„Stále je u mě velký smutek, stále na to musím myslet. To se nedá jen tak vymazat z hlavy. Hráli jsme výborně, soupeř měl asi více štěstí a hlavně lepší produktivitu, a to rozhodlo celou sérii. Hrozně mě mrzí, že jsme nemohli našim fanouškům poskytnout ještě více zábavy a potěšení v dalším domácím utkání, ale bohužel takhle to skončilo a my se s tím musíme vypořádat. Jsem na tým pyšný, jak sérii hrál a vystupoval,“ řekl trenér Petr Martínek.

Je nějaký moment proti Žďáru, který byste vypíchl?
Byl to odvolaný faul na našeho hráče Jana Hanzla, v utkání doma, kdy jsme hned na začátku utkání hráli třikrát v oslabení a následně rozhodčí zapískal faul soupeře. My mohli hrát jeden a půl minuty přesilovku 4 na 3. Třeba jsme ji mohli využít a nasměrovat utkání k výhře, ale i zde se projevil charakter a fair play a Honza faul odvolal. Ptám se, kdo by to také udělal? Soupeř to ocenil a po zápase ve Žďáru mu vedoucí týmu přinesl láhev piva. Jsem fakt pyšný na svůj tým.

Kolín díky prohře se Žďárem vypadl z play off ve čtvrtfinále. Ale po dvou letech, kdy nepřešel přes první kolo play off, to byl letos postup do druhého a pěkné zápasy. Spokojenost?
S postupem do druhé kola je spokojenost, ale stále jsme přesvědčeni, že při troše štěstí…

Když se vrátíme k prvnímu kolu play off, v něm jste přešli přes sousední Nymburk. Byli jste favority a roli potvrdili…
První kolo a derby s Nymburkem. Co více si přát. Plné stadiony, skvělá atmosféra, postup. Říká se, že derby nemá favorita, ale v tomto případě, pokud se podíváme na výsledky celé základní části a vzájemné zápasy, byli jsme favorité. O to větší tíha zodpovědnosti postoupit do dalšího kola na nás ležela. Nymburk mohl hrát bez zábran, neměl co ztratit. Zvládli jsme to a po dvou letech postoupili do dalšího kola. Byli jsme nesmírně šťastni, že se nám to povedlo.

Kozly přišlo navštívit hodně fanoušků. V prvních dvou kolech nejvíc ze všech týmů play off. Jak to tým vnímal?
Hokej hrajeme pro diváky. Už v průběhu základní části jsme se v počtu diváků pohybovali na druhém až čtvrtém místě společně se Žďárem a Havlíčkovým Brodem. Jen Tábor uváděl úplně jiné počty, ale nevím, když jsme tam hráli, nepřišlo mi, že by jich tam bylo tolik, kolik uváděli. Všem divákům, kteří nás podporovali, nesmírně děkujeme. Velice si jich vážíme. Obzvláště bych vyzdvihl ty fanoušky, kteří nás podporovali i na venkovních utkáních. Fakt borci, paráda, smekám. A play off? Úplná paráda. Díky všem. A kdyby všichni v nejvypjatějších chvílích skandovali Kolín, Kolín, jak jsem to mohl zažít na vlastní kůži před asi 25 lety, to by byla paráda. To bych těm klukům přál hrozně zažít. Na to se nedá zapomenout.

Když se vrátíme k základní části. Ta měla několik aspektů. Za prvé celkové umístění. Třetí místo, po nepříliš vydařeném začátku sezony, asi úspěch nad očekávání, že?
Třetí místo určitě bereme po výsledkově ne nejlepším vstupu do soutěže, ale postupně jsme chtěli ještě výše. Cíl stanovený před sezonou jsme splnili.

Nakonec to bylo o pár bodů, a když by si Kozlové odpustili nějaké zbytečné prohry, mohl to být útok na pozici první…
To je to, co mě strašlivě mrzí. Venku jsme hráli výborně, vítězili a soupeři si byli vědomi síly našeho mužstva. Takže když přijeli do Kolína, většina mužstev se soustředila jen na obranu a jen čekala na nějaký protiútok a my je museli dobývat. A s tím jsme měli po celou sezonu doma problémy. Mrzí mne to moc, hlavně kvůli fanouškům.

Třetím aspektem je úspěšnost ve venkovních utkáních. Zde byli Kozlové nejlepší. Čím to, že se vám venku dařilo, když obvykle týmy vyhrávají spíš domácí zápasy a venku si mohou body dovolit ztratit?
Venku jsme byli výteční. Jedni z nejlepších, jestli ne nejlepší z celé druhé ligy. Již od letní přípravy jsem kluky přesvědčoval, že přístup k utkání venku se musí změnit a musím říct, že si to vzali k srdci. Ani ve snu by mě však nenapadlo, že se nám nebude tolik dařit před vlastními fanoušky.

Defenziva – nejlepší v soutěži…
Defenzíva byla naše výkladní skříň. Nejméně obdržených branek v celé druhé lize. Od útočníků počínaje, přes obránce a po brankáře konče se všichni snažili dodržovat herní koncept a všichni zaslouží velkou pochvalu. Úmyslně to tak říkám, protože náš herní koncept a naše defenzíva má začínat kvalitním útokem a po ztrátě kotouče aktivním napadáním. To vše bylo velmi dobré, jen branek jsme dávali, na počet našich střel v utkáních, strašlivě málo.

Ano. Produktivita naopak patřila ke slabinám Kolína…
Produktivita bohužel nebyla dobrá. Za Havlíčkovým Brodem a Žďárem, kteří skončili v tabulce před námi, jsme v základní části zaostali o moc gólů. Pokud bychom jich měli o pár více, tak jsme mohli i v tabulce být výše. Branek jsme, přestože jsme se tomu stále věnovali, dávali strašlivě málo. Za celou mistrovskou sezonu jsme odehráli 43 utkání včetně play off. Jen v pěti případech jsme měli menší střeleckou aktivitu v utkání než soupeř, přesto jsme ne vždy dokázali vyhrát.

Hráči mají volno. Letní příprava začne na začátku května. Povedete ji stále vy?
Po závěrečném utkání s fanoušky nám skončila sezona. Hráči mají „dovolenou“. Přípravné období na novou sezonu začne 30. dubna. Co se týče mé osoby, byl jsem osloven vedením na další sezonu a jejich nabídku jsem přijal.

Víte už o nějakých personálních změnách, které Kozly čekají? Ať už některé odchody, nebo příchody?
Co se týče hráčů, v dubnu s nimi budou probíhat pohovory a uvidíme, kdo zůstane či odejde. Z hráčů, kteří přijdou, můžu již jmenovat dva naše odchovance, kteří v minulé sezoně působili v extraligové juniorce (Olomouc, Vítkovice), a sice Radek Jelínek a David Zdeněk. Hráči Panna a Voženílek se vrací do Pardubic, u nich uvidíme.