Ačkoli ještě před pár dny byly večery poněkud chladnější a sem tam se objevil i déšť, provozovatelé letních kin v regionu hlásí dobrou návštěvnost, často vyšší než vloni.

„Lidé si na letní promítání nacházejí cestu, chodí kolem 50 až 60 diváků na jedno představení,“ říká Petr Hejcman, ředitel kolínského Kina 99, které provozuje letní kino v parku nad Ztracenou uličkou. „V porovnání s loňskou letní sezónou je to určitě nárůst návštěvnosti. Je to proto, že hrajeme premiérové filmy, žádná ohraná DVD,“ dodává.

A jak se zdá, divákům ani nevadilo, že nedávno přišla i malá sprcha. „Byl to jen letní deštík,“ vzpomíná Petr Hejcman. „Projektor může promítat i za špatného počasí a diváci se mohou schovat pod stan nebo přístřešek, takže byli krytí a film dokoukali a našli se i tací, kteří byli pro nepřízeň počasí vybavení, takže si film užili pod deštníky,“ popsal ředitel kina.

I když meteorologové hrozí lokálními bouřkami, v kolínském kině věří, že si diváci užijí páteční letní promítání filmu pro celou rodinu Králíček Petr, v sobotu je na programu Chata na prodej a v neděli pak Mamma mia! Here we go again. Po neděli pak na diváky čeká Plán útěku 2 nebo Tátova Volha. Promítá se každý den vždy po setmění a vstupenky lze koupit přímo na místě.

Dobrou návštěvnost si pochvalují také v letním kině na tvrzi v Nebovidech. „Jsme zhruba v polovině promítací sezóny, největší boom byl při prvním promítání na vysvědčení, kdy přišlo kolem 300 diváků. Jinak bývá kolem 150,“ říká Lucie Doušová, předsedkyně spolku Nebovidská tvrz, který už několik let promítání na tvrzi organizuje.

Kam zajít na promítání pod hvězdami:
Kolín
Nebovidy
Kouřim
Český Brod
Úvaly
Starý Kolín
Radim

Na tvrzi se promítají každý sudý pátek vždy dva filmy – od 19 hodin pohádka pro děti a od 21 hodin film pro dospělé. Tento pátek bude na tvrzi i přes červencová vedra poněkud ledový. Nejprve je na programu pohádka Sněhová královna: Tajemství ohně a ledu a poté pro dospěláky Českými lvy oceněný film Bába z ledu. A pokud by plánovanému promítání počasí opravdu nepřálo, lze ho přemístit na špýchar. „Takže jsme vlastně, dá se říct, multikino,“ směje se Lucie Doušová.

K zážitkům z promítání pod hvězdami se v areálu historické tvrze přidávají i zážitky chuťové. Na odbyt jdou palačinky, které připravují seniorky z místního Klubu Beseda, v nabídce jsou i bramboráky a spolek nyní rozšířil výběr také o vařenou kukuřici, k tomu na tvrz zajíždí prodejce s klobásami a točeným pivem.

V provozu je nejen pro malé návštěvníky kovárna, svíčkárna a apatyka a nyní v pátek přibudou i výtvarné dílny. Tvrz je otevřená vždy už od 18 hodin, takže děti mají dostatek času si dílny užít. K dispozici jsou i dřevěné hry, které nově spolek rozšířil o další dvě.

Lákavý snímek nabídne v pátek i letní kino v Radimi. Nová česká komedie Tátova Volha se promítá od 21 hodin na fotbalovém hřišti. Promítání organizuje obec a ani ta si na slabou návštěvnost rozhodně nestěžuje. „Chodí 100 až 150 diváků, záleží samozřejmě na počasí a na filmu. Na Tátovu Volhu si troufám odhadnout návštěvnost až kolem 300 lidí,“ říká starosta Martin Sýkora.

Za filmovými zážitky s vůní romantiky pod hvězdami se mohou diváci vydat také například do Kouřimi, kde ve čtvrtek odstartovalo Kouřimské filmové léto. Do neděle na náměstí promítne ještě filmy Bajkeři, Hurvínek a kouzelné muzeum a Špunti na vodě. Každý den předchází promítání i zajímavý doprovodný program.

Během srpna zavítá letní promítání i do Českého Brodu, konkrétně do areálu ZZN. Přijede kinematograf bratří Čadíků a přiveze Autopohádky, Tátovu Volhu, Bajkery a Hastrmana.