Období bezvládí v hokejovém klubu TJ SC Kolín skončilo.

V dozorčí radě zasedne trojice podnikatelů úzce spjatých s kolínských hokejovým prostředním – dosavadní ekonom Leoš Tvrdík, dále trenér mládeže Petr Martínek a Pavel Mráz, otec veleúspěšné české reprezentantky Kateřiny Mrázové.

V sedmičlenné správní radě budou spolupracovat podnikatel Oldřich Marek, daňový poradce Radim Dvořák, obchodní manažer Radek Kmoníček, šéftrenér mládeže Václav Rác a ekonomický ředitel kolínské firmy Ondřej Franc, jinak též správce oficiálních internetových stránek klubu. Později tuto pětici doplní zástupce kolínské radnice a zástupce akciové společnosti Správa městských sportovišť Kolín, tedy dvou nejvýznamějších partnerů klubu.

Správní rada by se měla sejít poprvé už koncem tohoto týdne a zvolit svého předsedu a zároveň prezidenta klubu, který nahradí Václava Vlasáka. Ten v březnu z funkce odstoupil. Horkým favoritem na post šéfa je Oldřich Marek.„Funkci bych neodmítl. Mám už sestavenou koncepci fungování klubu a pevně věřím, že to bude klapat,“ řekl čtyřicetiletý podnikatel.

A kdo nahradí Josefa Hasila na pozici sportovního manažera? Měl by to být Radek Kmoníček. Zatím to ale není definitivní. „Nezlobte se, ale zatím nemohu poskytnout podrobnější informace. Jsem v zahraničí a o detailech a podmínkách mého působení v hokejovém klubu ještě budeme jednat po mém návratu,“ sdělil Deníku do telefonu Kmoníček.

Nové hokejové vedení čeká hned na začátku několik klíčových úkolů. Umořit dluhy z uplynulé sezony, vypořádat se s policejním vyšetřováním okolo podvodů páchaných neseriózním sponzorem Jozefem Chromiakem, který přestože neměl s klubem sepsanou žádnou smlouvu o spolupráci, vystupoval navenek jménem klubu a uzavíral kontrakty, a také vymyslet, jak překlenout začátek nadcházející sezony. Kolínská radnice totiž naplánovala rekonstrukci střechy zimního stadionu a opravovat hodlá minimálně do října, možná do listopadu. V Kolíně tak zpočátku sezony nebude k dispozici ledová plocha.

Oldřich Marek: pokud mi prezidenta nabídnou, neodmítnu

Když minulé úterý na valné hromadě členů hokejového klubu TJ SC Kolín vyplavaly na povrch úplně všechny neduhy, které trápí kolínský hokej, chopil se řeči a dlouhým sebevědomým monologem se snažil ostatní přesvědčit, že zná cestu, jak z obrovské krize ven. Tehdy zůstalo jen u slov. Ale jen na oko. Už dávno předtím absolvoval mnoho rozhovorů a vedl mnoho jednání, aby na svou stranu získal spolupracovníky, kteří do toho půjdou s ním. A na druhé valné hromadě tento týden už došlo i na činy. On i další jeho blízcí kolegové se úspěšně ucházeli o členství v nově volené správní radě. Dostali hlasy a teď je na nich, aby předvedli, co umí. Čtyřicetiletý podnikatel Oldřich Marek jim podle všeho bude šéfovat.

„Pokud mi na prvním zasedání správní rady nabídnout pozici prezidenta, neodmítnu ji. Rád do toho půjdu,“ tvrdí.

Jedni ho mají za snílka a idealistu, který jen dovede ústy mlátit prázdnou slámu. Druzí ho naopak obdivují a na jeho nelehké cestě mu přejí hodně zdaru. Kdo je blíž realitě?

Svým vystupováním připomínáte mecenáše z uplynulé sezony Jozefa Chromiaka, který neplnil to, co nasliboval a ještě kvůli němu hrozí klubu soudní tahanice. Nebojíte se, že vás s ním bude veřejnost srovnávat a lidé a sponzoři vám nebudou věřit?

Na tuhle konfrontaci se přímo těším. Jsem jiný. Nebude to lehké, ale jsem bojovník. Obklopil jsem se týmem spolupracovníků, kterým věřím. Každý v týmu má svou úlohu a vzájemně se budeme kontrolovat. Všechno bude transparentní. Když někdo nesplní úkol a řádně nevysvětlí proč, pak z toho vyvodíme okamžitě důsledky. Každý z nás nad sebou musí mít bič. Nesmí existovat bezvládí. A chceme pravidelně informovat veřejnost. Jedním z našich cílů totiž je kvalitní komunikace jak uvnitř klubu, tak i směrem ven. A na tohle všechno bude bdělým okem dohlížet dozorčí rada. A ještě k panu Chromiakovi: víte, je třeba si upřímně říct důležitou pravdu. Nebýt jeho, tak bychom se dneska připravovali na krajský přebor. Ano, poškodil image a jméno klubu v očích potenciálních partnerů a veřejnosti, ale díky němu se tady pořád hraje druhá liga. A tu chceme v Kolíně minimálně zachovat.

Jaké jsou tedy vůbec vaše cíle?

Stabilizovat klub, vyčistit v něm klima, zprůhlednit jeho fungování a nastavit principy tohoto fungování tak, jako je to v běžné firmě. Sám mám zkušenosti z obchodu a vím, co je potřeba. Věřím, že se nám to podaří aplikovat i do kolínského hokeje. Chceme, aby nám lidi věřili, aby zase rádi chodili do Kolína na hokej. A aby si na něm užili veškerý komfort. To třeba znamená, že když si dám párek nebo klobásu, musím si ji stačit o přestávce sníst. A ne že ještě ve třetí minutě druhé třetiny budu stát ve frontě. Tudíž bychom rádi například zvýšili počet stánků s občerstvením.

Jak chcete toho všeho dosáhnout?

Čeká nás moc a moc jednání a velmi tvrdá práce. Sestavili jsme tým lidí, kteří jsou ochotni pracovat a postupně plnit úkoly, které jsme si stanovili. Vím, zní to jako silná slova, ale nehodlám si nyní na začátku cesty připouštět, že by se naše snaha neposouvala ke zdárnému cíli. Věřím, že všichni brzy poznají, že to s hokejem v Kolíně myslíme vážně.

Jedním z vašich prvních úkolů bude vyřešit fungování klubu během plánované rekonstrukce střechy kolínského zimního stadionu. Už máte v hlavě vizi, jak překlenout těžké období začátku sezony?

Opět to bude otázkou jednání a také kompromisů. Musíme se zástupci radnice vše v klidu probrat a vzájemně si říct, co je a co není možné. Osobně doufám, že se nám podaří najít společnou řeč.

Oldřich Marek
40 let
středoškolské vzdělání s maturitou
ženatý, 3 děti
koníčky: rodina, obchodování, sport