Hlavním pořadatelem této události byl Japonský paralympijský výbor pod záštitou IPC. Kromě domácích Japonců se na turnaji představila světová špička a to reprezentace USA, Norska a ČR. Chyběli pouze Kanaďané. Všechny zápasy a tréninky probíhaly v olympijské aréně Big Hat, která je spojená s úspěchem české hokejové reprezentace v roce 1998. Právě naganská aréna Big Hat byla svědkem historického úspěchu „zlatých hochů“ okolo Růžičky, Jágra, Haška a spol. v roce 1998.
Česká sledge hokejová reprezentace odletěla z Prahy v sobotu 16.1. v dopoledních hodinách. Přílet do Tokya byl v neděli 17.1. před polednem místního času, po té čekal sledge hokejisty ještě 4hodinový přesun autobusem do Nagana a ubytování. V pondělí pak absolvovali svůj první trénink před vlastním zahájením turnaje.
Během turnaje se týmy utkaly systémem každý s každým, a poté se pokračovalo semifinálovým klíčem 1. se 4. a 2. se 3. Vítězové těchto zápasů hráli finále a poražení zápas o konečné třetí místo na turnaji.
Pondělí bylo věnováno aklimatizaci a proběhl také první trénink. V úterý pak turnaj otevřel duel USA s Norskem, kde seveřané vyhráli 3:1. Poté proběhlo oficiální zahájení a zápas domácích s českou reprezentací. Češi hráli aktivněji a vytvořili si i více šancí, ze kterých dokázali dvakrát skórovat. Na začátku druhé třetiny se trefil Michal Geier a v poslední části hry na konečných 2:0 upravil Erik Fojtík.
Druhý den se naši reprezentanti postavili úřadujícím mistrům světa z USA. Po velmi vyrovnaném boji Američané vyhráli zásluhou jediné branky utkání, když se necelé dvě minuty před koncem trefil Joe Howard.
Ve vedlejším zápase porazili Norové Japonce 2:1. Právě Norsko bylo týmem, který Čechy čekal ve čtvrtek. Vynikající hokej, který nepostrádal rychlost, kombinaci a tvrdost skončil neuvěřitelným výsledkem 5:3 pro české barvy.
Norové známí svojí dravostí a rychlostí tentokrát nestačili na kombinační a pozičně zdařilou hru českých hráčů. Góly dávali Michal Geier 2x, Erik Fojtík, Zdeněk Hábl a Zdeněk Klíma, který tak oslavil svoje narozeniny. Duel USA Japonsko skončil 3:1. Základní část turnaje Češi vyhráli a v semifinálovém pavouku jim los přidělil Japonce, kteří nevyhráli ani jeden zápas v základní části.
Před semifinálovou částí turnaje však byl pátek jako den volna, který Češi vyplnili návštěvou nejstaršího chrámu Japonska Zenkoji a prohlídkou města Nagana.
Sobotní zápas, který byl velmi vyrovnaný a ze strany Japonců poctivě odehraný, skončil 1:1 i po prodloužení. Na řadu tak přišly samostatné nájezdy. Bohužel tentokrát štěstí přálo více domácím, kteří dokázali prostřelit Michala Vápenku v české brance. Japonsko se tak posunulo do finálového zápasu. Češi pak do zápasu o bronz, kde narazili znovu na Nory, kteří vyřadili Američany.
Druhý duel s Norskem bohužel nebyl kopií toho prvního, ba naopak. Seveřané nepřipustili překvapení a oplatili soupeři stejnou mincí a tentokrát oni vyhráli 5:3 a skončili celkově třetí.
Ve finále pak Američané potvrdili roli favorita a porazili domácí Japonce 3:1 a stali se vítězem celého turnaje.Z pozice českého týmu není proč věšet hlavu ze čtvrtého místa. Skvělá prověrka s pěti odehranými zápasy ukázala, že blížící se paralympijský turnaj ve Vancouveru nemá jednoznačného favorita a o medaile budou hrát všichni.
Brankáři: Vápenka Michal (Sparta Praha), Matoušek Jan (Medvědi Zlín).
Obránci: Kvoch Tomáš (Sharks Karlovy Vary), Hrbek Miroslav (Sharks Karlovy Vary), Kubeš Pavel (Draci Kolín), Klíma Zdeněk (Králové České Budějovice).
Útočníci: Berger Jiří (Sharks Karlovy Vary), Fojtík Erik (Medvědi Zlín), Raul Jiří (Draci Kolín), Krupička Zdeněk (Sparta Praha), Palát David (Medvědi Zlín), Šafránek Zdeněk (Draci Kolín), Geier Michal (Sharks Karlovy Vary), Hábl Zdeněk (Medvědi Zlín).
Trenér: Zelenka Tomáš. Asistent: Kovář František.
(Michal Najbrt)