů, za bicí soupravou. Prostor před pódiem se v tu chvíli dost vylidnil, areál totiž nabízel množství dalších atrakcí, kromě stánků s občerstvením a dalšími věcmi i možnosti, jak prožít čas i jinak, třeba soubojem v sumo nebo simulací havárie, pro děti pak ekologické soutěže nebo malování na obličej. Přesto zůstalo dost posluchačů, kteří si užili tancovačkový rock Epitafu a docela se bavilo.

Zcela jinou muziku hraje kapela Sectesy, jejichž bubeník většinu času nyní pobývá v Japonsku, takže účast na TPCA Beat Festu byla jejich jediným letním vystoupením, navíc s veteránem Beavisem za mikrofonem, který nahradil zraněného Barneyho. Jejich death metal je tak specifický, že tradičně zaujal jen ty nejvěrnější tomuto žánru. Ostrý žánrový řez pak předvedl poděbradský CrossBand, který v současnosti nahrál akustickou desku a unplugged jezdí i koncerty. Melodie španělských kytar doprovázených cajonem s chytlavými písničkami rozezpívaly areál, po nich pak nastoupila žánrově velmi podobná hostující Epy De Mye, která vloni zvítězila u odborné poroty. Jejich set však už přerušila bouřka.

Sčítání výsledků

Zpočátku tvrdý fanouškovský boj mezi BU – FU a Kronos Combem se záhy překlopil k tvrdšímu žánru a těsně před vyhlášením výsledků na obrazovce svítil u BU – FU sloupec s číslovkou 283, druhé Kronos Combo dostalo hlasů 129, třetí Epitaf pak rovnou stovku. Na dalších místech se pak umístil Xenon (73), CrossBand (59), Skylla (49), Sectesy (26) a Liguére! (15), celkem hlasovalo 734 fanoušků. Velice těžkou práci pak měla porota, v níž vedle hudebního publicisty, moderátora a hudebníka Ilji Kučery mladšího zasedli zástupci pořádající automobilky, moderátor celého festivalu a herec Vasil Fridrich a dramaturg soutěžních kapel, novinář Zdeněk Hejduk. Jejich porada byla poměrně dlouhá a z padajících jmen Kronos Combo, Liguére! či CrossBand nakonec stejně jako nejlepší vždy vyšla kapela BU – FU. „Byli velmi vyzrálí a to osobitým přístupem i nasazením. Věří tomu, co dělají a to do posledního tónu, jejich muzika je velmi razantní, ale přitom nabízí i kontrasty, takže je vlastně i pestrá," shrnul za porotu Ilja Kučera.

Zajímavé kovové ceny a šeky na padesát tisíc korun v každé kategorii předával výkonný viceprezident TPCA Patrice Le Guyader, místostarosta města Kolína Jan Pospíšil a tiskový mluvčí automobilky Radek Kňava. To už se odehrávalo po bouřce, dešti a výpadku proudu v celém městě a Vasil Fridrich občas po vypadnutí mikrofonu jen do promáčených fanoušků stojících na kraji pódia křičel. „Celá naše hudba se točí okolo fanoušků, děláme ji především pro ně a oni nás v tom podporují a posílají dál. Je to splnění našeho snu a podpoření naší práce plnit jejich hudební sny," vyznal se manažer BU – FU Jakub Štorek. Kapela mezitím odjela na další koncert k Brnu s tím, že to vypadá na diváckou cenu, když jim oznámil, že mají obě, propukla prý celá kapela v ohromný řev. „Zrovna v den konání festivalu jsme dostali kalkulaci na naší chystanou desku, na její natočení poputuje celá částka a fanoušci, kteří nás tady podpořili, ji dostanou zdarma," dodal Štorek s tím, že dvojitou cenu rozhodně nečekali. „O to více si vážíme toho, že i porota je moderní a dokáže ocenit tento styl hudby," dodal. Kapely a především fanoušky, kteří zůstali i přes nepřízeň počasí, ve své řeči ocenil i viceprezident automobilky. „Takovýto festival má rozhodně smysl, fanoušci si užijí svých oblíbených interpretů a navíc upozorní na nějaký klubající se talent, jemuž vyhrané finance pomůžou se posunout někam výš," poznamenal místostarosta Pospíšil, sám bývalý muzikant. Bohužel, promoklým fanouškům už nezahrály další naplánované kapely Airfare a Fast Food Orchestra. „Aparaturu se sice podařilo částečně rozchodit, ale jednak v areálu už téměř nikdo nebyl a především pobyt na promoklém pódiu se stal pro muzikanty životu nebezpečný, čemuž je jejich manažeři pochopitelně odmítli vystavit," řekla Edita Hanušová z automobilky. Což se ukázalo jako prozíravé, protože po krátkém vylepšení se počasí se bouřka opět vrátila.

Zdeněk Hejduk