Přípravou na tu vánoční atmosféru je beze všech pochybností období adventu, kdy se na Vánoce připravujeme. A možná i vám pomůže událost Česko zpívá koledy dostat se do té správné vánoční nálady – do pohody beze stresu. Vždyť kdo by mohl být ve stresu, když hrají koledy?

Celé Česko tak bude v jeden den, v jednu hodinu zpívat vánoční koledy již poosmé. Tentokrát to bude ve středu 12. prosince od 18 hodin. Zazní pětice koled: Nesem vám noviny, Pásli ovce valaši, Narodil se Kristus Pán, Půjdem spolu do Betléma a Štědrej večer nastal. A pokud se budou všichni cítit v té pravé vánoční náladě, budou si moci zazpívat i vánoční píseň Vánoce, Vánoce přicházejí.

Zpívání vánočních koled v rámci události Česko zpívá koledy se pochopitelně nevyhne ani Kolínsku. Dosud se přihlásilo pět míst, kde se bude zpívat. V Kolíně to bude u Chrámu sv. Bartoloměje; v Pečkách se bude zpívat u stromečku na Masarykově náměstí; v Červených Pečkách to bude u základní a mateřské školy; v Hradišťku I lidé vyrazí zpívat vánoční koledy ke kapličce; a v Dobřichově se bude linout melodie koled u mateřské školy.

Letošní zpívání v Kolíně organizují nadšenci ze sboru Privatissima. „Těšíme se hodně. Rozhodli jsme se zpívání přesunout ke chrámu sv. Bartoloměje, kde to je menší, komornější – když si sbor stoupne na schody, zpěv se bude rozléhat, nebude tak potřeba aparatura a bude vidět,“ řekla Blanka Lísková ze sboru, který bude letos předzpívávat koledy.

Také zavzpomínala na loňský rok, kdy se zpívalo u vánočního stromu na Karlově náměstí. „Bylo těžké sehnat někoho na nazvučení, nakonec jsme měli aparaturu půjčenou ze Starého Kolína. Letos jsme se to rozhodli udělat jinak,“ řekla k přesunu události.

Sbor Privatissima má v plánu zpívat koledy ze zpěvníku události Česko zpívá koledy. „Pokud se shodneme a přijde hodně lidí, kteří budou dobře naladění, tak bychom mohli případně i něco přidat,“ zamyslela se.

A jakou koledu, nebo vánoční píseň má nejraději? „Mám ráda Alžbětínskou serenádu – úplně miluji, jak ji nazpíval Karel Gott,“ řekla s úsměvem.

U kolínského chrámu sv. Bartoloměje tak zazpívá asi jedenáct členů sboru Privatissima. „Někdo nemůže, před Vánoci je hodně událostí – třeba kolegyně zpívá v jiném sboru, kde zrovna mají ten den vystoupení,“ popsala.

Česká republika ale nebude jediným místem, kde se budou hrát a zpívat koledy v rámci letošní události Česko zpívá koledy na náměstích, návsích, školách, kapličkách, kostelích, před vánočními stromy a podobně. Přihlášky do události Česko zpívá koledy zatím přišly i z německého Mnichova, italského Říma i řeckých Athén.

Stále se máte ale šanci přihlásit i vy – a u spořádat zpívání koled ve svém městě, ve své obci, ve své ulici, se svými sousedy, kamarády a známými. Podaří se nám překonat loňský počet přesahující 800 míst, kde se zpívaly koledy? Zájemci se často přihlašují na poslední chvíli – a stále máte možnost se přihlásit i vy na internetové stránce www.ceskozpivakoledy.cz. Stále je na přihlášení dostatek času!

Česko zpívá koledy.Zdroj: DENÍK