„Strach nemáme určitě. Nálada v kabině je dobrá. Skončili jsme na čtvrtém místě, což jsme chtěli, abychom mohli začínat doma. Nymburka se rozhodně nebojíme. Těšíme se. Respekt samozřejmě máme, ale jen ten zdravý," chrlil ze sebe na tiskové konferenci, kterou kolínský hokejový klub před play off uspořádal, kapitán Kozlů Josef Malý.

Jeho mančaft v letošní sezoně Nymburku třikrát podlehl, ale na to se v play off nehraje. Tam se jde s čistým štítem a karty jsou rozdány jasně. Vyhraješ třikrát, jdeš dál.

„Našim cílem je postup přes první kolo. Hokej je hra, nedá se to nalinkovat, ale je to naše přání. Na Nymburk máme pokoru, ale na druhou stranu, i když se nám na ně v sezoně moc nedařilo, tak si věříme. Máme mužstvo, které je po několika měsících společného hraní a trénování o kus dál a myslím si, že to bude vyrovnaná série, kde budou rozhodovat maličkosti," zamyslel se kolínský kouč Václav Rác.

Ten má před prvním utkáním série v ledasčem jasno. Využije široký kádr, včetně dravého mládí, od Nymburka nečeká žádné zvláštní překvapení a brankářská jednička Kozlů František Moravec zatím nezasáhne.

„Nymburk nás nemá čím překvapit. My jeho hru známe. Je pravdou, že v základní části nás trápil, ale jeden domácí zápas jsme zase úplně jasně vyhráli my," přemítal nahlas kolínský lodivod.

„Co se týče Franty Moravce, ten je v této chvíli díky zranění ruky mimo hru. Spadla mu kondice, není v zápřahu. Samotné léčení trvalo nějakou dobu, potom musí být rehabilitace a znovu nabrání kondice. Zatím to lékařsky nevypadá na to, že bychom ho mohli do play off zařadit. Někdy se ale zázraky dějí. Hokejisté v takové situaci dokážou ledajakou bolest potlačit, takže se může stát, že by se v bráně Fanda objevil, ale spíš ne," komentoval aktuální stav v kolínském brankovišti Rác.

Právě post gólmana, to je jedna z věcí, která ještě u Kozlů jasná není. Kdo bude v sobotu proti Polabanu chytat?

„O play off se musí podělit stávající dva gólmani, Jarda Brázdil a Martin Sejpal. Budeme je nasazovat podle toho, jaká bude jejich aktuální výkonnost a jak se nám bude dařit. Kdo bude chytat v sobotu ještě nevíme, rozhodneme se až na pátečním večerním utkání (uzávěrka byla před pátečním tréninkem Kolína pozn.red.)."

Divácká kulisa
Jestliže Kolín patří s průměrem 650 diváků na zápas na druhý flek tabulky v návštěvnosti, tak na derby vyřazovacích bojích se čeká návštěva ještě o kus větší.

„Jednoznačně čekáme víc. Je play off, hrajeme derby s Nymburkem. Přijede snad i dost diváků z Nymburka. V tomto ohledu je to ideální soupeř," pochvaluje si z ekonomického hlediska manažer Kolína Jakub Plašil soupeře.

„Před dvěma lety, kdy se hrálo na dvě vítězná utkání, tak třetí rozhodující mač vidělo v Kolíně 2120 lidí, což je nejvyšší návštěva od roku 2001. Pokud se bude série zajímavě vyvíjet, bylo by hezké se přes 1500 diváků dostat," přidal ještě k dobru prezident klubu Ondřej Franc.

„Když jsem byl v neděli na utkání proti Moravským Budějovicím, tak myslím, že bylo hodně lidí, což je velice dobře. Vedle basketbalu se stává hokej tahákem. To jsme rádi," přidal svou kapku do mlýna i místostarosta Kolína Jan Pospíšil.

Diváci, to je zkrátka element, bez kterého by to nešlo. Pro ně se hokej hraje, a to si před startem vyřazovacích bojů uvědomuje i kolínský kapitán Josef Malý: „Chci, abychom si to všichni užili a pro vítězství udělali všechno. Uvědomujeme si, že musíme hrát hlavně pro lidi, kteří přijdou a jako poděkování i těm, co s námi během sezony jezdili ven. Je super mít za sebou takovou podporu."

Teď už ale konec řečem. Jde se do boje. Kolín má jasnou výzvu. Pokořit fyzickou hru Nymburka plnou napadání a osobních soubojů. To když se podaří, úspěch je na dosah.

Letošní vzájemné mače
Kolín – Nymburk 5:6 sn
Nymburk – Kolín 5:0
Kolín – Nymburk 5:1
Nymburk – Kolín 4:1

Celková bilance ve 2. lize
Celkem bylo mezi týmy Nymburka a Kolína sehráno 47 utkání, 23 zápasů vyhrál Nymburk, stejný počet utkání vyhrál Kolín, jednou skončilo utkání nerozhodně. Skóre je 151:163 ve prospěch Kolína.

Program 1. kola
1. zápas: sobota 2. 3.
⋌17:00 Kolín – Nymburk

2. zápas: pondělí 4. 3.
⋌18:00 Nymburk – Kolín

3. zápas: středa 6. 3.
⋌18:00 Kolín – Nymburk

případný 4. zápas: pátek 8. 4.
⋌18.00 Nymburk – Kolín

rozhod. 5. zápas: neděle 10. 3.
⋌17:00 Kolín – Nymburk

Dvojice pro play off
Hodonín – Mor. Budějovice (17)
Technika Brno – Břeclav (17)
Kolín – Nymburk (17)
Žďár n. S. – Pelhřimov (17.30)