Devatenáctiletý junior Vasyl Zheliznyak, který musí po reorganizaci soutěží opustit juniorskou kategorii o dva roky dříve, než tomu bylo pro hráče ještě před rokem, se tak může do seniorského hokeje zapojit dřív, než by dostal prostor v A týmu.

„Nejvíc se mi líbí právě to, že mladí kluci tam rostou po boku starších hráčů. Mají plno zkušeností, které nám předávají. Když se na ledě cokoliv nepovede nebo něco pokazíme, tak jsou ochotní nám to vysvětlit a pomoci nám,“ vyzdvihuje mladý útočník Zheliznyak.

Vasyle, je to velká škola se od nich učit přímo na ledě prakticky, nejen teoreticky, že?
Je to určitě lepší. Snažím se do zápasu přenášet to, co nacvičujeme o trénincích, a protože hraju i třeba se svým trenérem, tak ten předpokládá, co budu dělat a on mi ukazuje to, co říká, prakticky.

Tam míří moje další otázka. V béčku jste v jednom týmu spoluhráčem svých dvou trenérů z juniorky. Hlavního Jiřího Kadlece a asistenta Tomáše Marvánka. Jaké to je být najednou ne jejich svěřencem, ale spoluhráčem?
Na ledě si s hlavním trenérem Kadlecem tykáme, ale na střídačce už ne. Na ledě v tom zápalu hry nepřemýšlíte, jestli vykat nebo tykat. Ale samozřejmě je to zvláštní, mám k nim respekt. Určitě jim třeba nekecám do jejich hry (smích).

V béčku dostáváte prostor a daří se vám. Ve čtvrtfinálovém utkání jste vsítil gól. Jak se vám hraje se zkušenějšími borci?
Není to moc těžké s nimi hrát. Jsou zkušení a hrají částečně i za mě. Je jistota, že prakticky z každého souboje vyjedou vítězně. Já jsem to měl při tom gólu lehké. Jen jsem uklidil puk do prázdné branky po tom, co ho Kopejda (Jan Kopecký pozn. red) vybojoval.

Také jste ve druhém čtvrtfinálovém utkání jel i trestné střílení…
Nájezd se mi nepovedl. Chtěl jsem vystřelit, ale když jsem přijel příliš blízko k bráně, už jsem neměl kam. Jsem rád, že jsem dostal důvěru, že pan Smitka dává důvěru mladým hráčům. Mrzí mě ale, že jsem ho neproměnil.

Kmenový hráč jste letos ale juniorky. Jste tam nejstarší. Jediný v týmu. Plynou z toho nějaké mazácké výhody?
Pořád funguje to, že mladí sbírají puky nebo uklízí kabinu, to tedy nedělám. Jinak mi ale mazáctví žádnou extra roli v kabině nepřináší.

A co výsledky? V poslední době se vám nedaří. Prohráváte…
Je pravda, že máme teď pár proher v řadě, ale věřím, že se to co nejdříve zlomí a pokusíme se ještě posunout o pár příček v tabulce výš.

Nakoukl jste už i do áčka. Máte ambice hrát za A tým?
Určitě to je moje ambice. Budu se snažit a makat na sobě. Už chodíme i s dalšími juniory na tréninky s áčkem doplňovat chybějící lidi. Tam sbíráme zkušenosti, které se nám budu hodit. Budeme se snažit je zužitkovat.

Letos maturujete, kam vaše kroky povedou dál?
Vypadá to, že půjdu na chemika do Pardubic. Budu chtít skloubit školu s hokejem a probojovat se do kolínského áčka.

Bydliště: Konárovice
Zaměstnání: student
Sportovní úspěchy: MD postup do extraligy,
SD postup do extraligy
Oblíbený film: Creed
Oblíbená hudba: Pop music
Oblíbené jídlo: Řízek s bramborami
Oblíbené pití: Voda
Motto: Až na konci poznáš, jak jsi měl začít