Už jste v Americe více jak dva měsíce. Jaké to tam je?
Je to tu tak trochu jiný svět. Lidé mají jiné hodnoty, jinak přemýšlí, i žijí jinak. Ještě mi bude chvilku trvat, než si na to tady zvyknu.

Hrajete v týmu Boston Blades. Jak jste se vůbec k angažmá v Bostonu dostala?
První kontakt jsem dostala přes bývalého managera národního týmu. Pak byl draft, kde si mě vybral Boston Blades. Je to ta nejvyšší ženská soutěž v Kanadě a Americe, takže to byla pro mě výzva.

Čím vším jste musela projít, než si vás týmu nechali?
Musela jsem projít přes try-outs. To je pár tréninků, podle kterých se pak rozhodnou, jestli si vás tam nechají nebo ne. Nakonec si mě tam nechali a jsem za to moc ráda. Moc jsem s tím nepočítala, protože tento tým je opravdu dobrý.

Vím, že jste měla nabídky na působení v Americe už několikrát, ale nakonec jste vždy zůstala v Čechách a hrála klučičí soutěž. Proč jste tentokrát Ameriku zvolila? Rozhodlo dokončení střední školy nebo fakt, že dívka ve vašem věku (dvacet let pozn. red.) už v Čechách místo mezi kluky nenajde?
Oboje. Studium jsem ukončila maturitní zkouškou, takže střední škola je ukončená, a to je důležité. Pro moje další uplatnění v životě je velmi důležitá angličtina, takže Amerika nebo Kanada je ten správný směr na kombinaci angličtiny a výborného hokeje. Velice ráda bych tady vystudovala nějakou vysokou školu, ale nakolik se to povede, to teprve ukáže čas. Udělám pro to maximum.

V Bostonu hraje hodně hráček z americké reprezentace. Jak těžké je se tam prosadit do základní sestavy?
V soutěži CWHL (Canadian Women's Hockey League) je Boston Blades jediný americký tým v této soutěži, ostatní jsou kanadské. Z toho je jasné, že koncentrace amerických hráček je tam opravdu veliká a tým je velmi silný. V týmu je 9 olympijských medailistek současných reprezentantek USA a jedna z Kanady. Jestli je těžké se prosadit? Na prvního centra určitě ano. Konkurence je tam opravdu veliká.

A jak si tam vedete? V jaké lajně hrajete? Dostáváte prostor v přesilovkách a oslabeních?
Hraji pravidelně centra ve třetí lajně občas i ve druhé, takže to je ve výše popsané konkurenci super. Samozřejmě se chci probojovat ještě výš, to je jasné. Chodíme hlavně na oslabení, a to se nám docela daří. Na přesilovky musím přesvědčit trenérku nějakými góly, což se mi zatím nedaří. Nějak mi to tam teď nepadá, pořád mi zvoní jen tyče. Ono to ale přijde. Soutěž zatím s přehledem vedeme, tak je na to čas.

Co americký styl hokeje? Musela jste si dlouho zvykat? V Čechách jste hrála naposledy dorosteneckou ligu kluků, v Americe hrajete nejvyšší kanadskou ženskou hokejovou soutěž. Jak velký je v nich rozdíl?
Chvilku mi trvalo, než jsem si na to zvykla. Americký styl hokej je samozřejmě trochu jiný. Mezi dorosteneckou ligou staršího dorostu a CWHL je hlavní rozdíl v tvrdosti. U kluků to bylo daleko tvrdší, CWHL je rychlejší, což možná způsobuje užší kluziště a málo prostoru v rozích.

Co vy a angličtina? Jak jste se s ní sžila?
Angličtinu teď začnu intenzivně studovat, zatím jsem na začátku. Ze začátku jsem moc nerozuměla, ale myslím si, že to bylo i tak trochu tím bostonským přízvukem. Vyslovují to tu vše trochu jinak. Dalo by se to možná přirovnat k moravskému nářečí. Teď už je to o mnoho lepší. Na ledě s tím nemám problém. Občas nerozumím, co trenérka říká u tabule, ale když to maluje, tak nemusíte ani tak rozumět co říká a stačí dávat jen pozor.

Jak tam vůbec žijete? Co volný čas?
Bydlím v domě s mladými hokejistkami, se kterými trénuji, když Boston Blades nemá trénink. Na tréninky do Boston Blades mě z místa bydliště občas vozí nebo jezdím vlakem, je to asi hodina cesty. Není to úplně jednoduché, ale už se to nějak zaběhlo. Mimo hokej jsou možnosti dost omezené a s výukou angličtiny nebude čas skoro na nic. Sezona skončí v dubnu, tak své koníčky doženu potom…

Po zranění jste se vrátila i do reprezentace. Co vás letos čeká?
Čeká nás těžká reprezentační sezona. Začátkem února 2013 hraje kvalifikaci na ZOH v Německu. Ve skupině máme Německo, Kazachstán a tuším Čínu. Na ZOH hry postupuje pouze vítěz skupiny. Věřím, že se nám to povede, tým na postup máme. V dubnu hrajeme poprvé v elitní skupině na MS, které se hraje v Kanadě. Tam je cíl jasný – udržet se ve skupině, nicméně věřím, že výsledek bude lepší. Hrozně bych si přála si tam zahrát proti mým spoluhráčkám z Boston Blades.

A co vaše letošní sny s Bostonem?
S Boston Blades chci v CWHL letos vyhrát pohár, tým na to určitě máme.

Kateřina Mrázová
Datum a místo narození: 19. října 1992, Kolín
Kluby: Kolín, Beroun, Kladno, Boston
Aktuální působiště: CWHL Boston Blades
Dosavadní počet utkání odehraných v Americe: 11
Post: Centr
Úspěchy: lední hokej: stříbro z české hokejové ligy (2008/2009); 3.místo z MS 18 (Calgary – 2008); in-line hokej: 1x zlato (2010 – Česká republika) 2x stříbro (2007 – Španělsko, 2009 – Itálie)