„Bohužel s reprezentací jsme letos nepostoupily na olympiádu, i když jsme na to určitě měly. A taky se nám nepodařilo udržet mezi světovou elitou na mistrovství světa," posteskla si dvacetiletá hokejistka Kateřina Mrázová.

Chápu, že to byly dvě tmavé skvrny na letošní sezoně. Co se týče mistrovství, byla to historicky první účast české ženské hokejové reprezentace v TOP divizi MS žen. Už to byl ale na druhou stranu neskutečný úspěch. S jakými ambicemi jste tam jako nováček jely?
Před začátkem MS bylo určitě našim cílem nespadnout. Kdyby se nám tam podařilo udržet, byl by to určitě dobrý výsledek, ale samozřejmě jsme pomýšlely i výš.

Jaký to byl vůbec pocit jet na takové MS? Poprvé mezi elitou…
Pocit to byl úžasný, jen škoda, že to pro nás dopadlo tak špatně. To se ten úžasný pocit hned změní, když odjíždíte z turnaje jako poslední.

Pojďme projít MS krůček po krůčku… Úvod šampionátu vám vysel špičkově. Porazily jste Švédky. Bylo to první překvapení skupiny. Musela zavládnout euforie, že?
Tak euforie určitě zavládla. Do zápasu jsme šly s tím, že ho chceme vyhrát. Myslím si, že málokdo věřil, že se nám to opravdu povede, ale my jsme si věřily, a to bylo důležité. Taky si myslím, že nás Švédky maličko podcenily, což bylo pro nás určitě výhodou.

Pak po prohře 1:3 s Ruskami jste musely v základní skupině vyhrát s Německem. Myslím, že vám spoustu lidí věřilo. Věřily jste si taky? Nebo spíš cítily ten tlak před posledním utkáním ve skupině? Bylo to utkání, které rozhodovalo o vašem úspěchu či neúspěchu…
Nálada v kabině byla výborná i po prohře s Ruskami. Proti Německu jsme si věřily, ale věděly jsme, že to nebude jednoduché. Navíc jsme jim chtěly vrátit porážku z kvalifikace na olympijské hry, kde jsme bohužel s nimi také prohrály. Nepodařilo se, ale určitě jsme na ně měly.

Proč to proti Němkám neklaplo?
Tak proč to neklaplo no… bohužel nedáváme góly. Těch šancí jsme měly opravdu hodně. I já sama jsem jich tento zápas měla hodně a prostě nám to tam nespadlo. Celou dobu jsme Němky přehrávaly a oni pak z toho měly nebezpečné útoky. Taky si myslím, že jsme zápas prohrály na přesilovkách a oslabeních. Spoustu gólů jsme dostaly právě v oslabení, a když jsme měly my přesilovku, tak jsme to bohužel neuměly využít. To bohužel platilo pro všechny naše zápasy.

Díky prohře s Němkami jste musely hrát o udržení mezi elitou. Třízápasový souboj se Švédskem nakonec skončil už po dvou utkáních, která jste obě prohrály. Nešlo to? Proč?
Tak první zápas byl hodně vyrovnaný. Ten jsme bohužel prohrály na nájezdy, kde je to buď a nebo. Ve druhém zápase nám odešly určitě síly. Celá ta příprava před MS byla dost náročná. Odehrály jsme zápasy proti Finkám a proti jednomu kanadskému týmu. Každý den jsme byly minimálně dvakrát na ledě a ani jeden den jsme neměly volno. Pak ty zápasy, tam není jediný zápas, kde bychom si mohly aspoň trošku odpočinout. Prostě v posledním zápase jsme odešly fyzicky.

Z elitní divize jste sestoupily tedy zpět do Divize I. Je to velké zklamáni?
Určitě je to pro nás velké zklamání. Zvlášť když jsme viděly, že s ostatními týmy můžeme hrát vyrovnaný hokej. Ano, USA a Kanada a teď asi i Finsko jsou někde jinde. Tam se ten rozdíl bude ještě chvilku srovnávat, ale těch dalších sedm možná osm týmů je hrozně vyrovnaných.

Osobně jste zažila ale úspěšnou sezonu. S Boston Blades jste vyhrály celou soutěž, takže ve své premiérové sezoně v zámoří máte hned titul v nejvyšší ženské soutěži tam?
No, jak se to vezme. Já osobně tuto sezonu považuji za neúspěšnou, ale ano povedlo se nám vyhrát s Boston Blades tu nejvyšší ženskou soutěž. Jsem ráda, že jsme to vyhrály a že jsem si tuto soutěž mohla zahrát. Je to vlastně takový ženský Stanley Cup, akorát ten náš se jmenuje Clarkson Cup.

Proč osobně vnímáte sezonu jako neúspěšnou? Připomenu, že po ročním výpadku, kdy jste kvůli zranění a operaci nehrála a nebyla na ledě, jste odletěla do zámoří, do nej týmu v nejvyšší ženské soutěži. Zapojila jste se do sestavy, máte ženský Stanley Cup…
Upřednostňuji reprezentaci před osobními výsledky. A nepostup na olympiádu je pro mě velké zklamání. To je snem snad každého sportovce, který ten sport, co dělá, má aspoň trochu rád. A když víte, že jsme postoupit mohly, tak o to to mrzí více. A sestup z elitní skupiny MS, to je určitě taky velká škoda. Jsou to reprezentační záležitosti, na kterých mi záleží asi víc a mají přednost nad těmi klubovými. Samozřejmě vyhrát Clarkson Cup je pro mě velký úspěch.

Teď už jste v České republice. Co tu děláte? A plánujete návrat do zámoří?
Teď se v ČR připravuji na dvě anglické zkoušky, které mě čekají v červnu. Kdyby se mi je podařilo složit, tak bych mohla jít studovat do Minnesoty, kde mi nabídli plné stipendium na vysokou školu s nejlepším možným hokejem, co se dá na škole v Americe hrát. Když by se to podařilo, bylo by bylo úžasné.

Kdy se vracíte do zámoří? A co vás kromě studia angličtiny 
v ČR do té doby čeká?
Vypadá to, že tak v polovině června poletím zpět do USA a do té doby mě tu nic extra nečeká. Teď jsme akorát začaly s in-line hokejem, ale, bohužel, jak to zatím vypadá, tak na MS, které má být v Kalifornii, asi nepojedeme, protože nebudeme mít dost peněz. Do USA poletím na letní školu, abych si zkvalitnila ještě více angličtinu.

Kateřina Mrázová
Datum a místo narození: 19. října 1992, Kolín
Kluby: Kolín, Beroun, Kladno, Boston
Aktuální působiště: CWHL Boston Blades
Post: Centr
Úspěchy: lední hokej: stříbro z české hokejové ligy (2008/2009); 3.místo z MS 18 (Calgary – 2008); Výhra Clarkson Cupu s Boston Blades (2013, obdoba mužského Stanley Cupu); in-line hokej: 1x zlato (2010 – Česká republika) 2x stříbro (2007 – Španělsko, 2009 – Itálie).