Sotva se vrátila v listopadu ze Švýcarska, kde byla coby členka národní ženské hokejové reprezentace, odletěla s ženským týmem do Kanady. V únoru už se zase chystá na Slovensko a v dubnu na Mistrovství světa do Francie. Mimo to stíhá školu a v Kolíně hájí barvy starších dorostenců. Řeč je o osmnáctileté hokejistce Kateřině Mrázové, kterou se nám podařilo chytil v Čechách, v domácím Kolíně.

Katko, povídejte, jaká je Kanada?
Kanada je nádherná země, lidé tam žijí úplně jinak než my v Čechách. Nevím, jestli tam žijí lépe nebo hůře než my, ale žijí jinak. Slovy se to popisuje jen velmi těžko.

Vy jste tam strávila zhruba týden a cesta to byla ne dovolenková, ale hokejová. Jela jste tam na turnaj, který pořádala nejznámější hokejistka světa Hayley Wickenheiser. Jak jste se k tomu vůbec dostala?
Jela jsem tam s týmem žen Kladna a dařilo se nám výborně. Prohrály jsme jenom první zápas, který byl ještě ke všemu exhibiční. Pak už jsme jen vyhrávaly a celý turnaj jsme nakonec také vyhrály.

První, takže velký úspěch, že? Jaká byla vůbec konkurence?
Konkurence silná moc nebyla. Hrály tam sice holky z Kanady, ale většinou byly mladší osmnácti let. Po vítězství v turnaji s námi chtěl hrát zápas jeden z tamních elitních týmů, ale už jsme měly letenky směr ČR, tak k tomu bohužel nedošlo. Prý by nás porazily, takže mě mrzelo, že se to neuskutečnilo.

Měla jste osobně možnost potkat se s Hayley Wickenheiser?
Ano, měla. Hayley je skutečně největší osobnost kanadského ženského hokeje. Je to skvělá žena, která podporuje všechny úrovně dívčího i ženského hokeje. Vystupuje i na poli IIHF. Její skromné vystupování a jednání na všech úrovních, hlavně u dětí, je ukázkové. Tento turnaj byl hlavně její dílo. A jsem ráda, že jsem se s níi osobně potkala. Nejdříve nás přivítala hned po příjezdu na hotel, kde bylo i slavnostní zahájení, a pak v průběhu turnaje jsem ji náhodou potkala se spoluhráčkou ve výtahu, když jsme jely na zápas.

Řekly jste si něco?
No, moc jsme si toho neřekly, cesta výtahem byla krátká. A spíš se nás vyptávala Hayley. My z toho byly trochu nervozní (smích). Nejdřív se ptala, odkud jsme. Akdyž jsme řekly, že z České republiky, tak s námi prohodila i pár českých slovíček, tak nás to potěšilo. Myslím, že má za manžela Čecha. Pak se nás ptala, od kolika hodin hrajeme a říkala, že se určitě přijde podívat a popřála nám hodně štěstí.

Dozvěděla jsem se, že jste byla ve všem utkáních, které jste hrály, vyhlášena nejlepší hráčkou zápasu. To je perfektní úspěch, ne?
V každém zápase se vyhlašovala nejlepší hráčka z každého týmu. To určovali trenéři. Náš trenér vybral holku z Kanady a trenéři z Kanady zase někoho z našeho týmu. A ano, pokaždé jsem vyhrála. Ale myslím si, že jsem si to ani nezasloužila. Kolikrát se holkám zápas povedl lépe a cenu jsem dostala já. Tak to bylo trochu nespravedlivé.

Jste skromná. Nicméně jsem zaslechla ještě další historku, kterou se můžete chlubit. Údajně za vámi přišla nějaká malá Kanaďanka a řekla vám, že jste její vzor…
Tak to je pravda. Bylo to strašně hezké. To byste si musela prožít. Toho jsem si vážila nejvíc, to mi udělalo obrovskou radost. Nevím, jestli to ještě někdy zažiju.

Nedá mi to, abych se nezeptala na Vánoce. Sice už je to trochu opožděně, ale zajímá mě, jak to máte s Vánoci. Sportovkyně jako vy asi nemusí řešit nějaký ten kousíček cukroví, že?
Nějak zvlášť že bych se hlídala s cukrovím, to ne, ale zase se to nesmí moc přehánět. Mám oblíbené druhy asi jako každý. Nejradši mám rohlíčky, vosí hnízda a perníčky.

Co vás čeká v nejbližší době?
Kromě zápasů v Kolíně, mám začátkem února soustředění hokejového nároďáku na Slovensku. Potom v dubnu je MS žen v ledním hokeji ve Francii. Tam musíme vyhrát, abychom postoupily o skupinu výše. To je nutnost a určitě to nebude lehké.

Kateřina Mrázová

Datum a místo narození:
19. října 1992, Kolín
Kluby: Kolín, Beroun, Kladno
Úspěchy: lední hokej: stříbro z české hokejové ligy (2008/2009); 3.místo z MS 18 (Calgary – 2008); in-line hokej: 1x zlato (2010 – Česká republika) 2x stříbro (2007 – Španělsko, 2009 – Itálie)

Tereza Hölzlová