Celý program začal již ráno a pokračoval celý den až do pozdní noci. „Kromě tržiště, které fungovalo od časného rána, mohli lidé shlédnout jednotlivé hudební i divadelní vystoupení,“ shrnula ředitelka Městského kulturního a informačního centra Zdenka Bočková

Připraveno bylo divadelní vystoupení „Co se stalo na trhu“, šachová simultánka nebo historická hudba. „Se svým vystoupením se předvedli žáci z 1. základní školy, představilo se ale i divadlo Mrsťa Prsťa Kouřim,“ vypíchla Bočková.

Celodenní program vyvrcholil historickou přehlídkou a posléze bitvou s nepřáteli na spodním náměstí. „Moc se na ní těším. Budu bubnovat, takže mi snad nehrozí žádné nebezpečí,“ vyprávěl ještě před bitvou hejtman českobrodské gardy Petr Brožek. „Budu jenom dělat randál,“ smál se.

Přehlídka českobrodské gardy začala o půl páté. Po chvíli ale nikým nehlídané hradby překonali nepřátelé a obránci města se museli rychle zformovat a bránit své území. Zanedlouho nepřátelům představili i Gottharda. Nejednalo se však tentokrát o kostel, který nese stejné jméno, ale o dělo.

Výstřel z něj skolil hordu nepřátel k zemi a bitva se zbytkem nepřátel mohla začít. Řinčení zbraní, střelba z mušket, ale i rány z děla se nesly celým Českým Brodem. Městská garda statečně bránila město a bandity z něj vyhnala. „Krásné, jako každý rok,“ bylo slyšet obdivné hlasy po bitvě z řad diváků.

Podobného názoru byl i samotný hejtman českobrodské gardy. „Sledoval jsem to z pozice bubeníka a moc se mi to líbilo,“ hodnotil Brožek.

První ročník Královského Brodění se konal již před třemi lety, tedy v roce 2007, jako oslava výročí 570 let od povýšení Českého Brodu na královské město. „Je to takový krásný den v roce, kdy se sejde brodské obyvatelstvo a hlavním je to, že občané jsou jeden den spolu a baví se,“ vyzdvihl Brožek.

Celý sváteční den v Českém Brodě uzavřela Muzejní noc v Podlipanské muzeu. To bylo pro návštěvníky otevřeno až do sobotní půlnoci.

Martin Šnajdr