„Do Švýcarska jedeme prakticky v kompletní sestavě, takže to bude taková velikánská prověrka. Uvidíme, jak bychom mohli na mistrovství světa asi hrát,“ hlásí trenér českých hráček Karel Manhart. A pro českou reprezentaci je to opravdu důležité, protože na mistrovství světa pojedou pro vítězství a postup do mistrovské divizní skupiny I.

Jak už jste naznačil, do Švýcarska odjedete prakticky kompletní. Přiletí i hráčky z Ameriky a Kanady. To asi není zrovna obvyklé, když se nejedná o žádnou vrcholnou akci typu mistrovství světa, že?
Myslím si, že toto je výborná otázka, protože nám se letos vlastně poprvé podařilo uvolnit dívky ze zámoří ze škol na akci, která se koná během školního roku, v sezoně. Craigová, Povová a Tomigová jsou v Americe na střední škole, Fialová je na střední škole v Kanadě a Polenská je v Americe na vysoké škole. My si od toho hodně slibujeme, protože náš tým bude v podstatě kompletní a ukáží se naše možnosti, které bychom měli předvést na mistrovství světa. Bylo s tím hodně práce, hodně starostí, aby se nám je podařilo uvolnit ze škol, protože oni mají nejen studijní povinnosti, ale i klubové, hrají v rámci školy svoji ligu. Některé hráčky odlétají ze Švýcarska o den dřív, aby se stihly připravit na zkoušky, takže v posledním utkání nebudeme kompletní.

Přibližte čtenářům, o jaký turnaj ve Švýcarsku se vlastně jedná.
Je to turnaj, který má již několikaletou tradici. Říkáme mu Turnaj čtyř zemí. Letos se hraje čtvrtý ročník. Před čtyřmi lety se hrál v Čechách, v Nymburce, pak na Slovensku a Německu. Švýcarsko do toho vstoupilo letos poprvé, tak proto se to letos koná tam. Příští rok to bude zase v Čechách. Pro nás je to turnaj, který nás dobře prověří. A taky je to pro všechny čtyři země finančně dostupné.

Jak už jste zmiňoval, turnaje se kromě nás zúčastní Slovenky, Němky a Švýcarky. Vnímáte to jako dobrou konkurenci, když chybí výborné týmy ze Švédska, Ruska a podobných hokejových zemí?
Asi bych to přirovnal, i když to nebude úplně přesné, k mužskému Euro Hockey Tour, kterého se také účastní čtyři evropské týmy. Tohle to je v ženském podání něco podobného. Proč tam nejsou Finky, Švédky a podobné celky, tak je to velký problém, který se týká financí. Jezdit sem ze Skandinávie, nebo když by sem létali Rusové, bylo by to dost finančně náročné. A stejně tak opačně, když my bychom museli tam. Proto vznikla dohoda právě mezi zmíněnými čtyřmi zeměmi. Samozřejmě třeba Finky nebo Švédky jsou výkonnostně trošku někde jinde, tak by to pro ně taky asi nemělo až takový význam

Vás ještě před odjezdem do Švýcarska čekal přípravný kemp ve Slaném. Jak dlouho jste se připravovali?
Vývojový tým, který čítá třicet hráček, se na kempu ve Slaném sešel už v pátek 5. listopadu. Deset hráček nás potom v neděli opustilo, protože třeba věkově ještě ani nesplňují normu hrát za Á-tým, což je šestnáct let. V neděli začalo už klasické soustředění před turnajem ve Švýcarsku.

A proč na začátku soustředění bylo třicet hráček včetně těch, které by ani za áčko hrát nemohly, a ne rovnou těch dvacet, které pojedou do Švýcarska?
Protože se jednalo, jak už jsem říkal, o sraz vývojového týmu, se kterým bychom chtěli pracovat směrem k postupu mezi elitní týmy ženského hokeje mistrovství světa a kvalifikaci na olympiádu. Trenéři reprezentací A, do 18let a metodik ženského hokeje vybrali třicet hráček a určili hráčský kádr. Probíhaly testy na suchu i na ledě. Pro každou hráčku se na základě toho vypracuje osobní manuál, kde bude uvedeno, v čem mají rezervy a v čem se musí zlepšovat. Obměny v tom týmu jsou samozřejmě možné, ale počet třiceti hráček je maximum. Bude záležet na výkonnosti, mentálním chování hráček a podobně. Prostě tak, aby ten tým dobře fungoval.

