Zdenku, jak vůbec došlo k tomu, že hráč druholigového Nymburka se dostane na zkoušku do týmu hrajícího ruskou nejvyšší hokejovou ligu KHL?
Dostal jsem se k tomu tak, že jsem začal trénovat na Czech international hockey camp Lukáše Tramby. Koncem června jsem chodil na led s nejstarší skupinou Midget, ve které jsou hráči ve věku od 15 do 20 let. Tuto skupinu jsem pomáhal trénovat dvakrát denně a tam jsem se dostal do styku s hráči z celé Evropy. Právě v této skupině hráčů, byl jeden hráč z Ruska a ten byl synem prezidenta týmu Avtomobilist Jekatěrinburg. Ten hráč si mě všiml a aniž by mi něco řekl, tak po návratu domů do Ruska se o mě zřejmě zmínil svému otci. Jeho táta pak kontaktoval Lukáše Trambu s tím, že by mě chtěli zkusit. Poslal jsem tedy do Ruska svůj hokejový životopis a pak přišla nabídka, abych tam přijel. Sice pak zase zavolali, že nemají zájem, ale do třetice volali za pár dní znovu, že zájem trvá. Takže jsem 25. července odcestoval do Finska, kde byli v tu dobu na soustředění.

Jak probíhala samotná cesta do Finského Kuopia?
Bylo to vůbec poprvé, co jsem letěl v letadle. Zavazadlo, ve kterém jsem měl hokejovou výstroj a svoje osobní věci vážilo 35 kg, takže všechny peníze, které jsem s sebou měl na útratu, jsem hned zaplatil za nadváhu zavazadla. Do Kuopia, kam jsem přiletěl před půlnocí, jsem letěl přes Helsinky. Po příletu jsem si chtěl vyzvednout svůj bágl, ale nedočkal jsem se ho. Zůstal v Helsinkách. Byl tam jen krátký přestup a nestihli jej přeložit. Dobrý pocit jsem z toho neměl. Jel jsem tam jen trénovat, ale neměl jsem výstroj. Další problém byl v tom, že na mě nikdo na letišti nečekal. Noc jsem tedy strávil spánkem na lavičce v letištní hale. K týmu jsem se dostal až druhý den dopoledne.

Jak probíhaly tréninky?
V týmu bylo 30 hráčů do pole a 5 gólmanů. Byli jsme rozděleni na dvě skupiny, které se střídaly na ledě a v posilovně. Asi po třech dnech jsme zůstali jen tři gólmani. Odpoledne se šlo ještě na dvě hodiny na led. Hodně mě překvapil přístup hráčů k tréninku. Všichni bojovali o místo v sestavě. V šatně a mimo led byli největší kamarádi, ale jak se přišlo na led, tak šly všechny kamarádské vztahy stranou. Hráči si šli hodně tvrdě do těla, lámali o sebe hokejky a trénovali s nasazením jako by to byl zápas. Na jednom tréninku jsem dostal pukem ze tří metrů takovou ránu do hlavy, že si po ní nic dalšího už nepamatuju. Probral jsem se až na střídačce, kde mě dávali čichnout čpavku, abych se probral. Byl to jediný trénink, který jsem nedokončil.

Jak bys zhodnotil svůj pobyt ve Finsku?
Vydržel jsem tam celý týden, odchytal jsem půlku jednoho přípravného zápasu. Vyhráli jsme ho 8:4. Já chytal půlku zápasu a inkasoval jeden gól. Celkově se mi tam moc líbilo. Myslím, že jsem do týmu zapadl. V týmu byl také Čech Angel Krstev a čtyři Slováci. S Krstevem, který vloni hrál v Novgorodě a Färjestadu, jsem byl na pokoji. Nakonec to už vypadalo, že tam zůstanu jako trojka s tím, že bych trénoval v A týmu a chytal za jejich béčko, což by bylo samozřejmě fantastické, jak po hokejové stránce, tak pro životní zkušenosti. Přestože jsem od trenérů viděl zájem o mě, tak z toho nakonec sešlo. Manažer týmu totiž podepsal jiného ruského gólmana, který na soustředění vůbec nebyl. I když jsem neuspěl, tak bych chtěl poděkovat Lukáši Trambovi, který mi celý pobyt ve Finsku zařídil. Nebýt jeho, tak bych se tam zřejmě nikdy nepodíval. Získal jsem spoustu zkušeností, které mě doufám posunou do budoucna někam dál.

(Jakub Marvan)