Tenkrát se střetli vojáci utrakvisticko-katolické aliance v čele s Divišem Bořkem z Miletínka a polní vojska sirotčího a táborského svazu, tvořící páteř vojenských složek radikálního křídla husitského hnutí, kteří byli poraženi. V jejich řadách mimo jiné zahynul i Prokop Holý, nejvlivnější husitský politik.

V sobotu Lipskou horu obléhali bojovníci. Pro tentokrát však bojovali pouze návštěvníci, kteří se zúčastnili her a soutěží.

Program končil ve tři hodiny a veškeré dění se právě v tu dobu přesouvalo do Českého Brodu.

Před hradbami však bylo živo již ve dvě hodiny odpoledne. Dobové stánky i historické zbraně napovídali, že v Českém Brodě se něco chystá.

Před samotným začátkem programu krátily dětem čas projížďky na koni. Dospělí ochutnali bramborové lupínky.

Kdo měl zájem a hlavně odvahu, neodolal historické zážitkové kuchyni. Je libo škvarky, tvarohovou pomazánku s pažitkou nebo například vinnou kaši? „Jíte na vlastní nebezpečí," upozorňovala vtipně milá slečna v dobovém kostýmu. V tom se od vedlejšího stánku ozval rytec. „Já bych si dal vinnou kaši! Pěkně prosím," nezapomněl dodat.

Když odbila třetí hodina na scénu přišli dvě ženy a jeden muž. Přítomné hosty bavili nejrůznější hudou. Žena, která zpívala, pak předvedla, že je všestranně nadaná a na několik skladeb dokonce zatancovala.

To už ale některé zvědavé oči, zejména ty dětské, přilákal zvuk mečů. To dva bojovníci zkoušeli šerm.

A pokud byl nějaký odvážlivec mezi diváky, mohl si vyzkoušet třeba střelbu z kuše. Pro ty, kdo chtěl jen v klidu pozorovat dění okolo sebe a zahřát se, tu byl zase stánek s nejrůznějšími čaji.

Takřka volná zábava doprovázená hudbou a tancem trvala až do půl osmé večerní.

Následoval průvod městem. Teprve poté, co se hosté i účastníci programu prošli městem přišel na řadu vrchol dne.

Bylo půl deváté, když v Českém Brodě vypukla večerní bitva, která se odehrávala před městskými hradbami.

Podívaná končila v devět hodin večer. Program však nabízel ještě jednu zajímavost.

Ti, co vydrželi až do úplného konce, měli možnost vidět ohňovou show.