Takže účelem vašich prvních třech dnů ve Slaném bylo tedy co?
Zahájení čtyřletého programu pro přípravu hráček směrem k olympiádě. Během těch čtyř let máme dva vrcholy. První vrchol programu je dostat se zpět do Divize I mistrovství světa a druhý vrchol je připravit hráčky na kvalifikaci na olympiádu, která proběhne na podzim 2012.

Aha, takže zbylé tři dny ve Slaném pak už patřily jen výběru, který odjel do Švýcarska. Co čekalo A tým od neděle do středy, než jste odjeli do dějiště turnaje?
Buyl to klasický standardní kemp. Výběr dvaceti hráček, který tam byl, je absolutně to nejsilnější, co Česká republika má. Jsem o tom úplně přesvědčený. Nemám zatím jen úplně jasno o brankářské jedničce. Máme v hledáčku čtyři, pět brankářek, které se musí o ty dvě místa v sestavě poprat. V prvních dvou přípravných zápasech, které jsme letos hráli, dostaly šanci Hladíková a Bečevová, ve Švýcarsku dostane šanci Lhotská, která hraje a pracuje v Německu, Bečevová má další šanci, jede znova, a přiletí Craigová z Ameriky. V únoru, kdy nás čeká ještě jeden kemp před mistrovstvím světa, dostanou šanci další brankářky. My samozřejmě taky v průběhu sezony sledujeme jejich výkony v jejich soutěžích. Co se týče kádru do pole, tak si myslím, že opravdu nemáme nikoho lepšího. Kemp před Švýcarskem byl zameřen na nácvik přesilových her, na oslabení, ve hře chceme zlepšit hlavně obrannou činnost.

Co je vašim cílem na švýcarském turnaji?
Já na takovéhle turnaje jezdím vyhrát. Už se mi to několikrát vymstilo, že jsem pronesl, že tam jedeme vyhrát. Ale určitě i teď to řeknu. Jedeme tam pro dobrý výsledek, protože už na něj čekáme jak na smilování. Máme za sebou několik smolných porážek. Samozřejmě ve hře je hodně okolností, ale věřím, že se nám podaří odehrát dobré zápasy a udělat kvalitní výsledky.

Ženský hokej – fakta
Česká ženská hokejová reprezentace A je třináctá ve světovém žebříčku. Hraje třetí nejvyšší skupinu mistrovství světa (divizi II), kam spadla před dvěma lety. Jasným cílem letošní sezony je návrat do divize I, který vede přes vítězství na dubnovém Mistrovství světa divize II ve Francii.
Ženská hokejová reprezentace do 18 let hraje elitní skupinu mistrovství světa, na Mistrovství světa v Calgary 2008 získala bronzové medaile.
Karel Manhart
Trenér ženského hokeje: reprezentace ČR A-tým, Slavie Praha
Datum narození: 15. srpna 1965
Záliby: lední hokej, rybaření
Česka reprezentace – turnaj ve švýcarském Monthey
Manažer:
Němec Jiří
Trenéři: Manhart Karel, Plánka Stanislav, Craig James
Lékař: Třebický Vojtěch
Hospodář+terapeut: Komhäuser Josef + Holeš Dušan

Hráčky: Horálková Pavlína, Holešová Eva, Studentová Simona, Herzigová Petra, Manhartová Lucie, Fialová Andrea, Nováková Sonja, Pekárková Barbora, Bečevová Kateřina (všechny HC Slavia Praha), Kubátová Adéla (HC Soběslav), Lhotská Radka (OSC Berlin), Flachsová Kateřina (HC Kladno), Mrázová Kateřina (HC Kolín), Solničková Kateřina (HC Beroun), Mastná Renata (HC Moravská Slavia Třebíč), Polenská Alena (Brown University - USA), Craigová Lenka (Lawrenceville Schoul - USA), Povová Lucie, Tomigová Nikola (obě Wyoming Seminary - USA), Fialová Jana (Banff Hockey Academy - CAN), Křížová Denisa (HC Pelhřimov)
Náhradnice: Kaplanová Kateřina, Výtisková Markéta (obě HC Karviná), Pěluchová Andrea, Vonková Martina (obě Slavia Praha), Jirsová Veronika (HC Pardubice)

Tereza Hölzlová