Řeč je o dvacetileté hokejistce Aleně Polenské. Ta teď vyměnila klasické brusle za ty s kolečky a už od zítřka bude v českém dresu obhajovat stříbrné medaile z loňského šampionátu z Itálie. „Hodně se těším. Už od konce hokejové sezony jsem se těšila na samotné in-linové kempy a teď už je tu konečně mistrovství, nemůžu se dočkat,“ hlásala pár dní před vypuknutím mistrovství světa v in-line hokeji, které letos hostí Beroun, Alena Polenská.

Kolikáté je to pro vás in-linové mistrovství světa?
Myslím, že tohle bude moje šesté.

Jaké máte na svém kontě úspěchy z in-line hokeje?
Mezi úspěchy určitě počítám každou medaili, kterou jsme získali. Ale největší úspěch je z roku 2008, kdy jsme s holkami vyhrály mistrovství světa v Düsseldorfu. Také si vážím druhého místa z minulého roku z Itálie a bronzové medaile z mého prvního mistrovství v roce 2004 z Londona v Kanadě.

S jakými ambicemi nastupujete na šampionát, který se koná v domácím prostředí?
Jdeme do toho s cílem získat medaili a doufáme v tu nejcennější. Chtěli bychom určitě opět hrát ve finále, jako se nám to podařilo na posledních třech mistrovstvích, ale také víme, že být na domácí půdě na bedně nebude lehké. A proto doufáme i v to, že nás fanoušci přijdou podpořit.

Jak probíhala týmová příprava?
Na přípravné kempy jezdily vždy všechny in-linistky o víkendech zhruba od začátku května. Před posledním kempem nám byla oznámena nominace, a tak na poslední víkend přijely už jen nominované hráčky. Spolu jsme pak o víkendu měly tréninky a také jsme sehrály zápas s kluky z Milevska.

Jaký měl tým program v posledních dnech před šampionátem?
Ve středu jsme měli sraz již v Berouně a od té doby trénujeme.

In-line hokej se od toho klasického ledního liší. Prozraďte čtenářům hlavní rozdíly.
Největší rozdíl je v rychlosti hry, protože in-line se hraje jen ve čtyřech lidech plus brankář. Díky tomu je na ploše více prostoru a týmy se nikam neženou, klidně se z útočného pásma vytáhnou zpět do obranného, aby roztáhly hru a uvolnily prostor. V in-line hokeji jinak nejsou například postavení mimo hru, ani zakázaná uvolnění, a díky tomu se může hra pořádně roztáhnout. In-line je určitě pomalejší a má méně kontaktu, ale určitě je na co koukat, poněvadž padá o dost více gólu než v ledním hokeji. Takže i když tým vede třeba o tři a nebo čtyři góly, nic to neznamená.

A pojďme teď na chvíli kousek jinam. Jakou jste letos měla hokejovou sezonu?
Hokejová sezona nebyla nejlepší, když se člověk podívá na výsledky. Ale myslím, že vždy to není jen o výsledcích. Bohužel se nám letos v Brown Bears, kde hraji, nedařilo dávat góly a díky tomu jsme mnoho zápasů prohráli. Ale my víme, že kolikrát chyběl jen kousek a mohli jsme vyhrát a možná právě proto tato sezona byla náročná a těžká. Vždy jsme byli tak blízko k výhře, ale mnohokrát to nevyšlo. Ale myslím, že jako tým jsme obstáli, poněvadž když jsme se koukali na naše zápasy z průběhu sezony, tak jsme viděli velké zlepšení.

Co vás v zámoří čeká příští rok?
Příští rok nastupuji do druháku na Brown University v Rhode Island a budu si vybírat zaměření. A co se týče hokeje, tak k nám přijde asi sedm nových hráček, které by měly posílit náš tým.

Co jste letos vnímala jako vrchol sezony?
Vrcholem letošní sezony bude určitě mistrovství světa v in-line hokeji, ale jestli myslíte té hokejové, tak asi žádný vrchol úplně tak nebyl. Spíše takové male vrcholky, co se týkalo našeho týmu, a toho jak jsme tvrdě pracovali i přes nějaké ty neúspěchy, a to že jsme dokázali hrát vyrovnané zápasy s nejlepšími týmy naší ligy.

S holkami hokejistkami nebojujete jen na ledě, ale také v soutěži mimo led. Vy jste byla mezi pěti nejlepšími hráčkami pro letošní rok a bojovala jste i o titul Hokejistka roku, kterou nakonec vyhrála jedna z hráček pražské Slavie. Jak vnímáte takovou soutěž?
Určitě si toho vážím, ale zase na druhou stranu pro mě jsou důležitější týmové úspěchy, a proto se teď tak těším na mistrovství světa in-linů, zvlášť v tomto roce, kdy žádné hokejové mistrovství žen nebylo.

VIZITKA

Datum a místo narození: 9.6.1990, Kutná Hora
Odchovankyně: Kolín
Aktuální působiště: Brown Bears, Rhode Island

(Tereza Hölzlová)