Například prý nevhodně zvolenou výstavný síň, která nebyla speciálně osvětlená, nebo fakt, že fotografie byly za lesklým sklem. Ve spojení s mnoha okny obřadní síně radnice se pak fotografie kvůli odleskům špatně prohlížely, řekli někteří návštěvníci.

Sám starosta Kolína Vít Rakušan však na kritiku výstavy reaguje, že kritika se najde vždy. „Nezažil jsem akci, kde by nebyla," řekl. Přesto jsme ho požádali o vyjádření k bodům kritiky výstavy.

Proč zvolili obřadní síň radnice a ne galerii?

Náš první dotaz byl, proč město pro tuto unikátní výstavu nezvolilo vhodnější prostory s lepším osvětlením, například městskou galerii. „Obřadní síň jsem jako prostor vybral já, k čemuž se otevřeně přiznávám. Výstavu jsme pojali ve filozofickém duchu, jak se jmenovala, tedy Poklona Josefu Sudkovi, měla být podtržena výběrem exkluzivního prostoru," řekl.

Exkluzivním prostorem se tedy myslí obřadní síň, na kterou však padla kritika kvůli jejímu osvětlení. V městské galerii prý fotografie být nemohly.

„Ta má dopředu udělanou koncepci, minimálně na rok, spíš na rok a půl. Momentálně rychlé výstavy v galerii možné nejsou, muselo by se sejmout, co je nasmlouváno dopředu. S tím by někdo musel přijít před rokem a půl, o tom by se pak dalo uvažovat," řekl starosta.

Více Sudkových fotografií z Kolína muzeum nemá

Další kritika výstavy byla ta, proč na výstavě nebylo více fotografií s kolínskými motivy. Fotografie však půjčilo kolínské muzeum, jak nám sdělil Vít Rakušan, více fotografií Kolína od Sudka ve vlastnictví muzea není.

„Zásadní Sudkova sbírka je v Uměleckoprůmyslovém muzeu, výstava vycházela ze zdrojů lokálních. Snažili jsme se vybrat maximum toho nejlepšího, co kolínské sbírky poskytují. Byl jsem rád, že jsem pro svoji myšlenku výstavy našel pochopení u ředitele muzea Vladimíra Rišlinka, který přislíbil, že na výstavu fotografie zapůjčí," okomentoval dotaz Vít Rakušan.

Delší výstava být nemohla

Starosta Vít Rakušan dále reagoval na stížnosti na sociálních sítích, že byla výstava příliš krátká. „To byla podmínka toho, kdo nám zapůjčil fotografie. Jsou natolik cenné, že dlouhodobé vystavování v prostorách, které nejsou primárně jako výstavní, není vhodné. Fotografie vyžadují určité speciální podmínky pro dlouhodobé vystavování, což obřadní síň nesplňuje," řekl.

Starosta Vít Rakušan však i přesto výstavu považuje za zdařilou. „Přes kritiku si myslím, že příležitost to byla unikátní, lidé ji využili ve velkém počtu. Máme řadu pochvalných reakcí, ne všichni fotografové nás zkritizovali," řekl.

Podaří se vzkřísit Funkeho Kolín?

Podle jeho slov výstavu chválila Jolana Havelková, zakladatelka někdejšího fotografického festivalu Funkeho Kolín, který se naposled odehrál v roce 2009 podle webových stránek festivalu. Výstavu prý chválila i dcera fotografa Funkeho, která na výstavě byla.
Právě setkání s Jolanou Havelkovou možná povede k tomu, že se v Kolíně vzkřísí fotografický festival.

„Je připravena sednout ke stolu i s dalšími lidmi a kolínskými fotografy, kteří mají zájem mít festival fotografie. My jako město to podporujeme, chceme v patřičné kvalitně, proto bych ji rád do toho vtáhl, má zkušenosti, renomé i značku Funkeho Kolín," dodal starosta. Třeba tak výstava povede ke vzkříšení festivalu fotografie…