Oba vévodí tabulce kanadského bodování druholigové skupiny Západ. A nejen to. Znají se i z dřívějška. Hráli spolu za Benátky nad Jizerou, bojují spolu za univerzitní tým Česka a potkali se i kempu v americkém Bostonu. V neděli se ze vzájemného minisouboje radoval hráč Kozlů. Kolín porazil Mělník 3:1 a Kubišta byl u všech branek svého týmu. Jiří Jakeš také. To ale tentokrát nestačilo.

Srovnání obou útočníků

Jan Kubišta: branky 2, asistence 1, kanadské body 3, střely na branku 4, plus/minus body +3, trestné minuty 0. Co řekl o soupeři: "Mělník nás asi trošku podcenil, viděli jsme ho letos poprvé. Nepůsobili vůbec kompaktně, ale neznamená to, že by byli špatní. Vždyť vedou celou soutěž. Nám se v utkání hodně dařilo."

Jiří Jakeš: branky 1, asistence 0, kanadské body 1, střely na branku 5, plus/minus body +1, trestné minuty 12. Co řekl o soupeři: "Kolín mě mile překvapil, nečekal jsem, že to bude tak vyrovnaný protivník. Dobře bruslili. Můžeme čekat, že o body připraví i další papírově silnější soupeře."

Kubišta: kdybych netrefil prázdnou branku, tribuny by mě vynesly ze zimáku

V zápase jste v minisoutěži vyhrál nad mělnickým Jakešem. Zatímco on proseděl část utkání na tresté lavici, vy jste nasbíral tři kanadské body. Co tomu říkáte?

Věděl jsem o tomto minisouboji, ale spíše proto, že se tomuto tématu začal věnovat Kolínský deník. Je to určitě zajímavé zpestření pro fanoušky, ale rozhodně jsem se nesnažil porazit jen Jirku. Jak jsem říkal už předtím, důležité bylo získat tři body.

Ačkoliv jste v zápase dvakrát skóroval, neproměnil jste spoustu vyložených šancí. Bylo těžké překonat gólmana hostí?

Spíš jsem měl ty situace řešit jinak. V Sokolově se mi dařilo, ze čtyř střel jsem tři proměnil, ale dneska mi to moc nelepilo.

Ve třetí třetině vás dokonce Pepík Malý poslal do samostatného nájezdu. Ale úspěšný jste nebyl…

Byla tam mezera, kterou jsem netrefil. Branka rozhodně padnout mohla. Puk šel do tyčky, a pak do betonu místo do té skulinky.

V poslední třetině jste pečetil výhru Kolína třrefou do prázdné brány. S nadsázkou by se dalo říci, že to byl jediný nájezd, který jste v utkání proměnil. Co vy na to?

Můžu jen poděkovat soupeři, že odvolal gólmana. Věděli, že mě v zápase hodně trápil, tak mi chtěli aspoň na závěr ulehčit situaci. Ale bál jsem se mnohem víc, než když stál proti mně. Protože kdybych tohle netrefil, tribuny by mě už vynesly ze zimáku. (smích)

Jakeš: mých dvanáct minut na trestné lavici nemohlo rozhodnout zápas

Utkání bylo nejen zápasem týmů, ale i vaším osobním soubojem s Honzou Kubištou. Když Honza otevřel skóre zápasu, vy jste na to reagoval vyrovnáním. Znamená to třeba, že jste intenzivně vnímal vaši rivalitu a tuto minisoutěž?

Já určitě nesoutěžím s Honzou, kdo dá víc gólů. To, že dal první branku zápasu Honza, pramenilo z našich chyb a našeho způsobu hry. Že jsem pak dal gól i já, byla více méně náhoda.

Ve druhé třetině jste obdržel desetiminutový osobní trest. Nepřišlo vám to zbytečné?

Zbytečné asi ne. Hromadilo se to delší dobu, kdy rozhodčí opomíjel drobnější fauly na obou stranách. Já jsem na jeho účet nic neřekl, asi něco špatně pochopil. Nechápu, proč jsem ten trest dostal.

Byl jste jediným střelcem vašeho týmu. Zatímco jste seděl na trestné lavici, šel Kolín do vedení. A hned poté, co jste se vrátil, jste neproměnil gólovou šanci. Nemyslíte, že vaše dlouhodobé vyloučení mohlo mít vliv na vývoj zápasu? Nikdo jiný z vašeho týmu nedokázal dát branku.

To lze těžko odhadnout. Mě to z míry nevyvedlo, já jsem na osobní tresty zvyklý. Ale podle mě dvanáct minut nerozhoduje zápas. Utkání rozhodly naše kontinuální chyby a jasno bylo takřka už v polovině zápasu. Šance, které jsme měli v poslední části utkání, byly jen z křeče.

Tereza Hölzlová