Takovou akcí je například další ročník známého mezinárodního festivalu (nejen) dechové hudby Kmochův Kolín, který bude mít v roce 2018 v záhlaví krásné dvě pětky.

Kapely a orchestry se tentokrát na několika scénách rozezní ve dnech 8. až 10. června.

„To víte, že už se těším. Nevynechala jsem žádný Kmochův Kolín za posledních nejméně 20 let,“ smála se pravidelná návštěvnice této velké akce Jarmila Drahokoupilová.

Jak organizátoři potvrdili, základní koncept festivalu bude zachován. Osvědčila se hlavní scéna Karlova náměstí se dvěma pódii, tradičně velké oblibě se těší alternativní scéna v synagoze vždy se zajímavě složeným programem, nebude chybět nocturno v chrámu svatého Bartoloměje či taneční zábava na Zámecké a svůj prostor dostanou samozřejmě mažoretky.

Kromě osvědčených míst se budete moci za festivalem nově vypravit také do Komenského parku, kde bude zřízena scéna pro malé dechové hudby. Neoficiálně začne pětapadesátý Kmochův Kolín ve čtvrtek odpoledne stylovou procházkou po městě se starostou Vítem Rakušanem.

Oficiální zahájení festivalu bude v pátek v 19 hodin, kdy přítomné diváky na Karlově náměstí přivítají společným koncertem všechny kolínské orchestry. Krásná hudba nejen z dechových nástrojů bude znít Kolínem až do nedělního odpoledne.

Špičková dechová hudba z Čech a Moravy, zajímaví hosté ze zahraničí a rozmanitý doprovodný program, to bude Kmochův Kolín 2018. „A to nejlepší na konec, vstup na všechny scény festivalu bude díky firmě Kopos Kolín opět volný,“ prozradili členové organizačního týmu.

Tento systém se poprvé povedlo dojednat na předchozí ročník a předem ho provázaly obavy.

Někteří lidé se báli, že pokud nebude na Kmochův Kolín alespoň symbolické vstupné, natáhnou se do festivalového městečka i na koncerty na ostatních scénách různá individua, která budou dělat nepořádek a problémy a ostatním divákům zážitek z akce zkazí.

První rok bez vstupného ale tyto obavy nepotvrdil, žádné zásadní incidenty městští strážníci na festivalu řešit nemuseli.

„Byl jsem na několika festivalových koncertech a vypadalo to tam úplně normálně, stejně jako jiné roky, žádné problémy jsem nezaznamenal a vstupné zdarma samozřejmě potěšilo,“ řekl jeden z diváků, Václav Pokorný.