Dopoledne došlo v Obecním domě k oficiálnímu setkání zástupců Občanského fóra (tentokrát už včetně Václava Havla) s předsedou federální vlády Ladislavem Adamcem v čele delegace Ústředního výboru Národní fronty ČSSR a vlády ČSSR. Adamec vstoupil do jednání s představiteli opozice jako první zástupce oficiálních struktur a získal díky tomu možnost vystoupit na nedělní připravované demonstraci na Letenské pláni v Praze jako host Občanského fóra. 

Začal dialog s mocí

Schůzka v Obecním domě byla označena za začátek dialogu. Občanské fórum žádalo propuštění dalších 18 politických vězňů. Předseda vlády přislíbil, že tento návrh předloží prezidentu republiky.

"Lid byl moudřejší než vedení KSČ," konstatovali pražští komunisté na svém nedělním aktivu.

Větší shromáždění Letná nepamatuje. V listopadu 1989 se na Letenské pláni sešlo při jedné demonstraci přes tři čtvrtě milionu lidí
Smeťme ďábla z povrchu zemského. Před 30 lety se na Letné sešlo 750 tisíc lidí

Také na druhou obří manifestaci na pražské Letenské pláni přišel víc než milion lidí. Informaci o setkání Občanského fóra s vládní delegací přijalo shromáždění s nadšením. "Dialog moci s veřejností začal. Občanské fórum chce být mostem od totality ke skutečné demokracii a pluralitě, kterou posléze zajistí svobodné volby. Chceme pravdu, lidskost, svobodu," oznámil Václav Havel.

Vězni i policisté

Na demonstraci vystoupili i političtí vězni čerstvě propuštění z věznice v pražské Ruzyni (například novinář Jiří Ruml, Rudolf Zeman a Petr Uhl). Propuštěn z vězení byl i slovenský intelektuál Ján Čarnogurský, za mřížemi ale nadále zůstávali třeba Petr Cibulka, Renata Pánová, Zdeněk Jelínek a další.

Emotivně vypjatým okamžikem demonstrace se stalo vystoupení trojice policistů z pohotovostního pluku, kteří se omluvili za zásah na Národní třídě a požádali o odpuštění. Jménem všech tří promluvil poručík Ludvík Pinc, který podle svědectví spisovatele Michala Horáčka počítal i s tím, že bude za svůj projev zatčen.

Sametová revoluce
Vedení ÚV KSČ 24. listopadu 1989 konečně rezignovalo. Oslava ale byla předčasná

"Plání - je to pravda? - letí obrovské, zázračné: Odpouštíme! Odpouštíme! Utřu si oči, tohle se nedá vydržet," poznamenal spisovatel Michal Horáček k tomuto okamžiku v knize Jak pukaly ledy. Uvedl také, že jeden ze tří policistů, kteří se rozhodli se omluvit, z vypětí nervů omdlel.

Omluvě policistů předcházelo vystoupení premiéra Adamce, jehož lidé nejdřív přivítali, ale po jeho slovech, že k projevení postojů není potřeba dvouhodinová generální stávka (připravovaná na 27. listopadu) začali pískat. Stejně tak po Adamcově další výzvě k ukončení stávek a demonstrací.

Tisíce lidí vytvořily navečer spojením rukou živý řetěz z Letné až na Pražský hrad. 

Zrušit vedoucí úlohu KSČ

Na demonstraci v Bratislavě zdůraznila Veřejnost proti násilí opět požadavek zrušit v ústavě zakotvené vedoucí postavení KSČ a vytvořit platformu pro svobodné volby. 

Občanské fórum vydalo své programové zásady "Co chceme", kde formulovalo své cíle ve sféře práva, politického systému, zahraniční politiky, národního hospodářství, sociální spravedlnosti, životního prostředí a kultury.

Vzpomínáme na sametovou revoluci 1989
Honzo, vydrž, skandoval 23. listopadu plný Václavák, když se ztratil malý kluk

V pozdních večerních hodinách začalo ve Vysoké škole politické v Praze-Vokovicích další mimořádné zasedání ÚV KSČ, které skončilo až v pondělí 27. listopadu k ránu. Ústřední výbor komunistické strany přistoupil tentokrát už k daleko podstatnějším kádrovým změnám než v předchozím případě a z původních 24 členů předsednictva a sekretariátu jich ponechal ve funkcích jen devět - a mezi nimi žádného funkcionáře z těch, jejichž odvolání požadovali demonstranti - první z požadavků Občanského fóra byl tedy splněn.

Události 26. listopadu 1989 v ČR

Liberec
V Liberci vyšlo mimořádné nedělní vydání okresních novin. Se zástupci Občanského fóra se sešli členové okresní komunistické buňky. K zásadním bodům usnesení patřilo, že Lidové milice nezasáhnou proti manifestantům.

Plzeň
K oficiálnímu jednání v Plzni poprvé sešli představitelé Občanského fóra a představitelů města v čele s primátorem Bohumilem Plátěnkou. Vyjednávali podmínky generální stávky na náměstí Republiky. Ta byla naplánována na další den. 

Cheb
Chebské mítinky v Západočeském divadle navštívili hráči fotbalové Sparty, vystoupil i zpěvák Janek Ledecký nebo Ladislav Jakl - pozdější mluvčí prezidenta Václava Klause. Do Chebu přijeli také studenti, kteří byli přímými účastníky na Národní třídě v Praze.