V sobotu proti Nymburku v polovině utkání vedli 4:0 a Nymburk položili na lopatky. Pak ale přišlo jejich obvyklé polevení a deset minut před koncem už to bylo jen o dva góly. Když by Nymburk už nebyl vyčichlý a zmohl se na závěrečný odpor, tak jednoduchá výhra by to pro Kozly nebyla. Takhle získali za výsledek 4:2 tři body a Nymburk z prvního letošního derby odjel s prázdnou.

"Po první třetině jsem v kabině klukům říkal, že za mou trenérskou praxi jsem se setkal s tím, že takové vysoké vedení bylo kontraproduktivní, protože hráči pak přestanou hrát zodpovědně. A to byl i případ derby s Nymburkem," tlumočil kolínský lodivod Václav Rác po zápase, na co své hráče upozorňoval.

"Za rozhodnutého zápasu jsme předvedli pár nedůsledností a hosty jsme dostali do zápasu. Nejsme v dobrém psychickém stavu, takže někteří mladí hráči podle toho pak i hráli a hosté nás v některých fázích i přetlačili. Přesto jsme si pohlídali výsledek a zaslouženě jsme vyhráli," oddechl si Rác, že tentokrát polevení jeho tým nestálo body, jako tomu letos bylo v několika jiných zápasech.

„Dobrý výkon v bráně podal gólman Sejpal," doplnil ještě.

Kozlové netradičně hráli už druhý zápas za sebou jen na tři lajny. Na lavičce odpočívali Klíma s Hlavatým, ostatní nebyli vůbec.  ,,Nemáme hráče. Trénujeme teď ve čtrnácti, patnácti lidech. Improvizovali jsme a na beka jsme dali útočníka Valáška. Šifta je zraněný, Muláček taky a chybějí nám hráči na střídavé starty jako Nedbal nebo Březina," vyprávěl Rác, kde je problém a proč Kolínu chyběli tři beci.

Nymburští na Kolín nastoupili také se třemi útoky, ale na rozdíl od Kolína dohrávali na útoky jen dva. Vzhledem k vývoji zápasu byl trenér Nymburka Pavel Bičiště nucen některé hráče stáhnout ze hry. Polaban po první třetině prohrával už 0:3. Takový vstup do zápasu si rozhodně nepředstavoval.

„To tedy určitě ne. Myslím si, že to rozhodlo celé utkání. První gól padl po naší chybě, kdy se tam natlačil hráč a my ho nechali. Pak byla dvě vyloučení a dva góly," popsal nymburský kouč, jak z ničeho nic jeho svěřenci prohrávali o tři branky.

„Je to těžké dotahovat, ale čekalo nás ještě čtyřicet minut zápasu, takže jsme chtěli nějakou změnu. Během druhé třetiny jsme to stáhli na určité lidi, kteří se tam točili. Projev byl lepší, ale gólově jsme byli jaloví. Dali jsme sice branku, která nás oživila, ale další střely a šance jsme nevyužili," bylo mu líto. Dobře věděl, že když by se jeho hráči prosadili, Kolínu by to přidělalo nemalé vrásky.

„Když bychom za stavu 4:2 třeba využili přesilovku, padl ještě třetí gól, tak by se soupeř mohl klepat o výsledek. Ale nepodařilo se a soupeř zaslouženě vyhrál," konstatoval Pavel Bičiště.

Nejen mezi diváky se hodně spekulovalo i o příčině nymburské prohry. Nymburští nasadili do brány exkolínského gólmana Jaroslava Brázdila a to byl risk. Mohl být nervózní, a Kolínu tím vytvořit výhodu, nebo by se mohl naopak maximálně předvést a poslat Kozly na jahody.  Pro Nymburk se stala ta méně pozitivní varianta. Brázdil byl střídán už v první třetině.

„On odsud odešel už před nějakou dobou. Čas plyne. Určitě nervózní mohl být, ale důvěru jsme mu dali. On nám chytal velice dobře, takže nebyl důvod, proč to měnit. Ale byli jsme i připraveni na variantu, že se to třeba nepovede. Když si vzpomenu na zápasy, kdy chytal za Kolín a nás tady vychytal, tak je to to samé. Buď to vyjde, nebo ne. Tentokrát mu to nevyšlo," řekl k tomu trenér Bičiště, který už se ale koukal i směrem 
k dalšímu zápasu.

"My si z derby v Kolíně musíme vzít zase ponaučení. Bez nasazení a nechytit začátek venku, to by se nám stávat nemělo. Čekají nás Moravské Budějovice. Máme co napravovat před domácím publikem a potřebujeme prostě získat tři body," komentoval Bičiště už směrem ke středečnímu utkání.

Zatímco Nymburští se v něm představí doma, Kozlové zajíždějí do Vrchlabí a začnou tím sérii tří venkovních zápasů. Venku se jim na začátku sezony dařilo, tak doufají, že na to i navážou. 

"Myslím si, že tam pojedeme už v lepší náladě a bude to pěkný hokej. Vrchlabí hraje kvalitní hokej a vždycky s ním hrajeme pěkné zápasy," přemýšlel nahlas trenér Kolína Václav Rác.