Děvčata s hůlkou jsou tradičně chloubou českobrodské první základky. Tentokrát se ale kromě nich hůlky chopili i nejstarší chlapci na škole. „Měla to být parodie právě k mažoretkám a myslím, že se to klukům povedlo,“ řekla jedna z deváťaček Christi de Brito.

Letošním tématem celé akademie ale byli popeláři. „Snad každý kluk chtěl být v dětství popelářem, a co z nás vyroste, to sami nevíme, tak jsme to pojali touto formou,“ vysvětlovala další z nich Kateřina Čechová.

Velkou část programu tentokrát tvořila hlavně vystoupení deváťáků. „Přeci jen je to akademie devátých tříd,“ podotkla Kateřina Čechová. „Naše akademie,“ doplnila ji se smíchem Christi de Brito. Doplňovali je jejich mladší spolužáci s vystoupením aerobiku, tance nebo již zmíněné mažoretky.

Vybrat program akademie prý bylo těžké a některá vystoupení se do něj už nevešla. V českobrodském divadélku tak ještě pod názvem „Co se do akademie nevešlo“ proběhne její malé pokračování.

Pondělní akademie byla ale i symbolický rozloučením devátých ročníků se školou. Nejedno oko tak nezůstalo suché. „Je to moje první třída, nečekala jsem, že to bude až tak emotivní,“ rozpovídala se Kateřina Součková třídní učitelka 9.A .

Se svou třídou prý zažila úplně všechno. „Chvíli jsme se vztekali, pak zase radovali, byly situace smutné, ale i ty veselé,“ shrnula Kateřina Součková. Akademie se jim ale podle ní nadmíru povedla. „Byli skvělí,“ hodnotila.

A co by jim popřála do dalšího života? „Hlavně štěstí, to ostatní potom přijde samo,“ řekla učitelka Kateřina Součková.

Deváťáci během akademie vzpomněli i na svou spolužačku. Ta je teď prý podle jejich slov určitě sleduje z nebe. „Moc nám chybí, vzpomínáme na ni,“ připomněla Čechová.

Martin Šnajdr